רשת בתי מלון בראון מגיעה אל הבורסה לפי שווי של 325 מיליון שקל

רשת בראון נמצאת בבעלות קבוצת לאופרד של ליאון אביגד, ניצן פרי וניר ויצמן ■ הרשת צפויה להתמזג לתוך השלד חברת המעטפת הרודיום השקעות ■ כיום מחזיקה בראון ב-14 נכסים בתל אביב ובירושלים

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
מלון בראון ברחוב קלישר, תל אביב
מלון בראון ברחוב קלישר, תל אביבצילום: אייל טואג

הגאות בתחום התיירות בישראל הטיבה בשנים האחרונות עם רשתות בתי המלון בישראל - ארבע מהן - קבוצת פתאל , מלונות דן , ישרוטל ורשת רימונים - נסחרות בבורסה בתל אביב. כעת, גם רשת מלונות הבוטיק בראון, שבבעלות קבוצת לאופרד של ניר ויצמן, ליאון אביגד וניצן פרי, מבקשת לפלס את דרכה לבורסה ב"דלת האחורית", באמצעות מיזוגה עם הרודיום השקעות.

הרודיום השקעות היא חברת מעטפת, הנמצאת בשליטת רואי תמרי (45%). המיזוג בין שתי החברות יתבצע באמצעות הקצאת מניות לבעלי רשת בראון, לפי שווי של 325 מיליון שקל לרשת הבוטיק, בהתאם להערכת שווי שביצעה PWC. כחלק מהעסקה יוקצו לקבוצת לאופרד כ-75% ממניות החברה הממוזגת, עם אפשרות להגדלת חלקם ל-85%, בכפוף לעמידה בתנאים.

השלמת העסקה בין הרודיום לבין קבוצת לאופרד מותנית בגיבוש הסדר ואישורו על ידי בית המשפט, כך שלהרודיום לא יהיו חובות או התחייבויות לצדדים שלישיים, וכי היא תחזיק מזומנים של לפחות 15 מיליון שקל בקופתה. הצפי הוא כי הסכם מפורט בין הצדדים ייחתם תוך 45 ימים, אחרי בדיקות נאותות. ווליו בייס מיזוגים ורכישות ליוותה את הרודיום בעסקה ובנתה המתווה.

רשת בצמיחה, עיצוב ייחודי

מלונות בראון – שנמצאת בצמיחה מהירה - עוסקת בייזום, הקמה וניהול מלונות בוטיק באירופה ובישראל. הרשת מנוהלת בידי ראובן אלקס, לשעבר מנכ"ל רשת מלונות פתאל, שמנהל את בראון החל מאוקטובר 2017. אלקס נמצא בימים אלה במו"מ עם קבוצת לאופרד להיכנס כשותף ברשת, תוך הוספת 500 חדרים שתחת ניהולו לחברה, ובית ספר לתיירות ולבישול בחמי טבריה.

קבוצת לאופרד מחזיקה ב-14 נכסים, בהם מופעלים 8 מלונות בוטיק; בעוד השאר נמצאים בשלבי הקמה. הקבוצה מפעילה את המלונות דייב גורדון, בראון ביץ' האוס, פולי האוס, לייט האוס ובראון TLV בתל אביב; את וילה בראון ואת וילה במושבה בירושלים, ואת וילה בראון שבקרואטיה. בנוסף, לרשת הסכמים חתומים לארבעה מלונות נוספים, בין היתר באשקלון ובטבריה.

במקביל, קבוצת לאופרד מנהלת בימים אלה מו"מ להשכרת נכסים נוספים באילת, אשדוד, תל אביב ובירושלים, שיפעלו כבתי מלון בשנים 2018 ו-2019. בהתאם לכך, צפויה קבוצת לאופרד להחזיק בזכויות ב-1,549 חדרים עד לאפריל 2019.

קבוצת לאופרד מתכוונת להסתייע בשוק ההון למימון המשך הצמיחה בישראל ובאירופה. "למותג בראון יש שם מצוין. אנחנו מאוד ייחודיים במלונות ובעיצוב שלהם", אמר אתמול אלקס ל-TheMarker. "לרשת יש פוטנציאל אדיר להגדיל את הפעילות עם העלייה בתיירות לישראל. לאור הפניות שיש לנו ולאור הפרויקטים שבהקמה – שוק ההון מאוד יתאים להתפתחות של החברה", הוסיף.

בימים אלה מקימה רשת בראון בית מלון חדש בבניין המשרדים של קבוצת מנורה מבטחים בסמוך לשדרות רוטשילד בתל אביב. הבניין משופץ באמצעות הלוואה של כ-35 מיליון שקל ממנורה, כשבסוף השיפוץ יכלול המלון כ-226 חדרים. המלון, שצפוי להיפתח ב-2019, יושכר לרשת בראון תקופה ארוכה של עד כ-25 שנים, והחזר ההלוואה מגולם בדמי השכירות שישולמו למנורה.

פרט למימון ממנורה, ביוני השנה קיבלה בראון חבילת מימון של 50 מיליון שקל מהכשרה ביטוח. חבילת המימון ניתנה באמצעות אשראי המיר למניות, כך שהכשרה עשויה להפוך בעתיד לשותפה ברשת, עם החזקה של עד 20% ממניותיה, בכפוף לעמידה ביעד לרווח תפעולי תזרימי (EBITDA) שנקבע מראש. העסקה בוצעה לפי שווי של 300 מיליון שקל לרשת בראון, "לאחר הכסף".

גאות בתיירות, אירוויזיון בישראל

רשת בראון, כמו יתר מפעילות בתי המלון בישראל, נהנתה בשנים האחרונות מהעלייה המתמשכת במספר התיירים לישראל – בדגש על תל אביב וירושלים. ב-2017, שהיתה שנת שיא בענף, מספר לינות התיירים בישראל הגיע ל-10.6 מיליון – גידול של 24% לעומת 2016. במחצית הראשונה של 2018 כ-2.18 מיליון מבקרים נכנסו לישראל, עלייה של 19% לעומת התקופה המקבילה ב-2017. הגידול במספר התיירים צפוי להימשך גם ב-2019 בעקבות אירוח תחרות האירוויזיון, שמושכת אליה מעריצים מרחבי העולם.

השנים הטובות של ענף המלונות בישראל נתמכו במצב הביטחוני הרגוע יחסית, שהוא משתנה מרכזי שמשפיע על תוצאותיהן של רשתות בתי המלון. התוצאות הושפעו לטובה גם מהמשך הצמיחה במשק והגידול בצריכה. הגאות בענף באה לידי ביטוי בתוצאות של רשתות בתי המלון – פתאל, ישרוטל ודן, ובמידה מסוימת גם במלונות הזהים של רשת רימונים (שסובלת מבעיות ייחודיות) - שנהנות מצמיחה בהכנסות, גידול בשיעורי התפוסה ומעלייה ברווחים.

כך, מניית ישרוטל, שבשליטת משפחת לואיס, זינקה ב-12 החודשים האחרונים בכ-99%, ושווי החברה הוכפל ל-3.4 מיליארד שקל. מנייתה של מלונות דן עלתה ב-12 החודשים האחרונים בכ-37%, והשלימה זינוק של כ-50% ב-3 השנים האחרונות. גם קבוצת פתאל, שביצעה הנפקה ראשונית בפברואר 2018, כבר נסקה מאז הגיוס בכ-43%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker