עם מאזן של 142 מיליארד שקל: אי.די.בי הרוויחה 5 מיליון שקל בלבד

הכנסות החברה שבשליטת נוחי דנקנר צמחו בכ-9% ל-12.04 מיליארד שקל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אי.די.בי, חברת האחזקות שבשליטת נוחי דנקנר הנושאת במאזן כולל של 142 מיליארד שקל, סיימה את הרבעון הראשון ברווח נקי של 5 מיליון שקל בלבד (המיוחס לבעלי המניות), לעומת רווח של 1.06 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. הכנסות החברה במהלך הרבעון גדלו בכ-9%, מ-11.08 מיליארד שקל ל-12.04 מיליארד שקל.

ההסבר לרווח הנמוך שנרשם ברבעון נעוץ בנפילה החדה ברווחים של החברה הבת דיסקונט השקעות, אחת מזרועות האחזקה של קבוצת אי.די.בי (בנוסף לכור, כלל תעשיות וכלל ביטוח). ברבעון המקביל רשמה דיסקונט הכרה חד-פעמית בהכנסות בסך 901 מיליון שקל, בשל הרחבת האחזקה בשופרסל. ההכרה החד-פעמית בהכנסות הגדילה את תרומתה של דסק"ש לשורת הרווח של אי.די.בי ברבעון הקודם לכ-1.1 מיליארד שקל, בעוד שברבעון הנוכחי דסק"ש תרמה 135 מיליון שקל בלבד.

בנוסף להשפעת שופרסל על הרווח המצרפי, תוצאותיה החלשות של אי.די.בי נגרמו עקב ירידה עקבית בכמה ממגזרי הפעילות העיקרים שלה. כך למשל, תרומת הרווח של כלל ביטוח צנחה מ-110 ל-21 מיליון שקל, רווחי האחזקה בקרדיט סוויס ירדו מ-49 ל-6 מיליון שקל בלבד ותרומת רווחי הנדל"ן של הקבוצה קטנו מ-23 ל-6 מיליון שקל. בנוסף, הוצאות המימון של הקבוצה גדלו מ-166 ל-211 מיליון שקל, והגדילו את השחיקה ברווחיות.

גם בנטרול המיזוג עם שופרסל - החברה הבת אי.די.בי. פיתוח (באמצעותה מחזיקה אי.די.בי בשאר החברות) רשמה צניחה של 78% ברווחים. ללא שופרסל, עמד הרווח על 36 מיליון שקל, וזאת לעומת 216 ברבעון המקביל.

עוד מתייחסת אי.די.בי בדו"חותיה לעסקות העיקריות שביצעה במהלך תקופת עריכת המאזן ולאחזקותיה המרכזיות. בין השאר היא מציינת שכור תעשיות, המחזיקה בכ-3.21% ממניות קרדיט סוויס, רשמה הפסד של כ-1.2 מיליארד שקל "על הנייר" כתוצאה מההחזקה. הפסד תיאורטי זה הינו בהמשך לרווח של כ-3 מיליארד שקל, אותו רשמה עד עתה בגין השקעה זו. בנוסף, ציינה אי.די.בי כי בחודש הנוכחי חילקה קרדיט סוויס דיבידנד בסך 1.3 פרנק שוויצרי למניה - מה שתרם לכור רווח של כ-190 מיליון שקל שיוכרו בספרי הרבעון השני.

אירוע מהותי של הקבוצה במהלך הרבעון הוא רכישת השליטה בעיתון "מעריב" באמצעות דסק"ש, תמורת 140 מיליון שקל. במסגרת העסקה מעריב תיפרע הלוואה בסך 106 מיליון שקל לבנק הפועלים, וזאת תמורת תשלום של 42 מיליון שקל בלבד. עם השלמת ההסכם, צפויה דסק"ש להחזיק כ-61% מהון המניות של מעריב.

עוד עסקה מרכזית של הקבוצה במהלך הרבעון הייתה רכישת בניין בית הכל-בו בארני'ז בשיקגו (Barneys New York), תמורת כ-121 מיליון דולר על ידי זרוע הנדל"ן של אי.די.בי - נכסים ובניין. דמי השכירות הצפויים בשנה הראשונה הינם כ-8.8 מיליון דולר (כ-32 מיליון שקל), וצפויים לעלות בשנים הקרובות בשיעור שנתי ממוצע של 3%. מימון העסקה נעשה על ידי גוף בנקאי זר, בהיקף של כ-80 מיליון דולר בהלוואת "נון ריקורס" (הנכס הנרכש מועמד כבטוחה להחזרת ההלוואה).

"אנו מסכמים רבעון תוך המשך התמודדות טובה של החברות התפעוליות בקבוצה עם הסביבה התחרותית בה הן פועלות, ותוך שימור האיתנות העסקית והפיננסית של חברות המטה, הבאה לידי ביטוי בין היתר, באחזקת יתרות נזילות של מעל 10 מיליארד שקל", אמר יו"ר קבוצת אי.די.בי, נוחי דנקנר, לאחר פרסום התוצאות.

במהלך הרבעון אף חתמה הקבוצה באופן סופי את ההסכם למכירת מכתשים אגן לכימצ'ינה תמורת 2.4 מיליארד דולר. דנקנר התייחס לעסקה זו בדבריו: "שיתוף הפעולה האסטרטגי שנרקם בין כמצ'יינה לבין הקבוצה, ומערכת היחסים הטובה שנוצרה עם בכירים בסין מהווה הזדמנות ליצירת יוזמות ושיתופי פעולה", הוסיף דנקנר ברמיזה על הגברת פעילות הקבוצה בחו"ל.

צילום: מוטי קמחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker