יחס החוב-תוצר ממשיך לרדת: סך החוב הממשלתי עומד על 612.5 מיליארד שקל

פירעון מוקדם של חצי מיליארד שקל באמצעות מכרזים הפוכים והתחזקות השקל תרמו להמשך המגמה

רם עוזרי

ישראל ממשיכה בתהליך צמצום החוב כשיעור מהתוצר. לאחר שברבעון הראשון של השנה צמח המשק ב-1.1%, היום מתפרסם כי החוב הממשלתי עלה במהלך הרבעון נומינאלית ב-0.7% בלבד - לאחר שבשנת 2010 ירד החוב הממשלתי בכאחוז מהתוצר מ-79% ל-76%. לשם השוואה, עלה הממוצע במדינות ה-OECD בתקופה זו מ-71% ל-76%.

נכון לסוף הרבעון, הסתכם החוב הממשלתי ב-612.5 מיליארד שקל - לעומת חוב של 608 מיליארד בתחילתו. ביחידה לניהול החוב הממשלתי במשרד האוצר כותבים היום כי עיקר הגידול בחוב הממשלתי נובע מגיוס נטו חיובי, ומעלייה במדד המחירים לצרכן. מנגד, אומרים באוצר, הגורמים אשר מיתנו את העלייה היו התחזקות השקל מול הדולר, ופירעון כספי מוקדם של חוב בהיקף של כחצי מיליארד שקל באמצעות מכרזים הפוכים.

למרות העלייה בהיקף הכולל של החוב, נמשכת המגמה של הפחתת החוב במט"ח של ישראל. מאז שנת 2002 הצטמצם החוב במט"ח מ-132 מיליארד שקל ל-104.5 מיליארד שקל בלבד בסוף הרבעון הנוכחי. שיעור החוב במט"ח מתוך כלל החוב ירד מ-26% ל-20.6% בלבד היום. במקביל להורדת חלק החוב במט"ח, ביצע משרד האוצר עסקאות גידור בהיקף של 1.3 מיליארד דולר במהלך הרבעון.

עוד מוסיפים באוצר כי הממשלה נהנתה במהלך הרבעון מביקושים גבוהים לאג"ח שלה. כמו כן, הסחירות של האג"ח הממשלתיות עלה, ומחזורי המסחר קפצו לרמה של כ-3.2 מיליארד שקל - לעומת מחזור מסחר ממוצע של כ- 2.6 מיליארד במהלך שנת 2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker