עזיבה של פישר לקרן המטבע עשויה להוריד את האג"ח הממשלתיות

עזיבת פישר תהיה בשורה לא טובה למשקיעים בישראל; מאוד יכול להיות שלאחר עזיבתו ידרשו פרמיית סיכון גבוהה יותר על השקעות, מה שיפגע במחזיקי האג"ח הממשלתי

אמיר כהנוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר כהנוביץ

>> נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אומנם לא הציע את מועמדותו לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, אך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" הוא גם אינו פוסל זאת. ואולם מועמדותו בעייתית מכמה סיבות: לפי חוקי הקרן הוא מבוגר מדי; הרקורד שלו כסגן יו"ר הקרן לא אחיד והמשרה כבר כמעט תפוסה על ידי שרת האוצר הצרפתייה, כריסטין לגארד.

היתרונות של פישר הם הרקורד העשיר שלו בראש מוסדות בנקאיים, הצלחת הכלכלה הישראלית בתקופת כהונתו והפופולאריות הגדולה בתקשורת הכלכלית האמריקאית. האם עבור ישראל חוץ מתחושת הגאווה ש"הוא אחד משלנו" או עוד אישור לכך שהמדיניות המוניטרית בישראל נוהלה טוב, יש גם יתרון מעשי בבחירתו?

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראלצילום: אפלבאום תומר

לישראל חשוב כיום בעיקר שאירופה תפתור את הבעיות הכלכליות שלה ולא (חס וחלילה) תסתכסך ותיקח את כל העולם איתה לאבדון של משבר חובות. ליו"ר קרן המטבע יש תפקיד חשוב מאוד בכך. לכן מאוד חשוב שמי שיסכימו היום על יו"ר הקרן יהיו דווקא מדינות אירופה עצמן, כי הן אלה שיצטרכו לתת בו אמון. ובכלל, צריך לזכור שמבחינה היסטורית יש הסכמה בין אירופה לארה"ב שתפקיד יו"ר הקרן יהיה של האירופאים ושלאמריקאים יהיה את הבנק העולמי.

במועמדותה של לגארד תומכות, חוץ מצרפת כמובן, ארה"ב ובריטניה, שתי בעלות זכויות ההצבעה הגדולות, וגם שוודיה, איטליה, גרמניה ואפילו סין. גם ישראל תומכת בלגארד. יובל שטייניץ, אמר במהלך כנס G8 כי ישראל תתמוך בלגארד, במידה ופישר לא יתמודד על התפקיד. מול ההסכמה הרחבה הזו קיימת הרבה ביקורת של העיתונות הבינלאומית ושל כלכלנים רבים נגד מועמדותה של לגארד, בתור מישהי שמייצגת רק את האינטרסים של אירופה. ואולם לדעתנו כאשר הסיפור שעל הפרק כיום הוא פנים אירופאי, זה לא טיעון חזק מספיק.

ישראל צריכה לקחת בחשבון שמעבר של פישר לקרן המטבע משמעותו שהוא לא יהיה כאן. מבחינת המשקיעים בישראל עזיבתו של פישר לא תהיה בשורה טובה ומאוד יכול להיות שלאחר עזיבתו משקיעים ידרשו פרמיית סיכון גבוהה יותר על השקעה בישראל, מה שיפגע בראש ובראשונה במחזיקי האג"ח הממשלתיות. למרות שאנחנו רוצים לפרגן למקצוען הזה שהקריב המון כשהסכים לקחת על עצמו את תפקיד נגיד בנק ישראל, אבל עדיין רוצים אותו עוד קצת איתנו. וחוץ מזה - נראה שאירופה צריכה לפתור עכשיו את הבעיות שלה עם עצמה.

הכותב הוא אסטרטג מאקרו בכלל פיננסים

שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגארד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker