הרווח הכולל של הפניקס ירד ב-69% ל-58 מיליון שקל - ירידה מתונה מהמתחרות

סכום דמי הניהול אותו מנועה החברה לגבות מהמבוטחים תפח ל-48 מיליון שקל, 26% יותר מהמצב בסוף 2010

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

הפניקס מסכמת הבוקר את הרבעון הראשון של 2011 עם ירידה של 69% ברווח הכולל, שהסתכם ב-58 מיליון שקל - זאת לעומת רווח של 188 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. הירידה נבעה מירידה ברווחי השקעות, ולמרות צמיחה של 8.5% בפרמיות ברוטו שגבתה בפעילויות הביטוח והסתכמו יחד ל-1.6 מיליארד שקל. הרווח הנקי, לעומת זאת, שלא כולל רווחים מהשקעות שלא מומשו, ירד רק ב-12%, שיעור ירידה נמוך ביחס לתוצאות שדיווחו חברות ביטוח אחרות.

למרבה האירוניה, הבעיות עימן מתמודדת הפניקס דווקא סייעו לה ברבעון הזה להציג תמונה פחות קשה ביחס לרבעון המקביל. בשונה מחברות ביטוח אחרות, הפניקס לא גבתה ברבעון הראשון של 2010 דמי ניהול משתנים בפוליסות ביטוחי המנהלים המשתתפות ברווחים. זאת בזמן שחברות ביטוח אחרות נהנו אז מרווחים של עשרות ומאות מיליוני שקלים ברבעון. ברבעון הראשון של 2011, כששוק ההון החלש מנע מכלל חברות הביטוח לגבות את דמי הניהול המשתנים באותם היקפים, הפניקס נפגעה מכך פחות. בזמן שאצל חברות אחרות, פעילות ביטוחי החיים הכוללת את הפוליסות המשתתפות ברווחים, הובילה את הירידה ברווח, בהפניקס הרווח ממנה דווקא עלה ב-14% ל-22.2 מיליון שקל.

בינתיים, בשל מדד גבוה ותשואות נמוכות בשוק, ממשיכה הפניקס להתרחק מהרגע בו תחזור לגבות את דמי הניהול המשתנים. נכון לסוף מארס עמד אומדן דמי הניהול שהפניקס מנועה מלגבות עד שתשיב את ההפסדים הריאליים למבוטחיה בפוליסות על 42 מיליון שקל. בסוף אפריל גדל הסכום ל-48 מיליון שקל. שבסוף 2010 הוא עמד על 38 מיליון שקל בלבד.

הפרמיות שגבתה הפניקס מפעילות ביטוחי הבריאות לא השתנו והסתכמו ב-274 מיליון שקל. עם זאת, 23 מיליון שקל מהפרמיה שגבתה הפניקס ברבעון המקביל הגיעו מכיסוי תרופות מצילות חיים לחברי קופת חולים מכבי, אך מאז, חקיקה בנושא גרמה להפניקס להפסיק את פעילות הביטוח בתחום. הרווח מפעילות ביטוחי הבריאות גדל ב-28.5% ל-26 מיליון שקל.

שחיקה בדמי הניהול שגבתה החברה הבת בית ההשקעות אקסלנס בפעילות ניהול קופות הגמל, הובילה לירידה של 24% ברווח לפני מס מהפעילות שהסתכם ב-12.5 מיליון שקל. מלבד פעילות הגמל הניב אקסלנס להפניקס רווח של 26.7 מיליון שקל, לעומת רווח של 31.2 מיליון שקל ברבעון המקביל. גם כאן חלק מרכזי בירידה ברווח נבע מהתחרותיות הגדלה בתחום קרנות הנאמנות ותעודות הסל ושחיקת דמי הניהול הנגבים בהם.

אייל לפידות, מנכ"ל הפניקסצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker