דרמה בהנפקת אורכית: דח"צ בחברה הזמין כ-30% מהאג"ח ונאלץ לפרוש מהדירקטוריון

בשלב המוסדי, שנערך אתמול, גייסה החברה כ-12 מיליון שקל - כאשר חתמים ובעלי עניין הזרימו כ-90% מההזמנות; כלל חיתום: השקעה אטרקטיבית שמתומחרת נכון

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

דרמה בהנפקת חברת האלקטרוניקה הדואלית אורכית- יאיר שמיר, שכיהן עד לאתמול כדח"צ בחברה, נאלץ להתפטר מהדירקטוריון לאחר שהזמין אג"ח בהיקף של כ-3.5 מיליון שקל (30%) דרך חברת קטליסט פרייווט אקוויטי, שבה הוא מנהל ודירקטור. אתמול פורסם ב-TheMarker כי בנוסף לשמיר, מי שהזרימו את מירב הביקושים בהנפקה היו החתמים, ובהם כלל חיתום שהובילה את ההנפקה ומיטב חיתום, שנאלצו לרכוש כשני שלישים מתוך כלל איגרות החוב.

בסיכום כולל של השלב המוסדי - בו גויסו 12 מיליון שקל - הזרימו החתמים ובעל עניין בחברה למעלה מ-90% מההזמנות (כ-11 מיליון שקל). מתוך סכום זה, כלל רכשה כ-4.4 מיליון שקל, מיטב כ-1.5 מיליון שקל, א.ס. ברטמן השקעות 800 אלף שקל, ורקורד חיתום והנפקות רכשו מיליון שקל. המשקיע המוסדי היחיד שנענה להצעה היה אלטשולר שחם, שרכש איגרות בהיקף של כ-800 אלף שקל. איגרות החוב בהנפקה (סדרה ב' - אג"ח להמרה), שלא הובטחו בשעבודים כלשהם, הוצעו בתשואה אפקטיבית 7.53% (כולל אופציית ההמרה -  15.47%).

אין זו הפעם הראשונה שהנפקת אורכית נתקלת בקשיים. לפני כשבועיים ביקשה החברה לבצע הנפקה של אג"ח להמרה בהיקף של 80 מיליון שקל. אולם ביקושים נמוכים בשלב המוסדי, שהסתכמו ב-20 מיליון שקל בלבד, הביאו את מובילת ההנפקה, כלל, חיתום לדחות את ביצועה ברגע האחרון. לפני כיומיים החליטה החברה לצאת לסיבוב שני, הפעם להנפקה של כ-60 מיליון שקל, בתקווה להשלים את הגיוס כסדרו. אלא שגם הפעם, כאמור, הביקושים לא זרמו והחתמים נאלצו להשתמש בכספי הנוסטרו שלהם ולרכוש אג"ח.

חוסר ההיענות להנפקת אורכית יכול להיות מוסבר בהפסדיה של החברה, בניהולו של איציק תמיר, שממשיכים להיערם מזה כמה שנים. ברבעון הראשון רשמה החברה הפסד תפעולי של 5.3 מיליון דולר, בהמשך להפסד תפעולי של 7.3 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההפסד הנקי באותה התקופה הסתכם ב-6 מיליון דולר, בדומה לתקופה המקבילה. בסך הכול בשנים 2009-2010, רשמה החברה הפסד מצרפי של 50 מיליון דולר. ההפסדים הללו ניכרים היטב גם בגרף המניה, שאיבדה מתחילת השנה 22% בתל אביב, ו-כ-35% ב-12 החודשים האחרונים.

יצחק תמיר
יצחק תמירצילום: מוטי קמחי

עם זאת, מקורב לחתם ההנפקה ציין דווקא שהתמחור בהנפקה היה נכון ושאורכית נמצאת לקראת "פריצה", ולכן הרכישה מתקבלת על הדעת. לדבריו, החברה מציגה גידול קבוע במכירות ובצבר ההזמנות, ואף העלתה את תחזיות מכירותיה לשנה הנוכחית מ-20 מיליון דולר ל-25 מיליון דולר. בנוסף, הוא ציין כי קונצנזוס האנליסטים הוא להכנסות של 60 מיליון דולר בשנה הבאה (2012).

רכישת המניות על ידי החתמים בהנפקה זו היא מקרה שני בתקופה האחרונה. לפני כשבועיים החתמים בהנפקת אנלייט, שנערכה בהובלת פועלים IBI, הזרימו התחייבויות מוקדמות לרכישת 20 מיליון שקל - 60% מהיקף הגיוס המתוכנן של החברה. גם במקרה זה פדיונות בקרנות הנאמנות והעובדה שקופות גמל וקרנות פנסיה אינן יכולות להשתתף בהנפקה (האג"ח אינן מדורגות) - הקשו על הצלחתה.

מכלל חיתום נמסר: "כחלק מהפעילות העסקית השוטפת וכחלק ממדיניות ההשקעה של כלל חיתום אנו נוהגים להשתתף בהנפקות. במקרה של אורכית, אנו מאמינים שמדובר בהשקעה אטרקטיבית שמתומחרת נכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker