בעלי איגרות החוב של אינספייר נתנו לה ארכה של שבוע

יורם גביזון

>> בעלי איגרות החוב מסדרה ב' של חברת אינספייר שבשליטת אבירם וטרהיים (83%) הבהירו לבעל השליטה באסיפה שהתקיימה אתמול כי הצעתו להמיר את מלוא חובם למניותיה של החברה אינה קבילה עליהם. אינספייר חייבת לפרוע לבעלי האג"ח מסדרה ב' 74 מיליון שקל עד נובמבר 2012. החוב של בעלי האג"ח אינו מובטח ונחות ביחס לחובה של אינספייר לחברת אוריגו שמנוהלת בידי גבי טרבלסי (82 מיליון שקל) ולבנקים (52 מיליון שקל).

ורטהיים הציע לבעלי האג"ח להמיר את מלוא החוב למניות, שיקנו להם 40.3% מהחברה בשווי של 3.2 מיליון שקל. ורטהיים שהציע לבעלי האג"ח "תספורת" של 95% מהחוב נענה בשלילה. הדחייה מבוססת על התפישה שוורטהיים אינו מסוגל או אינו רוצה להזרים כסף לחברה ולסייע לה להתאושש. על כן אינו רלוונטי להסדר, יש לקחת את החברה ממנו ולתת לאוריגו הזדמנות לאושש את החברה באופן שיחזיר לבעלי האג"ח חלק מההפסדים.

בעלי האג"ח נפגשו עם טרבלסי ועם נציגי אינספייר בנוגע לטענות שלהם בדבר העדפה לכאורה של נושים. הטענות מתייחסות לאירוע ממארס 2011, כשבעקבות הפרת אמת מידה פיננסית אליה התחייבה אינספייר בהסכם ההלוואה שקיבלה מאוריגו, שיעבדה אינספייר לאוריגו מניות של אחת החברות המוחזקות שלה בשווי של 7 מיליון שקל. בעלי האג"ח טוענים כי בעת מתן השעבוד הנוסף לאוריגו, ידעה אינספייר או שהיה עליה לדעת כי לא יהיה בכוחה לפרוע את התחייבותה לבעלי האג"ח - ועל כן השעבוד הנוסף שניתן הוא העדפה של אחד הנושים, אוריגו, על פני בעלי האג"ח. טענה זו היא האמצעי היחידי של בעלי האג"ח ללחוץ על אוריגו לשתף אותם בהסדר חוב ולהתחשב באינטרסים שלהם. שכן פורמלית בעלי אג"ח הם נושים נחותים ביחס לאוריגו ולבנק - ועל כן הסיכוי שלהם לראות חזרה ולו חלק קטן מכספם אינו גבוה.

לפי החוק, ניתן לטעון להפליית נושים בתוך שלושה חודשים לכל היותר מהיום שבו התרחש האירוע. שלושת החודשים מסתיימים ב-13 ביוני. נציגות בעלי האג"ח הבהירה לאוריגו ולאינספייר כי אם לא תסכים להאריך את הזכות לערער על העדפת נושים ב-5-12 חודשים נוספים, לא יהיה מנוס מהעמדתה של סדרת האג"ח לפירעון מיידי. הנציגות דרשה מאוריגו ומבנק הפועלים לשלוח מכתבי הסכמה להארכת מועד הערעור עד ל-6 ביוני, שכן אם המכתב לא יתקבל יהיה צורך בזמן להכין את בקשת הערעור לבית המשפט על העדפת נושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker