אנליסטים: טבע במו"מ למיזם עם ענקית תרופות הודית

סיפלה, חברת התרופות השנייה בגודלה בהודו, מחזיקה ב-5.4% משוק התרופות הגנריות במדינה; מנכ"ל טבע, שלמה ינאי, עשוי להיפגש עם חברות הודיות נוספות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

טבע עושה מאמץ לחדור לאחד משני השווקים הגנריים המתעוררים הגדולים שבהם נוכחותה מוגבלת, סין והודו. לפי הערכות אנליסטים, מנכ"ל טבע, שלמה ינאי, מקיים בימים אלה שיחות עם סיפלה (Cipla) ההודית בנוגע לאפשרות להקים מיזם משותף. ינאי עשוי להיפגש בשבוע הבא עם חברות הודיות נוספות כדי לקדם שיתופי פעולה.

טבע מחזיקה בהודו במפעל לייצור חומרי גלם פעילים לתרופות שרכשה כחלק מרכישת JK ההודית תמורת 8 מיליון דולר בנובמבר 2003. כמו כן, הקימה טבע מרכז מחקר ופיתוח בהודו ומעסיקה 1,000 איש במדינה.

טבע קבעה לה כיעד בתוכנית האסטרטגית ל-2010-2015 להגדיל את מכירותיה בשווקים המתעוררים מ-2 מיליארד דולר ל-7 מיליארד דולר ב-2015. בטבע ציינו כי הכוונה היא להתמקד בשמונה מדינות שבהן צפויה 75% מהצמיחה בשווקים המתעוררים בשנים אלה, והודו היא אחת מהן.

טבע הצליחה בשלוש השנים האחרונות לתקוע יתד בשוק היפאני, שהוא אחד השווקים הגנריים המתעוררים, לאחר שרכשה לאחרונה את השליטה (57%) בחברת Taiyo תמורת 460 מיליון דולר, ונהפכה לחברה הגנרית השנייה בגודלה ביפאן. שווקים גנריים מתעוררים אחרים המתאפיינים בשיעורי צמיחה גבוהים, הם רוסיה, פולין, אינדונזיה, מקסיקו וטורקיה.

עסקה אפשרית של טבע עם סיפלה באה בעקבות מהלכים דומים שביצעו חברות פארמה גדולות. מדובר בדאיצ'י היפאנית שרכשה את השליטה ברנבקסי ההודית, ומרק האמריקאית שחתמה על הסכם שיתוף פעולה עם Sun Pharma ההודית באפריל 2011. כמו כן מדובר ברכישתה של Piramal ההודית במאי 2010 על ידי אבוט האמריקאית תמורת 3.8 מיליארד דולר והסכמים לשיתוף פעולה שחתמה Pfizer במארס 2009 לרכישת רישיונות למוצרים גנריים מ-Aurobindo ההודית.

שוק התרופות ההודי צפוי להמשיך בצמיחתו המהירה, לאחר שצמח בקצב של 15% לשנה בשנים 2005-2009; הצמיחה המהירה באה בעקבות חדירה מוגברת של חברות לשווקים כפריים ועירוניים למחצה, עלייה בשכיחות המחלות הכרוניות וגידול ברמת החיים המשפיעה על ההוצאה לתרופות בהודו שמרביתה על חשבונן הצרכן.

מקינזי מעריך ששוק התרופות ההודי יכפיל עצמו ויגיע ל-20 מיליארד דולר ב-2015. סיפלה, הנמצאת בשליטת ד"ר יוסוף חמיד, נסחרת בשווי של 5.8 מיליארד דולר. החברה סיימה את הרבעון הראשון ברווח של 48 מיליון דולר במחזור של 361 מיליון דולר. סיפלה עשויה לסייע לטבע לחדור לשוק הגנרי ההודי שבו השיווק נעשה באמצעות תועמלנים. סיפלה היא החברה השנייה בגודלה בתחום בהודו ומחזיקה בנתח של 5.4%.

סיפלה השקיעה 800 מיליון דולר בחמש השנים האחרונות בהגדלת כושר הייצור באמצעות 19 מפעלים ברחבי הודו, אבל בשלב זה לא הצליחה להגיע לנצילות גבוהה של כושר הייצור המוגדל. החברה משווקת 1,000 מוצרים, הרבה יותר ממתחרותיה, אבל אף אחד ממוצריה לא מהווה יותר מ-2% ממכירותיה.

20 ממוצריה של סיפלה נמנים עם 300 המותגים הרפואיים הנמכרים ביותר בהודו. סיפלה היא החברה המובילה עם נתח של 54% בשוק מוצרי מערכת הנשימה, שוק שבו לטבע יש נוכחות משמעותית בארה"ב ובאירופה. שישה מהמוצרים המובילים בהודו בתחום האסתמה הם של סיפלה. עם זאת, העובדה שסיפלה הגישה שש בקשות לאשר משאפים נטולי גז CFC באירופה עשויה להקשות על שיתוף הפעולה בין החברות בשל התחרות בשוק. סיפלה מחזיקה גם בנתח של 48% משוק המוצרים האנטיווירליים וב-17% מהשוק האורולוגי בהודו.

טבע יכולה להציע לסיפלה או לחברה הודית אחרת את יכולות הייצור שלה, וככל הנראה, גם יכולת פיתוח עדיפה של מוצרים ביו-גנריים - תחום שסיפלה ניסתה לקדם באמצעות רכישת 25% מהחברה הסינית BioMabDesano תמורת 25 מיליון דולר. סיפלה יכולה לספק לטבע אמצעי לחדירה לשווקים מתעוררים, כמו אפריקה.

חברות אחרות שלא נקשרו עדיין בהסכמים ארוכי טווח עם חברות פארמה בינלאומיות הן ד"ר רדי, Lupin ו-Wockhardt.

בתוך כך, חתמו טבע ופייזר על הסכם פשרה במשפט על תרופה שמכירותיה 2.7 מיליארד דולר. טבע הסירה את אחד האיומים המשפטיים המשמעותיים כשחתמה אתמול על הסכם פשרה בנוגע לתביעה שהגישה החברה האמריקאית נגדה בטענה להפרת פטנט על התרופה Neurontin, ככל הנראה, בהיקף כספי של מיליארד דולר.

סכום הפשרה לא נמסר, ומכיוון שכך, ניתן להעריך כי טבע תשלם לפייזר סכום נמוך מ-100 מיליון דולר, שאם לא כן, טבע היתה חייבת לדווח על סכום הפיצוי בשל שיקולי מהותיות. סכום זה נחשב הישג לטבע בשל היקף המכירות המשמעותי של Neurontin לפני השקת הגרסה הגנרית ובשל משך הזמן שחלף מאז השקתה.

טבע השיקה בסוף 2004 את Gabapentin, גירסה גנרית לתרופה Neurontin של פייזר. מכירות התרופה, המטפלת בפרכוסים של חולי מחלת הנפילה, הגיעו ל-2.7 מיליארד דולר ב-2004 - לפני השקת הגרסה הגנרית.

טבע השיקה את התרופה, אף שלא זכתה במשפט על הפרת הפטנט המגן על התרופה עד 2017, ולקחה בכך סיכון שבית המשפט יפסוק לרעתה. טבע זכתה בערכאה ראשונה בבית משפט בניו ג'רזי, אבל בית משפט לערעורים הפך את החלטת הערכאה הקודמת ב-2007 ושלח את הצדדים לדיון חוזר.

המשפט בין החברות החל במאי, אבל בעקבות הסדר הפשרה הוסרה התביעה שהסתכמה, לפי הערכות, במיליארד דולר בגין אובדן רווחים לפייזר כתוצאה מהשקתה של הגרסה הגנרית ל-Neurontin. עם זאת, טבע עדיין חשופה לתביעה מצידה של פייזר על הפרת הפטנט שמגן על התרופה Protonix לטיפול בהחזר תוכן חומצי מהקיבה לוושט, ועלולה להיתבע בחצי מיליארד דולר עד מיליארד דולר.

בלעדי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker