הריבית על החובות העמיקה ההפסד: בוימלגרין קפיטל הפסידה 44 מיליון שקל ברבעון

ההפסד של החברה, שנמצאת תחת הסדר נושים, מתווסף להפסדי ענק של 387 מיליון שקל ב-2010 ו-482 מיליון שקל ב-2009

ערן אזרן

"בשל זכות מחזיקי איגרות החוב וזכות בנק מזרחי להעמיד את התחייבויות של החברה לפירעון מיידי, ולאור אי הוודאות בדבר יכולתה של החברה לגייס מקורות מימון, הרי שכל עוד לא יושלמו ההסדרים עם מחזיקי איגרות החוב ובנק מזרחי, קיימים ספקות משמעותיים באשר להמשך קיומה של החברה כעסק חי בעתיד הנראה לעין". כך נפתחים דו"חותיה של חברת הנדל"ן המסובכת, בוימלגרין קפיטל שבשליטת שעיה בוימלגרין, לרבעון הראשון של 2011.

בדומה לחברות נדל"ן אחרות, בוימלגרין קפיטל שמנוהלת על ידי גיל טובול הסתבכה עקב השקעות נדל"ן במזרח אירופה בימי הגאות בשווקים. החברה, שנמצאת תחת הסדר נושים עם מחזיקי האג"ח שלה ונסחרת ברשימת השימור של הבורסה, פועלת בתחום היזמות לבנייה למגורים בארץ ובחו"ל ובתחום היזמות והאחזקה של נדל"ן מניב בארץ ובחו"ל. מניית החברה ירדה מתחילת השנה ב-38% ואילו ב-12 החודשים האחרונים נחתכה בכ-90%. החברה נסחרת כעת לפי שווי שוק של 3.6 מיליון שקל בלבד.

במהלך הרבעון הראשון של 2011 העמיק בור ההפסדים של בוימלגרין ב-44 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות). ההפסד מתווסף להפסדי ענק של 387 מיליון שקל ב-2010 ו-482 מיליון שקל ב-2009. למרות ההפסד בשורה התחתונה, החברה רשמה גידול של 36% בהכנסותיה בשורה העליונה. זאת הודות למכירת בניינים וקרקעות ודמי שכירות, שהכניסו לקופתה 262 מיליון שקל. הגידול בהכנסות הקרין גם על הרווח הגולמי, שהסתכם בכ-69 מיליון שקל לעומת כ-13 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. עיקר העלייה ברווח הגולמי נובעת מהשלמת מכירה הקרקע במתחם האגם בנתניה, אשר הניבה רווח של כ-49 מיליון שקל.

שמירה על רמת ההוצאות הביאה את בוימלגרין לרשום קפיצה ברווח התפעולי מ-386 אלף שקל ברבעון המקביל, ל-55 מיליון שקל ברבעון הנוכחי. אולם, זינוק של פי 2 בהוצאות המימון לכ-87 מיליון שקל, הביאו את החברה לסיים בהפסד בשורה התחתונה. הגידול בהוצאות המימון נעוץ בעליית מדד המחירים לצרכן בשיעור של 0.87% לעומת ירידה של 0.95% אשתקד. לשינויים במדד המחירים לצרכן השפעה ניכרת על הוצאות המימון, שכן התחייבויותיה של החברה צמודות למדד.

האירוע המרכזי של בוימלגרין במהלך הרבעון הוא מכירת החברה הבת אזורים להרשי פרידמן תמורת 300 מיליון שקל. אולם, גם מכירה זו לא הצליחה לשנות את התמונה הכללית, שכן תמורת המכירה הועברה באופן ישיר לבנק מזרחי-טפחות, לו חייבת החברה כ-810 מיליון שקל. גם לאחר המכירה יתרת התחייבויותיה השוטפות מסתכמות בכ-1.3 מיליארד שקל. המכירה אף צפויה להסב לחברה הפסד מוערך של כ-21 מיליון שקל בדו"חות הכספיים של הרבעון השני.

בנוסף לחוב של בוימלגרין למזרחי-טפחות, החברה נמצאת במהלך של הסדר נושים מול בעלי האג"ח (סדרות א' ו-ג') להם היא חייבת יותר מ-500 מיליון שקל (כולל הריבית). במסגרת המו"מ לגיבוש ההסדר ויתרו הנושים כבר על 140 מיליון שקל מתוך כלל החוב. החברה מציינת כי העבירה במהלך הרבעון 38 מיליון שקל שהתקבלו ממכירת הזכויות במתחם אסותא בת"א (27.5 מיליון שקל) וממכירת אזורים תיירות (10.2 מיליון שקל).

היקף איגרות החוב של בוימלגרין, שזוכה להערת "עסק חי" גם ברבעון הנוכחי, עומד על 433 מיליון שקל ערך נקוב. האיגרות נסחרות נכון לסוף הרבעון לפי שווי שוק של 79 מיליון שקל בלבד, כאשר התשואה על אג"ח מסדרה ג' עומדת על 652%. תשואה זו המשקפת את חוסר יכולת החברה לפרוע את חובותיה למשקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker