טבע ופייזר המתחרה הגיעו לפשרה על תרופה שמכירותיה 2.7 מיליארד דולר

לפי הערכות טבע תשלם לפייזר סכום נמוך מ-100 מליון דולר

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

חברת טבע הסירה את אחד האיומים המשפטיים המשמעותיים כאשר חתמה הערב על הסכם פשרה עם חברת פייזר בנוגע לתביעה שהגישה החברה האמריקאית כנגד טבע בטענה להפרת פטנט.

סכום הפשרה לא נמסר ומכיוון שכך ניתן להעריך שטבע תשלם לפייזר סכום נמוך מ-100 מליון דולר שאם לא כן - טבע הייתה חייבת לדווח על סכום הפיצוי בשל שיקולי מהותיות. סכום זה נחשב כהישג לטבע בשל היקף המכירות המשמעותי של ניורונטין לפני השקת הגרסה הגנרית ובשל משך הזמן שחלף מאז השקתה.

טבע השיקה בסוף 2004 את Gabapentin, גירסה גנרית לתרופה Neurontin שפותחה על ידי חברת פייזר. מכירותיה של התרופה שמיועדת לטיפול בפרכוסים בחולי מחלת הנפילה הגיעו ל-2.7 מיליארד דולר ב-2004 כלומר לפני השקת הגרסה הגנרית.

טבע השיקה את התרופה למרות שלא זכתה במשפט על הפרת הפטנט שמגן עליה עד 2017 ולקחה בכך סיכון שבית המשפט יפסוק לרעתה במשפט. טבע זכתה בערכאה ראשונה בבית משפט בניו ג'רזי אולם בית משפט לערעורים הפך על פיה את החלטת הערכאה הקודמת ב-2007 ושלח את הצדדים לדיון חוזר.

המשפט בין שתי החברות החל במאי 2011 אולם בעקבות הסדר הפשרה הוסרו התביעה שעל פי הערכות עמדה על סכום של מיליארד דולר בגין אבדן רווחים לפייזר כתוצאה מהשקתה של הגרסה הגנרית לניורונטין.

טבע עדיין חשופה לתביעה מצידה של פייזר על הפרת הפטנט שמגן על התרופה Protonix לטיפול בהחזר תוכן חומצי מקיבה לוושט, ועלולה להיתבע סכומים שנעים בין חצי מיליארד דולר למיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker