שטייניץ: "תקציב דו שנתי - מסר של ביטחון לקובעי המדיניות"

"הדרך הטובה ביותר לקדם את הכלכלה היא להתמקד בטווח הארוך", אמר שר האוצר בראיון לעיתון הצרפתי "לה פיגרו"

צבי זרחיה

שר האוצר, יובל שטייניץ, זכה אתמול לראיון המשבח את פעילותו ביומון הצרפתי "לה פיגרו". הראיון נערך בשבוע שעבר בעת ביקורו של שטייניץ בפאריס וכותרתו: "הקשיחות היא מקור הנס הכלכלי של ישראל". הפרשן הכלכלי, ז'אן פייר רובין, כתב כי "על אירופה וארה"ב לקבל השראה ממודל זה".


שטייניץ אמר בראיון כי "פעלנו הפוך מכל הממשלות האחרות - במקום להגדיל את ההוצאה הציבורית ולהפחית מסים בעיצומו של המשבר, פעלנו בדרך אחרת". לדבריו, "המסר שלנו היה ברור - העתיד חשוב יותר מההווה".

שטייניץ הסביר כי "השקענו את מירב המאמצים ואת כספנו כדי לספק תחזית מעודדת עבור צרכנים ועסקים, ופעלנו באופן שלא יחמיר את הגירעונות הכספיים, במטרה לשמר את המצב הקיים". לדבריו, "אף אחד לא ירצה להשקיע במשק שלא מסוגל לאזן את החשבונות שלו. לכן, המע"מ הועלה מ -15.5% ל -16.5% ביולי 2009, כאשר המיתון איים שוב. אבל באותו הזמן התחייבנו בפני משקי הבית והעסקים להפחתת המס עד 2017 דבר שעוגן בחקיקה".


בראיון החמיא רובין לכלכלה הישראלית ולמהלכים של שר האוצר, וקבע כי "ישראל לא נהנתה משגשוג כזה מאז הקמתה". על פי ארגונים בינלאומיים, רמת החיים בישראל מדורגת כיום בקטגוריה של "מדינות מתקדמות". על פי מדדי ה-OECD, הצמיחה שעמדה על 4.7% בשנת 2010 יכולה להגיע ל-5.4% בשנת 2011.

יובל שטייניץצילום: TheMarker

בראיון התייחסו גם ליוזמה מהפכנית אחרת - העברת חוק התקציב הדו שנתי. "מדינות אחרות צריכות לפעול באותו האופן משום שיש בכך מסר של ביטחון לקובעי המדיניות", אמר שטייניץ. לדבריו,  קרן המטבע משבחת את הגישה הזאת, "אשר סייעה לייצב את המצב באמצע המשבר הכלכלי".

שטייניץ התייחס לירידת האבטלה ואמר כי בשנה שעברה נוצרו 110,000 משרות, מספר כפול מהנדרש לשמירה על מצב קבוע של האבטלה, שיורדת כעת במהירות. על פי ה-OECD, האבטלה ירדה מ-7.6% ל-6.2% בשנת 2011, והגירעון הציבורי הצטמצם ל -3.8% מהתמ"ג.

עוד אמר שטייניץ כי "הדרך הטובה ביותר לקדם את הכלכלה היא להתמקד בטווח הארוך". לדבריו, "כרגע מוקדם מדי להעריך את ההשלכות". את הראיון חתם רובין בכך ש"לאירופה ולארה"ב יש הרבה מה ללמוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker