השורטיסטים מחכים בסיבוב ללינקדאין

באותה המהירות בה הפכה לינקדאין למניה מבוקשת, הפכה מבוקשת גם לביצוע שורט

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

>> זאת היתה הנפקת האינטרנט הגדולה מאז הונפקה גוגל ב-2004. ההנפקה גרמה להלם בקרב הגדולים שבציניקנים והעבירה רטט של חלחלה בקרב האופטימים שהאמינו כי הערכות השווי הנוכחיות של חברות האינטרנט, כמו פייסבוק, טוויטר וזינגה, היו מוצדקות. לינקדאין, הראשונה מבין הרשתות החברתיות שיצאה ל-IPO, הונפקה לפי שווי של 4.25 מיליון דולר. ביום המסחר הראשון זינק שוויה של לינקדאין פי-שניים ליותר מ-10 מיליארד דולר - בתוך שעה. כל זה קרה לפני קצת יותר משבוע, אבל במובן מסוים מדובר בהיסטוריה רחוקה.

ההצלחה המסחררת שלה זכתה לינקדאין - בניגוד לכל היגיון מבחינת חברה שרווחיה ב-2010 הסתכמו ב-15 מיליון דולר בלבד - עוררה לא מעט חששות בקרב רבים, ובהם משקיעי החברה שיצטרכו לחכות חצי שנה לפני שיוכלו למכור את מניותיהם, וכעת מקווים שהמחיר לא יפול יותר מדי בחודשים הבאים. בקרב אחרים עוררה ההצלחה רצון לנצל את העלייה המוגזמת, לדעתם, במניה כדי להמר נגדה. וללינקדאין - סמל בולט למה שעד מהרה מתחיל להפוך לבועת טכנולוגיה של ממש - יש שונאים רבים שמזילים עתה ריר, לנוכח האפשרות להחזירה לשוויה "האמיתי".

כפי שגרמה למשקיעים - שרצו חתיכה מעוגת המדיה החברתית - להסתער על המניה, כך עוררה לינקדאין את תיאבונם של השורטיסטים. לפי חברת הפיננסים סאן-גארד, ברוקרים השאילו 1.17 מיליון מניות של לינקדאין - כ-15% מכלל המניות שהונפקו. באותה מהירות שהפכה למניה מבוקשת, הפכה לינקדאין גם למניה מבוקשת לביצוע שורט. אלה שלא היה באפשרותם לבצע נגדה שורט, יכולים החל ביום שישי להמר נגדה בשוק האופציות.

לפי שעה, התחזיות על נפילה חדה עקב פעילות עניפה נגדה בשוק האופציות לא התממשו מהסיבה הפשוטה - כרגע מדובר במניה היקרה ביותר להמר נגדה בוול סטריט. אתמול עלתה המנייה ב-1% במשך המסחר. עם זאת, לינקדאין, הנסחרת במכפיל הכנסות של 31 בימים אלה, תיפול כפרי בשל לידיהם של המהמרים נגדה, אלא אם כן תצליח לענות על השאלה: כיצד היא מצדיקה את שוויה הנוכחי? החברה תיאלץ לשמור על קצב הצמיחה הנוכחי - יותר מ-180% - גם בשנה הקרובה ולהציג את הכנסות ורווחים הנדרשים מחברה עם שווי שוק של כ-9 מיליארד דולר; אחרת, לינקדאין תישאר הבטחה בלתי-ממומשת, והשוק אינו מגלה רחמים כלפי הבטחות בלתי-ממומשות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker