ניתוח דו"חות אי.די.בי: הרווח עומד ביחס הפוך לגודלה במשק - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ניתוח דו"חות אי.די.בי: הרווח עומד ביחס הפוך לגודלה במשק

הדו"חות לא מעוררים רושם של חברה בעלת איתנות פיננסית יוצאת דופן; מניית החברה איכזבה מתחילת 2011 ואיבדה 33%

8תגובות

הכינוי טייקון נקשר אוטומטית לשמו של דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, אבל מאזן החברה ותוצאותיה שפורסמו שלשום אינם מעוררים רושם של חברת ענק בעלת איתנות פיננסית יוצאת דופן. גם מניית החברה איכזבה מתחילת 2011, ואיבדה 33% לעומת ירידה של 6% בת"א 100.

אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר, אבי פישר, יצחק מנור ומשפחת מנור, הרוויחה 5 מיליון שקל ברבעון הראשון לעומת 1.1 מיליארד שקל ברבעון המקביל. הרווח נבע בעיקרו מרווח חשבונאי של 857 מיליון שקל בעקבות הצעת רכש שפירסמה החברה הנכדה, דיסקונט השקעות, למניות שופרסל.

אחד הגורמים לשחיקה ברווח הנקי של אי.די.בי אחזקות ברבעון החולף היה ירידה חדה בתרומתה של החברה הבת, כלל ביטוח, לרווחיה - ל-21 מיליון שקל לעומת 95 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה החדה ברווחי כלל ביטוח נבעה מירידה בדמי הניהול המשתנים בפוליסות הביטוח המשתתפות ברווחים - ל-3 מיליון שקל לעומת 157 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2010 בעקבות הירידה בתשואות בשוק ההון.

כמו כן נבעה הירידה ברווחי כלל ביטוח מהגידול בהפסדיה של חברת ביטוחי המשנה ברודגייט - ל-85 מיליון שקל ברבעון החולף כתוצאה מאסונות הטבע בניו זילנד ובאוסטרליה. ההפסדים ברבעון הראשון של 2011 וב-2010 מחקו כמעט לחלוטין את הרווחים שהניבה ברודגייט לכלל ביטוח בשנים 2001-2009.

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

גם החברה הבת, כלל פיננסים, שנמחקה מהמסחר בבורסה ב-2011, הסבה הפסד של 6 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2011 לעומת רווח של 22 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2010. כלל ביטוח אישרה במחצית אפריל 2011 הזרמת הלוואה צמיתה של 40 מיליון שקל לכלל פיננסים שמשמעותה הכלכלית היא הגדלת ההשקעה במניותיה של כלל פיננסים הכושלת.

גורם נוסף לירידה ברווחיה של אי.די.בי אחזקות היה ההשקעה של חברת כור בבנק השווייצי קרדיט סוויס (3.21%) שתרמה 6 מיליון שקל לרווחיה של אי.די.בי אחזקות ברבעון הראשון של 2011 לעומת 49 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2010. הרווח נובע מרישום נכס מס נדחה לקבל. קרדיט סוויס חילק ברבעון השני של 2011 דיווידנד של 196 מיליון שקל, ואי.די.בי אחזקות תרשום הכנסה של 111 מיליון שקל.

TheMarker

סוגיה חשבונאית בקרדיט סוויס

האחזקה ב-38.6 מיליון מניות של קרדיט סוויס מגלמת הפסד לא ממומש של 1.2 מיליארד שקל בסוף הרבעון הראשון של 2011 שנרשם כקרן הון שלילית ואינו נזקף לדו"ח רווח והפסד. ביום פרסום הדו"חות הכספיים ההפסד הלא-ממומש על ההשקעה התרחב ל-1.25 מיליארד שקל - כלומר, ב-17.9% מתחת לעלותם המקורית. ההפסד על ההשקעה בקרדיט סוויס הפך לסוגיה חשבונאית, שכן הפער השלילי בין שווי המניות לבין עלות ההשקעה מתקיים ברציפות מ-6 באוגוסט 2010, ולפני כן התקיים פער שלילי ברציפות מ-20 באפריל 2010.

דירקטוריון כור החליט כי ירידה תיחשב משמעותית, אם השווי ההוגן של ההשקעה נמוך במועד סגירת הדו"חות ב-30% מהעלות המקורית או אם הירידה בשווי ההוגן ביחס לעלות המקורית של ההשקעה היא 25% לפחות במשך שלושה חודשים שהסתיימו בסגירת הדו"חות. הדירקטוריון החליט שהירידה תיחשב כמתמשכת, אם הירידה ביחס להשקעה המקורית תהיה רצופה במשך 12 חודשים עד לסגירת הדו"חות.

TheMarker

אם יתברר שהירידה בשווי ההשקעה בקרדיט סוויס משמעותית ומתמשכת - יהיה, לכאורה, צורך בביצוע הפרשה לירידת ערך ההשקעה שתיזקף לדו"ח רווח והפסד, אבל דירקטוריון כור שומר לעצמו דרך מילוט. בכור אומרים כי נבחנת אפשרות אימוץ מוקדם - כלומר, רטרואקטיבית לינואר 2011 של התקן 9 IFRS.

לפי תקן זה, כור יכולה לבחור אם לזקוף את השינוי בשווי ההוגן של ההשקעה בקרדיט סוויס לרווח והפסד או לחלופין להציגו במסגרת הרווח הכולל האחר. הסכומים שייזקפו לרווח הכולל האחר לא יסווגו באף שלב לרווח והפסד, גם לא כאשר תמכור את המניות, למעט דיווידנדים שיירשמו ברווח והפסד.

כור תוכל, אם כן, לבחור במדיניות חשבונאית שתיתן לה את הטוב בכל העולמות. מצד אחד, אם ההשקעה במניות קרדיט סוויס תגלם הפסד, היא לא תידרש להציגו בדו"ח רווח והפסד, גם אם הירידה בשווי השוק של ההשקעה מתמשכת ומשמעותית, וגם אם תמכור את המניות ותממש את ההפסד. מצד שני, אם כור תזכה לקבל דיווידנדים מקרדיט סוויס, היא תוכל לרשום אותם כהכנסה בדו"ח רווח והפסד. עתה נותר לראות אם קבוצת אי.די.בי תבחר לאמץ תקן שכולו אופורטוניזם חשבונאי, ובחסות תעלולים חשבונאיים, מותרים, תעלים את ההפסד בקרדיט סוויס.

הדו"חות הכספיים של אי.די.בי אחזקות אינם מזכירים - ככל הנראה, תחת טענת חוסר המהותיות - את תוצאותיה הכספיות של חברת ישראייר גנדן תעופה ותיירות וגם לא את תוצאותיה הכספיות של חברת אי.די.בי תיירות. למעשה, מי שמביט בעץ החברות העיקריות של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, אינו יודע שישראייר היא חלק מהקבוצה - אף שבעלי מניותיה סברו, ככל הנראה, שיש בה די ערך כלכלי כדי להצדיק שחרור של דנקנר ופישר, מבעלי השליטה בחברה, מערבויות אישיות בעשרות מיליוני דולרים לחובותיה של ישראייר.

עלייה ברמת המינוף

דו"חות אי.די.בי אחזקות מגלים כי מאזנה של החברה אינו מרשים, וגם באיתנותה הפיננסית יש מקום לשיפור. ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות מסתכם ב-744 מיליון שקל בלבד, בעוד מאזן החברה מסתכם ב-142 מיליארד שקל. היחס הנמוך בין הון עצמי למאזן נובע בחלקו מהעובדה שחברות מרכזיות בקבוצה, כמו סלקום, מתנהלות עם שכבת הון דקיקה, לנוכח יכולתן לייצר רווחים ותזרימי מזומנים, וכנגזרת נכונות הבנקים ושוק ההון לממן שיעור ניכר מנכסיהן - יכולת שנפגעה לאחרונה בשל השינויים ברגולציה בחברות הסלולר.

החוב הפיננסי נטו סולו - כלומר, בניכוי חלקן של החברות המאוחדות למאזן - מגיע ל-2 מיליארד שקל; חוב זה ייצר לחברה סולו הוצאות מימון נטו של 39 מיליון שקל ברבעון הראשון. לכאורה, אין זה סכום מהותי, אלא שכדי לממן אותם נדרשה אי.די.בי לקבל דיווידנד של 120 מיליון שקל מהחברה הבת, אי.די.בי פיתוח.

יכולתה של אי.די.בי פיתוח לתמוך בנזילותה של החברה האם עלולה להיפגע כתוצאה מרכישת השליטה בחברת מעריב, שספגה הפסד של 52 מיליון שקל וגירעון של 15 מיליון שקל בתזרים המזומנים ברבעון הראשון. כחברה היושבת בקצה פירמידה, יש להניח שאי.די.בי עלולה להיות מושפעת מהחלטה אפשרית של רשות המסים להטיל מס בגין חלוקת דיווידנדים שבגינם לא שולם מס חברות.

אי.די.בי אחזקות צפויה לפרוע בארבע השנים הבאות תשלומי קרן וריבית של הלוואות בנקאיות ואיגרות חוב בסכום מצטבר של 1.5 מיליארד שקל בארבע השנים האחרונות. ב-12 החודשים הבאים תפרע אי.די.בי אחזקות תשלומי קרן וריבית בהיקף של 412 מיליון שקל.

באי.די.בי אחזקות מציינים כי חברת הדירוג S&P מעלות מצפה שרמת המינוף המצרפית בקבוצת אי.די.בי אינה עולה על 60% - כלומר, שערך החוב של הקבוצה לא יהיה יותר מ-60% משווי השוק של אחזקותיה. בסוף הרבעון הראשון של 2011 חרגה אי.די.בי מיחס זה, ורמת המינוף המצרפית בקבוצה הגיעה ל-64%, ובסמוך למועד פרסום הדו"חות הכספיים עלתה רמת המינוף מדרגה נוספת ל-68%.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#