יד אחת מפנקת את אלופי השכר - השנייה מציגה דו"חות כושלים

באל על לא למדו כלום מפרשת המנכ"ל היוצא חיים רומנו

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
רותם שטרקמן

>> ניר גלעד, יו"ר צים (23.5 מיליון שקל), ואליעזר שקדי, מנכ"ל אל על (16.8 מיליון שקל), התברגו גבוה בצמרת השכר ב-2010. שכר הפלאים של שקדי ניתן לו בשל "השיפור בתוצאות אל על". גלעד זכה בפיס בין היתר בשל ההתייצבות של צים לאחר המשבר שב-2009 נאלצה לבקש פריסת חובות. צים נקלעה לצרות, בין היתר בשל רכישת אוניות בהיקף עצום מידי משפחת עופר בעסקה שנויה במחלוקת.

השכר של שקדי בכלל נראה תלוש שכן זו היתה שנתו הראשונה אי פעם כמנהל במגזר האזרחי - בערך חמש דקות אחרי שפשט את מדי חיל האוויר ודקה וחצי אחרי שהתפרסם דו"ח חמור בנוגע לשכר המיליונים של קודמו בתפקיד, חיים רומנו. הדו"ח מתח ביקורת חריפה על אל על ובעקבותיו התפטר איזי בורוביץ', מבעלי השליטה; החברה נקנסה ורומנו אף נאלץ להשיב לחברה חלק מהכסף. בקיצור, שכר מנותק בעלות של 40 מיליון שקל.

היה מקום לביקורת על השכר שלי אם התגמול לא היה קשור לתוצאות, אבל זה לא המצב - אמר אז גלעד באחד הראיונות, והוסיף כי הוא גאה בחלקו בחילוצה של צים מהמשבר. והנה לא חלפו חודשיים, ושתי החברות פירסמו את הדו"חות לרבעון הראשון של 2011. ומה התברר? שצים הפסידה 111 מיליון דולר, לעומת הפסד של 82 מיליון דולר ברבעון המקביל, ואל על הפסידה 43 מיליון דולר - קפיצה של 160%. ולא שכל זה לא היה ידוע. הרי כשאושרו דו"חות 2010, ובהם גם שכרם של שקדי וגלעד, היה ברור פחות או יותר מה יהיה המצב ברבעון הראשון של 2011.

בצים רוב ההפסד הוא חשבונאי, אבל באל על מדובר בבעיה ניהולית. שוק התעופה צמח אבל אל על נכשלה בתחרות, התפוסה במטוסים שלה ירדה יחד עם נתח השוק - וכל זה במקביל לגידול במספר העובדים. והכי מפתיע, באמצע אפריל שקדי הכפיל את הבונוס לעובדים, מה שיזיק לתוצאות של הרבעונים הבאים.

כבר למדנו שהרעש הציבורי יכול להניע את ממשלת ישראל לפעולה, בעיקר את זו המתנדנדת וחסרת החזון של בנימין נתניהו, אלא שהיעדרו מרדים אותה. כששכר הבכירים היה בכותרות, הקים נתניהו ועדת שרים והעמיד בראשה את יעקב נאמן. הוועדה עבדה ברצינות ואף פירסמה מסקנות, גם אם לא מספיק אגרסיביות. אך שהנושא ירד מסדר היום ונתניהו קבר את הדו"ח. זאת הסיבה לכך שנמשיך להיתקל בדוגמאות לשערוריות מסוג זה, והציבור ימשיך לשלם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker