מכה לטבע: איליי לילי קרובה לאישור תרופה למיגרנה באירופה

ועדה מייעצת לסוכנות התרופות האירופית המליצה על מתן אישור שיווק לתרופה Emgality למניעת מיגרנה. טבע צפויה להיות החברה השלישית שתשווק תרופה למחלה באירופה אחרי אמג'ן-נוברטיס ואיליי לילי

יורם גביזון
מפעל של טבע בירושלים
מפעל של טבע בירושליםצילום: Bloomberg
יורם גביזון

מניית טבע ירדה ב-1.9% אמש (שישי) במסחר בבורסה של ניו יורק, לאחר שחברת איליי לילי  (Eli Lilly)  , שמתחרה בה בשוק התרופות למיגרנה, עשתה צעד חשוב לקראת קבלת אישור שיווק באירופה. הוועדה המייעצת לסוכנות התרופות האירופית (EMA) המליצה אמש לאשר לשיווק את התרופה Emgality של איליי לילי למניעת מיגרנה בחולים שסובלים לפחות מארבעה מקרי מיגרנה בחודש.

ההמלצה של הוועדה המייעצת מתקבלת כמעט תמיד על ידי הסוכנות האירופית, כך שטבע עלולה להיות החברה השלישית בלבד שתשיק את התרופה שלה למיגרנה בשוק האירופי. זאת לאחר שחברת אמג'ן , שפועלת בשיתוף פעולה עם חברת נוברטיס, קיבלה בסוף יולי 2018 את אישור השיווק לתרופה Aimovig במדינות האיחוד האירופי. אמג'ן הקדימה את טבע גם בקבלת אישור שיווק בארה"ב, והחלה לשווק את התרופה במאי 2018. איליי לילי עשויה לקבל ביום חמישי הקרוב את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשיווק Emgality בארה"ב. טבע קיבלה את אישור השיווק בארה"ב לתרופה Ajovy לטיפול במיגרנה ב-14 בספטמבר, וצפויה להתחיל בשיווקה בתוך חודשיים.

כל שלוש התרופות, ותרופה נוספת שמפותחת על ידי חברת Alder , מבוססות על מנגנון דומה של חסימת החלבון הקצר (פפטיד) CGRP, שממלא תפקיד חשוב בהתפתחות המיגרנה, וכל ארבעת התרופות הן תרופות למניעת המיגרנה. זאת בניגוד לתרופות הוותיקות למיגרנה שמטפלות בתסמינים של המחלה, ולא במניעתה. הדימיון במנגנוני הפעולה מקשה על בידול התרופות והופך את מהירות ההגעה לשוק ואת הנגיסה בנתח שוק מקסימלי בזמן קצר לחשובות יותר.

מנכ"ל טבע, קאר שולץצילום: ללא קרדיט

מיגרנה היא תופעה של מערכת העצבים שאינה ניתנת לחיזוי. הסימפטומים שלה הם כאבי ראש חזקים, וקשיים שפוגעים באיכות החיים וביכולת התפקוד. מיגרנה באה לידי ביטוי בשתי צורות קליניות: ארעית, שבה מטופלים סובלים מ-14 ימים ומטה של כאבי ראש בחודש; וכרונית, שבה מטופלים סובלים מ-15 ימים ומעלה של כאבי ראש בחודש.

כ-90% מבני האדם המאובחנים כלוקים במיגרנה סובלים ממיגרנה ארעית והיתר ממיגרנה כרונית. מיליארד איש בעולם סובלים ממיגרנה, כך שהיא המחלה השלישית בשכיחותה והשישית המגבילה ביותר בעולם. השכיחות שלה בקרב נשים גדולה פי שתיים משכיחותה בקרב גברים. 75 מיליון בני אדם סובלים ממיגרנה ארעית וכרונית בארה"ב, יפן וחמש המדינות הגדולות באירופה, 36 מיליון מהם בארה"ב. הנטל הכלכלי של המיגרנה, שבא לידי ביטוי למשל בהפסד ימי עבודה, מגיע ל-78 מיליארד דולר בשנה בארה"ב לבדה.

על פי הערכות, 40% מחולי המיגרנה מתאימים לטיפול מניעתי, כלומר 10-14 מיליון בני אדם בארה"ב בלבד, אך רק 13% מקבלים טיפול כיום - כך שהתרופה של טבע עשויה לפנות לשיעור של עד 27% מחולי המיגרנה.

המיגרנה נגרמת מעודף של חלבון קצר (פפטיד) בשם CGRP המשמש בתקשורת העצבית. חלבון זה נקשר לקולטנים בכבד ובמוח, וגורם לשרשרת אירועים שמובילים להתכווצות כלי הדם, שהיא השלב הראשוני במיגרנה. אמג'ן, טבע, איליי לילי ואלדר פיתחו נוגדן שנקשר ל-CGRP, חוסם אותו, ומונע ממנו להיקשר לקולטנים בכבד ובמוח.

על פי הערכות, חברות הביטוח ידרשו מהמטופלים לנסות תרופה גנרית אחת או שתיים שעלותן נמוכה - למשל תרופות ממשפחת הטריפטאנים ותרופות אחרות נגד דיכאון, כמו תרופות ליתר לחץ דם ותרופות נגד אפילפסיה. רק אם הטיפול ייכשל, יאשרו החברות כיסוי ביטוחי לתרופות מסוג חוסמי CGRP, כמו Ajovy של טבע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ