ההתרחבות באירופה נמשכת: אספן רכשה 3 מבנים מסחריים בגרמניה תמורת 20 מיליון שקל

דמי השכירות הצפויים הינם כ-1.8 מיליון שקל לשנה - המשקפים תשואה של 8.5%; מעלות אישררה דירוג A לקבוצת אספן

ערן אזרן

ההתרחבות באירופה נמשכת: אספן נדל"ן, חברה בת פרטית מקבוצת אספן הציבורית, רכשה שלושה מבנים מסחריים בגרמניה תמורת 20 מיליון שקל. דמי השכירות הצפויים מהרכישה הינם כ-1.8 מיליון שקל לשנה, המשקפים תשואה של 8.5%. במסגרת העסקה, השקיעה החברה 30% מהונה הפרטי, ויתרת התשלום גויסה מבנק מקומי בהלוואת "נון-ריקורס" ל-10 שנים (כשהנכס מהווה כבטוחה להחזר ההלוואה). ההלוואה ניתנה בריבית משתנה בשיעור שנתי נוכחי של כ-2.68%. המבנים מושכרים לרשת הסופרמרקטים REWE, לתקופה של כ-13.5 שנים.

שלשום אישרה מחדש חברת הדירוג מעלות את דירוג אספן נדל"ן ברמה של A (סיכון אשראי נמוך), והותירה את תחזית הדירוג יציבה. "גידול בהיקף הפעילות תוך הגדלת כמות הנכסים והפיזור הגיאוגרפי תורמים לפרופיל העסקי של הקבוצה, אולם גודלה שנותר קטן יחסית בהשוואה לחברות מדורגות אחרות, מהווה גורם מגביל בדירוגה", ציינו הכלכלנים בסקירה שהוציאו. בנוסף הסבירו כי "הנפקת הון ואג"ח שביצעה באחרונה הקבוצה מחזקים את גמישותה הפיננסית, אולם יחסי הכיסוי נותרו חלשים ומובילים לפרופיל פיננסי ממונף".

ואכן, קבוצת אספן שבבעלות רוני צארום ובניהולו של אילן גיפמן, פועלת בסביבת מינוף גבוה. נכון לסוף מארס, רמת המינוף שלה עלתה לכ-73% בהשוואה ל-71% בדצמבר 2009. העלייה נובעת מרכישות מסיביות של נכסים בחו"ל, המבוצעות ביחס מינוף (LTV) גבוה, ובשל גיוס חוב בהנפקות. עם זאת, בטווח הקצר, לקבוצה יתרת מזומנים גבוהה, המגיעה מהשכרת הנכסים וכן מהשקעה של 36 מיליון שקל שביצעה קרן המנוף בראשית בחברה תמורת הקצאת מניות.

אילן גיפמן , אספן גרופצילום: אייל טואג

אספ"ן נדל"ן, שהינה חברה בת של אספן גרופ (100%), עוסקת בעיקר בנדל"ן מניב בישראל, גרמניה, הולנד ושווייץ, בייזום ובהקמת מבנים לתעשייה, מלאכה ומסחר המיועדים להשכרה ולמכירה בארץ ובחו"ל. לחברה שתי סדרות אג"ח (ב' ו-ג') הנסחרות בתשואה של עד 3.76% במח"מ קצר. בבעלות החברה מבנים להשכרה בישראל ובחו"ל בשטח כולל של כ-277 אלף מ"ר, המושכרים למעל 200 שוכרים בתפוסה של כ-86% (לעומת כ-93% בסוף 2010).

בחודשים האחרונים פועלת אספן נדל"ן להגדלת התשואות על נכסי הנדל"ן באמצעות בניית מתקנים סולאריים על גגות בתים. החברה הודיעה בפברואר כי תקים 30 מתקנים סולאריים בארץ בעלות כוללת של כ-20 מיליון שקל. 15 מתוך המתקנים ימוקמו על נכסי נדל"ן שונים שבבעלות החברה, כאשר היתר - על גגות מבנים חקלאיים ששכרה בגליל העליון. בנוסף, החברה פועלת להקמת חווה סולארית באיטליה בעלות של 4.3 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker