דן אנד ברדסטריט: "1 מכל 7 יוונים יהיה מובטל ב-2012"

מנכ"ל דן אנד ברדסטריט מזהיר את מי שרוצה בעסקים עם יוון שמדובר בסיכון גבוה: "המשבר צפוי להיות עמוק וממושך"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

שיעור האבטלה ביוון צפוי לזנק בשנה הבאה ולהגיע ל- 14.7% לעומת אבטלה של 12.6% בשנת 2010 - כך מעריכים בדן אנד ברדסטריט ישראל. המספרים מצביעים כך ש-1 מכל 7 יוונים יהיה מובטל ב-2012. לדעת דן אנד ברדסטריט, התרחישים האפשריים העומדים בפני ממשלת יוון הינם הסדר חוב, יציאה של יוון מגוש האירו ובקשת סיוע מקרן המטבע כשבאוויר מרחפת עננה של חדלות פירעון.

מנכ"ל דן אנד ברדסטריט, חיים כהן, טוען כי "כל מי שמנהל עסקים עם יוון צריך להיות מודאג מעוצמת הסיכון הצפוי ולהיערך לניהול נכון שיקטין את נזקיו". כהן מייעץ להקטין את הסיכונים במספר דרכים: הקטנת היקפי האשראי ללקוחות, קיצור ימי האשראי ללקוחות, מכירה רק כנגד ערבויות ואשראי דוקומנטריים, רכישת ביטוח אשראי ומעקב יומי שוטף לרכישת מידע על סיכוני המדינה וחברותיה.

צילום: בלומברג

"יוון נכנסת לתקופה של אי ודאות מובהקת מכיוון שמתקרבת למועדי פירעון החובות. באירופה יצטרכו להתקבל החלטות קשות", הוסיף כהן ואמר כי הוא מייעץ להתייחס להשקעה במכשירי חוב יווני כהשקעה ספקטלטיבית, כי הסיכוי שיוון תפרע את כל החובות שלה במועד נמוך ביותר.

מגמת הצימצום ביצוא ליוון, שעומד היום על 213 מיליון דולר, נמשכת מכיוון שהביקושים ביוון יורדים וחברות ישראליות נמנעות מלייצא. כהן קובע כי המשבר צפוי להיות עמוק וממושך.

כהן מטיל ספק ביכולת המדינה לנקוט בצעדים נוספים הנדרשים כדי לייצב את כלכלת המדינה ולשפר את כושר ההחזר שלה. לכן, הורידה סוכנות S&P את דירוג האשראי של ייוון ל-B עם אופק דירוג שלילי. הקרוב לדירוג של "אג"ח זבל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker