חברת החשמל האינדונזית מאיימת לטרפד פרויקט שבו שותפה אורמת

ההחלטה התקבלה לאחר שפוצץ מו"מ בין חברת החשמל לבעלי הפרויקט להקמת תחנת כוח על הסכם רכישת החשמל שנחתם ב-2010, וחברת החשמל סירבה לקבל עיכוב בפרויקט

יורם גביזון

>> סיכויי אורמת טכנולוגיות ליהנות כבעלת מניות מהפרויקט הגיאותרמי הגדול בעולם ירדו אתמול חדות. חברת החשמל של אינדונזיה (PLN) הכריזה על כוונתה להפקיע את זכות ההקמה של הפרויקט הגיאותרמי ב-Sarulla (סרולה), הנמצא בצפון האי סומטרה, מידי קבוצת חברות הכוללת את Medco (מדקו) האינדונזית, Itochu היפאנית ואורמת טכנולוגיות, המחזיקה ב-12.75% ממניות הקונסורציום. בכירים במדקו אמרו בתגובה כי בשלב זה נמשך המו"מ עם חברת החשמל האינדונזית.

החלטתה של חברת החשמל של אינדונזיה התקבלה לאחר שהמו"מ עם הקונסורציום על תיקון להסכם רכישת החשמל (PPA) שנחתם באפריל 2010, לא עלה יפה, וחברת החשמל סירבה לקבל עיכוב נוסף בפרויקט להקמת תחנת כוח בהספק של 330 מגה-ואט בהשקעה כוללת של מיליארד דולר.

הקונסורציום חתם על הסכם עם חברת החשמל של אינדונזיה, ולפיו, תחנת הכוח בסרולה תמכור את החשמל שתייצר במחיר ממוצע של 6.79 סנטים לקיל-ואט שעה למשך 30 שנה, כאשר בשנים הראשונות להפעלת הפרויקט מחיר החשמל יהיה גבוה ויפחת בהדרגה בשנותיו האחרונות של ההסכם.

פרויקט סרולה היה אמור להוסיף לכושר ייצור מגזר החשמל של אורמת 42 מגה-ואט ששווה ערך ל-7.5% מכושר הייצור הנוכחי של החברה, ו-34% מכושר הייצור של החברה הנמצא בפיתוח. אורמת טכנולוגיות ציפתה לזכות בהכנסות של 300 מיליון דולר כספק הציוד של הפרויקט ואולי גם מהכנסות נוספות עבור שירותי ההקמה, אבל לא הביעה עניין בהגדלת חלקה בקונסורציום עקב הסיכון הפוליטי הכרוך בפעילות באינדונזיה.

מניית אורמת ירדה ב-35% מתחילת 2011 על רקע התוצאות הכספיות המאכזבות של החברה הבת, אורמת טכנולוגיות, עקב הקשיים וההפסדים המתמשכים בפרויקט העצום בנורת' ברולי שבקליפורניה. מניית אורמת נסחרת במחיר של 19.5 שקל; מחיר זה נמוך ב-67% מהמחיר מתואם דיווידנד שלפיו רכשו בדצמבר 2007 יהודה ודיתה ברוניצקי 9 מיליון מניות (7.6% מהונה של החברה) תמורת 556 מיליון שקל בהלוואה שקיבלו מבנק הפועלים.

חבילת המניות נרכשה כחלק ממה שנתפש בשוק ההון מאבק שליטה בין משפחת ברוניצקי לחברת גזית אינק שבשליטת חיים כצמן. בעקבות הרכישה, שהקטינה את הסיכויים להשתלטות עוינת, ירדה המניה ועמה שווי הבטוחות - 21% ממניות אורמת - שהעמידה משפחת ברוניצקי.

בעקבות ירידת שווי הבטוחות שונו תנאי ההלוואה מבנק הפועלים, ומשפחת ברוניצקי שיעבדה את כל אחזקתה באורמת (35%). בתמורה ויתר הבנק על זכותו לדרוש פירעון מוקדם של ההלוואה או לדרוש ממשפחת ברוניצקי להגדיל את הביטחונות, כך שההלוואה הפכה למעשה ללא זכות חזרה ללווה. השווי הנוכחי של חבילת המניות ששועבדה לבנק הפועלים מסתכם ב-823 מיליון שקל. לפי הערכות, משפחת ברוניצקי תשלם עד סוף 2011 את הריבית בלבד, ורק מתחילת 2012 יחלו תשלומי קרן ההלוואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker