בנק ירושלים הגיש בקשה לרכוש את בנק דקסיה תמורת כחצי מיליארד שקל

הבנק, שמנוהל על ידי אורי פז, יזרים 75% מהסכום במזומן והיתרה בהקצאת מניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בנק ירושלים הגיש בקשה לרכוש את בנק דקסיה תמורת 515 מיליון שקל, כך דווח הבנק הבוקר למשקיעים. הבנק, שמנוהל על ידי אורי פז, יזרים 75% מהסכום במזומן והיתרה תמורת הקצאת מניות לבעליו הנוכחיים. הבנק הצהיר בעבר בי הוא בוחן חלופות שונות של התרחבות קמעונאית, במסגרת שיתופי פעולה עם גופים שונים. נראה כי הרכישה הנוכחית עתידה לשרת מטרה זו.

בפנייה לבעלי המניות בדקסיה, ציין בנק ירושלים את היתרונות בהצעתו. ראשית, "העסקה נותנת מענה לרצונה של בעלת השליטה בדקסיה (דקסיה הבינלאומית) למכור את מניותיה, ולדרישותיהם של בעלי מניות המיעוט לפעול להשוואת זכויות מניות בנק דקסיה. שנית, לבנק ירושלים יש עדיפות כרוכש, מנקודת הראות של משך הזמן הצפוי לקבלת היתר בנק ישראל לרכישה והסתברות קבלתו.

ושלשית - מיזוג שני הבנקים צפוי ליצור פוטנציאל לצמיחה, הגדלת הרווחיות, יתרונות סינרגטיים וניצול טוב יותר של מבנה ההון, בין השאר, נוכח העובדה שכל אחד מהם ממוקד בנתח שוק שונה ושתחומי החפיפה ביניהם מועטים.

עוד מציין בנק ירושלים כי מבנה התמורה המוצע, הכולל מניות של בנק ירושלים, מאפשר לבעלי מניותיו של דקסיה ליהנות גם מהיתרונות, כמו גם מיעדי הדיבידנד שהגדיר לעצמו בנק ירושלים, ויאפשר המשך הקשר עם מרכז לשלטון המקומי אותו רואה בנק ירושלים כשותף אסטרטגי (השלטון המקומי מחזיק בזכויות הצבעה של 17% בדקסיה).

בשנת 2010 רשם דקסיה ישראל רווח נקי של 57.8 מיליון שקל - גידול של 15.1% בהשוואה ל-2009. העלייה ברווח נבעה בעיקר מגידול ברווח המימוני ומהקטנה של ההפרשה "הנוספת" לחובות מסופקים. התשואה על ההון עלתה והגיעה ל-10.3% לעומת 9.8% בשנת 2009. הרווח מפעולות מימון לפני ההפרשה לחובות מסופקים הסתכם ב-113.2 מיליון שקל, לעומת 109.5 מיליון שקל בשנת 2009 - עלייה של 3.4%.

לעומת זאת, הרווח הנקי של בנק ירושלים עמד ב-2010 על 34.1 מיליון שקל - ירידה של כ-42% לעומת שנת 2009. התשואה להון עמדה על 5.5% לעומת 10.2% בשנה שלפני. ההפרשה לחובות מסופקים עמדה בשנת 2010 על 2.6 מיליון שקל - סכום המהווה 0.03% מתוך תיק האשראי של הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker