היעד החדש של אריסון: הפקת חשמל הידרו-אלקטרי

שיכון ובינוי תרכוש את מניות אורתם סהר בפרויקטים מעלה גלבוע ומנרה ב-60 מיליון שקל, ואורתם תרשום רווח של40 מיליון שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק

חברת שיכון ובינוי מקבוצת אריסון בוחרת יעד חדש בתחום ייצור החשמל הפרטי בישראל. החברה עוזבת את תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי (ראו ידיעה בעמוד 2) לטובת הפקת חשמל מאגירה שאובה.

שרי אריסוןצילום: אלון רון

שיכון ובינוי דיווחה אתמול כי נציגיה מנהלים משא ומתן עם חברת אורתם סהר לרכישת אחזקותיה (38%) בפרויקט אגירה שאובה מעלה גלבוע תמורת 44 מיליון שקל. לפי טיוטת ההסכם, תכלול העסקה גם את אחזקות אורתם סהר בחברת הקבלן של הפרויקט (50%) ואת כיסוי הוצאותיה עד החתימה הסופית. אם התשואה על ההון העצמי בפרויקט תגיע בסיום תקופת ההקמה ליותר מ-15%, תזכה אורתם סהר באפסייד הנוסף.

העסקה מותנית בהשלמתה של בדיקת נאותות ובתנאים סטטוטוריים שונים. היקף העסקה משקף לחברת הפרויקט שווי של 116 מיליון שקל. רק לפני שנתיים רכשה אורתם סהר מקבוצת מרחב של יוסי מימן 19% מהזכויות בפרויקט לפי שווי של כ-40 מיליון שקל.

פרויקט מעלה גלבוע, הנמצא בבעלות אורתם סהר, אלקטרה (38%) וחברת א.ר.ז חשמל, הוא מיזם להקמת תחנת כוח בהספק של 300 מגה-ואט. עלות המיזם מסתכמת ב-1.45 מיליארד שקל, שיגויסו באשראי שאותו יוביל בנק לאומי.

ניצול הפרשי גובה

הפקת חשמל בטכנולוגיית אגירה שאובה מבוססת על ניצול הפרשי גובה בין מאגרי מים, תוך ניצול הפער בין תעריפי החשמל המשתנים בין שעות השפל של הלילה לשעות השיא שביום. מים ממאגר נמוך נשאבים למאגר גבוה בשעות הלילה כאשר החשמל זול יותר, ומוזרמים חזרה מטה בשעות היום, תוך ניצול אנרגיית הזרימה להפקת חשמל בשעות השיא.

התחנה בגלבוע תוקם בין שני מאגרי מים בשטח של 200 דונם כל אחד. המאגרים יוקמו בהפרשי גובה של 560 מטר על קרקעות שבחזקת חברת הפרויקט בקיבוץ מעלה הגלבוע, שבו יוקם מאגר המים העליון, ובקיבוץ רשפים שבו יוקם המאגר התחתון. המים יוזרמו דרך מנהרה באורך של 400 מטר שתיחצב בהר, ויפעילו במורד טורבינה שתייצר חשמל. טכנולוגיה זו מתאפיינת ביכולת תגובה מהירה יחסית (הפעלה בתוך 12 שניות בלבד), ולכן אומצה במדינות רבות בעולם כפתרון לשעות שיאי ביקוש ("פיק"). על תכנון הפרויקט מופקדת ענקית האנרגיה הצרפתית EDF.

אורתם סהר מחזיקה גם ב-25% מהזכויות בפרויקט דומה להקמת תחנת כוח בהספק של 200 מגה-ואט סמוך לקיבוץ מנרה, לצד אלקטרה, החברה לפיתוח הגליל וחברת "שבע מזרקות". פרויקט זה, שהיקפו מוערך ב-1.1 מיליארד שקל, מלווה על ידי בנק הפועלים.

שיכון ובינוי מנהלת משא ומתן לאופציה לרכישת זכויות אלה מאורתם סהר, תמורת 15 מיליון שקל, שיניבו לאורתם סהר רווח הון של כ-10 מיליון שקל. בסך הכל אורתם סהר צפויה לרשום רווח הון מצרפי מיידי של 40 מיליון שקל, נוסף על חיסכון בהוצאות מימון כבדות לאורך תקופת ההקמה.

"ניתוח הסיכונים הצביע על כך שהחלום של אורתם סהר גדול מיכולת הביצוע שלה", הסביר מנכ"ל אורתם סהר, אמיר נחום. "מדובר בהעמדת הון עצמי, ערבויות ודמי עיכבון לפרויקטים במיליארדים. לא נכון היה לסכן את קיום החברה, ולכן הבנו שצריך לעצור בהר נבו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker