קומפיוג'ן תקבל 7.8 מיליון דולר מבאייר

התשלום יינתן לחברה שמפתחת טיפולים אימונתרפים למחלת הסרטן לאחר שבאייר החלה בטיפול בניסוי הקליני הראשון בנוגדן לטיפול בגידולים סרטניים מוצקים

יורם גביזון
חברת קומפיוג'ן
חברת קומפיוג'ןצילום: תומר אפלבאום

מניית קומפיוג'ן עולה ב-4.6% במסחר בת"א, ומשלימה עלייה של 65% מתחילת 2018 לשווי של 825 מיליון שקל, לאחר שהחברה דווחה שהיא זכאית לקבל תשלום אבן דרך בסכום של 7.8 מיליון דולר מענקית הפארמה הגרמנית באייר.

קומפיוג'ן שמפתחת תרופות נגד סרטן בטכנולוגיה אימונותרפית, זכאית לקבלת התשלום, לאחר שחברת באייר טיפלה בחולה הראשון במסגרת הניסוי הקליני בשלב הראשון בנוגדן BAY 1905254, שהוא נוגדן לטיפול אימונותרפי שמתמקד בחלבון ILDR2 בחולי סרטן עם גידולים מוצקים בשלבים מתקדמים. ILDR2 הוא חלבון בקרה חדש של מערכת החיסון שזוהה ע"י קומפיוג'ן, באמצעות התשתיות המיחשוביות שלה לגילוי מטרות תרופתיות.

קומפיוג'ן, שמנוהלת על ידי ד"ר ענת כהן-דייג, פיתחה טכנולוגיה אימונותרפית לטיפול בסרטן. טכנולוגיה זו מבוססת על גישה שונה למלחמה בתא הסרטני מהכימותרפיה המסורית, שפועלת בצורה לא סלקטיבית בניסיון להשמיד את התאים הסרטניים, אך גורמת תוך כדי תהליך להרס תאים בריאים, ובעקבות זאת לתופעות לוואי קשות. הטכנולוגיה האימונותרפית רותמת את מערכת החיסון של הגוף כדי להאט את התרחבותו של הגידול הסרטני, ולמנוע את התפשטותו לרקמות נוספות.

קומפיוג'ן מזהה חלבוני בקרה שמתפקדים כווסתים של מערכת החיסון ועשויים להיות יעד לטיפול תרופתי. חלבוני הבקרה (Immune Checkpoints) ממלאים תפקיד חשוב בתהליך הסרטני משום שהם משגרים אות שמעכב את פעילותם של תאי ה-T במערכת החיסונית, שמזהים את התאים הסרטניים ומשמידים אותם. הטיפול האימונותרפי מבוסס על פיתוח נוגדן שנקשר לחלבון הבקרה ומונע ממנו לעכב את הפעילות של תאי ה-T.

שיתוף הפעולה בין קומפיוג'ן לבין באייר בפיתוח הנוגדן BAY 1905254, החל באוגוסט 2013 כאשר שתי החברות חתמו על הסכם שעל פיו נתנה קומפיוג'ן לבאייר רישיון לפתח ולמסחר תרופות לסרטן על נוגדנים ל-2 חלבוני בקרה. קומפיוג'ן קיבלה עם החתימה על ההסכם מקדמה של 10 מיליון דולר, וזכאית לתשלומים של אבני דרך בסכום של 30 מיליון דולר וכן תמלוגים בשיעור חד ספרתי בינווני עד גבוה, ככל הנראה 7%-8%.

קומפיוג'ן מפתחת במקביל בעצמה נוגדן לחלבון בקרה אחר ובתחילת יולי 2018 קיבלה את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) להתחיל בניסוי קליני בנוגדן COM701 שמנטרל את חלבון הבקרה PVRIG. נוגדן זה הצליח בניסויים בחיות לעורר תגובה חיסונית נגד סרטן השד, סרטן השחלות, סרטן הריאות וסרטן רירית הרחם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker