אנליסטים צופים מכירות של עד מיליארד דולר בשנה לתרופה החדשה של טבע

קבלת האישור לשיווק תרופה נגד מיגרנה לא הוציאה את האנליסטים מגדרם ■ הם מעריכים שבטווח הקצר תהיה ל-Ajovy תרומה מוגבלת להכנסות ורווחי טבע ■ ואולם אחרי 2019 עשויה התרופה לתרום לצמיחתה המחודשת של החברה

יורם גביזון
מפעל של טבע בירושלים
מפעל של טבע בירושליםצילום: Bloomberg
יורם גביזון

אחד מסימני השאלה שריחפו מעל טבע ומנייתה בחודשים האחרונים, היה חוסר הוודאות בנוגע לסיכוייה לקבל את אישור ה-FDA לשיווק Ajovy - התרופה המקורית החדשה לטיפול במיגרנה - שאמורה להיות אחד התחליפים למכירות ולרווחים מהקופקסון - התרופה המקורית הוותיקה לטיפול בטרשת נפוצה שמתמודדת עם תחרות גוברת והולכת מצד שתי גרסאות גנריות. קבלת האישור היתה גם מבחן לאמינותה של הנהלת החברה, שחזרה והביעה את ביטחונה בקבלת האישור, למרות מכתב האזהרה שקיבלה חברת סלטריון מדרום קוריאה, המייצרת עבורה את התרופה.

עננות זו הוסרה ביום שישי שעבר, כאשר ה-FDA נתן לטבע את האישור לשווק את Ajovy, והחברה הכריזה על כוונתה להשיק אותה תוך שבועיים. קבלת האישור, והירידה בחוסר הוודאות, גרמו לשינוי בהמלצות הקנייה ובמחירי היעד למניית טבע.

קרדיט סוויס שהעריך בשבוע שעבר כי טבע לא תקבל את האישור, והוריד את מחיר היעד למניה מ-25 ל-23 דולר, הותיר את המלצת הניטרלי למניה, אבל העלה את מחיר היעד מ-23 ל-26 דולר למניה. האנליסט ואמיל דיוון נותר זהיר בנוגע לסיכויים שהרופאים יאמצו דווקא את התרופה של טבע, במקום התרופה המתחרה Aimovig של חברת אמג'ן. הוא מזכיר כי Ajovy של טבע ניתנת באמצעות זריקה אחת כל שלושה חודשים, בעוד התרופה המתחרה מחייבת הזרקה אחת לחודש. עם זאת, הזריקה של טבע ניתנת באמצעות מזרק מוכן מראש, ולא באמצעות מזרק אוטומטי שמקל על הזרקה עצמית על ידי המטופל.

מעבר לכך, הזריקה של טבע גורמת לשיעור גבוה של תופעות לוואי במקום ההזרקה, לעומת המתחרה (43%-45% לעומת 4%-6%). דיוון מעריך עם זאת, שהביקוש לקבוצת התרופות שאליה משתייכות הן Ajovy של טבע והן Aimovig של אמג'ן, יהיה גבוה, כך שהאישור שקיבלה טבע ביום שישי האחרון יצייד אותה במנוע צמיחה חשוב, שיסייע לה להתגבר על התחרות הגוברת לקופקסון ועל נטל החוב הכבד הרובץ עליה.

פעם בשלושה חודשים: הקלף המנצח של טבע

טים צ'אנג, אנליסט בבנק ההשקעות BTIG, הציג בחודשים האחרונים גישה שלילית עקבית כלפי המניה. צ'אנג מעלה את המלצת הקנייה שלו ממכירה לניטרלי, בעקבות קבלת האישור. צ'אנג מעריך כי מכירות התרופה החדשה של טבע לטיפול במיגרנה עשויות להגיע עד למיליארד דולר ב-2022. הוא מזכיר את האופציה שמציעה טבע לסובלים ממיגרנה לקבל את הזריקה בתדירות נמוכה יחסית של פעם בשלושה חודשים כגורם מבדל פוטנציאלי של Ajovy, בהשוואה ל Aimovig של אמג'ן ומתחרות אחרות. ומזכיר שטבע תמחרה את התרופה החדשה במחיר של 575 דולר למינון של אחת לחודש, כלומר זהה למחיר שבו נקבה אמג'ן לתרופה שלה שהושקה כבר במאי 2018. צ'אנג מעריך שמכירות התרופה החדשה של טבע למיגרנה יגיעו ל-25 מיליון דולר ב-2018, יעלו ל-200 מיליון דולר ב-2019 ויגיעו ל-500 מיליון דולר ב-2020.

דוויד סטיינברג, אנליסט בג'פריס, מותיר בעינה את המלצת החזק למניית טבע במחיר יעד של 21 דולר למניה - מחיר הנמוך ב-8.1% ממחיר המניה בבורסה, כך שלמעשה מדובר בהמלצת מכירה.

סטיינברג מציין שעיתוי קבלת האישור היה קריטי, משום שטבע היא החברה השנייה שמשיקה תרופה למיגרנה מקבוצת חוסמי החלבון CGRP. לדבריו, אופציית ההזרקה אחת לשלושה חודשים היא יתרון תחרותי, אבל היעדרו של מזרק אוטומטי הוא חיסרון. הוא מציין שאף שטבע תחלק בחינם בעתיד הקרוב את המוצר, הרי שסיכוייה לצמוח בעתיד לאחר שלב הארגון מחדש הנוכחי, קשורים הדוקות להצלחה המסחרית של Ajovy.

סטיינברג מעריך, בדומה לקונצנזוס האנליסטים, שהמכירות של Ajovy יגיעו בשיאן ל-500 מיליון דולר בשנה, ויהוו תרומה חשובה לתוכנית השיקום וההתייעלות של טבע, לצד Austedo ,התרופה המקורית החדשה שהושקה ב-2017. מדובר על תרופה שמיועדת לטיפול בהפרעות תנועה לא רצוניות, שהן תופעת לוואי של שימוש ממושך בתרופות למערכת העצבים המרכזית. שתי תרופות אלו יסייעו לטבע לקזז את הירידה הצפויה במכירות וברווחים משיווק הקופקסון, והתחרות הגנרית הצפויה למשאף פרואייר ול-Treanda, שהיא תרופה למספר סוגים של סרטן הדם.

ליאת אברהם, אנליסטית בסיטי, לא שינתה את המלצתה ואת מחיר היעד, אולי מפני שמראש היא היתה בקצה האופטימי של הסקלה. אברהם הותירה את המלצת הקנייה ואת מחיר היעד של 27 דולר למנייה. כמו האנליסטים האחרים, היא מציינת שקבלת האישור הסירה עננה וסיפקה בהירות בנוגע לסיכוייה של טבע לצמוח בעתיד.

אברהם מדגישה כי Ajovy לא תספק תרומה מהותית לרווחיה של טבע ב-2018 וב-2019 בשל ההשקעה הנדרשת בהשקתה, אבל היא חיונית לסיפור הצמיחה של טבע מעבר להשפעת קצרת הטווח של תוכנית קיצוץ העלויות, אותה מוביל המנכ"ל קור שולץ. אברהם סבורה כי Ajovy ו-Austedo יתרמו להכנסות ולרווחי טבע מ-2020 ואילך. היא מתייחסת לספקות בנוגע ליכולתה של טבע להשיק תרופה מקורית, ומציינת שהשקתה של Austedo למחולית (סימפטום של מחלת הנטינגטון - שהיא מחלה של מערכת העצבים המרכזית), ולמחלת דיסקינזיה מאוחרת, היתה טובה מצפיותיה, ולהערכתה, מכירותיה ב-2018 עשויות להפתיע לטובה ולהיות גבוהות מתחזיות ההנהלה ל-200 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker