הממשלה הספרדית הפסיקה את התמיכה - וסאנפלאואר תמחק 16 מיליון שקל בשווי הפרויקט הסולארי במדינה

חברת האנרגיה עלולה לאבד את מלוא השקעתה בפרויקט הספרדי 94 מיליון שקל - כשליש מההון העצמי של החברה

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

>> חברת סאנפלאואר וחברת שיכון ובינוי לומדות על בשרן עד כמה עמוק המשבר הכלכלי באירופה ועד כמה מסוכן לעשות עסקים עם ממשלה ששקועה עד צוואר במשבר תקציבי. סאנפלאואר, שבשליטת רוני בירם וגיל דויטש, תבצע הפרשה של 16 מיליון שקל לירידת ערכה של השקעתה בפרויקט אולמדה לייצור אנרגיה פוטו-וולטאית באתר Cuenca המצוי 150 ק"מ ממדריד.

ההפרשה נעשתה לפי הערכת שווי של מעריך חיצוני, שהוזמנה לאחר שהוועדה הלאומית לאנרגיה בספרד החליטה להשעות את התעריף המיוחד שמשולם לפרויקט בגין החשמל שנמכר על ידו. זאת בנימוק שהפרויקט אינו עומד בתנאים המזכים קבלת תעריף מיוחד של 47 יורו-סנט לקווט"ש בניכוי ירידה שנתית של 0.25%-0.5%.

פרויקט אולמדה כולל 63 מתקנים לייצור אנרגיה פוטו-וולטאית בהספק מקסימלי כולל של 6 מגה-ואט שעה. הפרויקט הוקם בהשקעה של 50 מיליון יורו וחובר לרשת החשמל בספטמבר 2008. יתרת ההשקעה בפרויקט היא 37.8 מיליון יורו לאחר ההפחתה. הפרויקט הניב הכנסות של 4.8 מיליון יורו, רווח תפעולי תזרימי של 4.3 מיליון יורו ב-2010 ותשואה של 10.23%.

פרויקט אולמדה מכר את החשמל שייצר לחברת Union Fenosa במחיר גבוה משמעותית מהמחיר של ייצור אנרגיה קונוונציונלית, אך בניגוד למדינות אחרות באירופה הצרכנים לא שילמו את המחיר הריאלי של החשמל, אלא ממשלת ספרד שסיבסדה מתקציבה את החשמל מאנרגיה מתחדשת.

החרפת המשבר התקציבי גרמה לממשלת ספרד לשנות את מדיניות הסבסוד בניסיון להקל את העול התקציבי. הממשלה הטילה מס של 50 יורו-סנט לכל מגה-ואט שעה שמוזן לרשת החשמל, והגבילה רטרואקטיבית את כמות החשמל שנרכשת בתעריף המיוחד לתקופה של 3 שנים החל בינואר 2011. השינוי גרר הפחתה של 6.6 מיליון שקל לירידת ערך ההשקעה, בהתאם להערכת שווי של גיזה זינגר אבן ברבעון הרביעי של 2010.

ממשלת ספרד לא הסתפקה בכך והחלה במקביל בבדיקה שמטרתה להבטיח שכל הפרויקטים הפוטו-וולטאיים, שקיבלו את התעריף המיוחד שהיה בתוקף עד ספטמבר 2008, אכן זכאים לו. זאת לפי הקריטריון המרכזי: השלמת הבנייה של הפרויקט עד מועד זה.

יו"ר סאנפלאואר, רוני בירם, ומנכ"ל החברה, אורלי כירם, מציינים כי הביקורת של ועדת האנרגיה מצאה כי מסמך סיום העבודה נחתם בידי המהנדס של קבלן הביצוע ביולי 2008, כלומר חודשיים לפני ההשלמה בפועל של הפרויקט.

סאנפלאואר תשתתף בשימוע במשרד האנרגיה הספרדי, שהתחייב למסור את תשובתו עד 6 באוגוסט. אם עמדתה של סאנפלאואר תידחה, היא עלולה להידרש לבצע הפרשה בגין הפרויקט כולו, כלומר 18.5 מיליון יורו - 32% מהונה.

דחיית עמדתה של החברה בידי משרד האנרגיה הספרדי חושפת גם את סאנפלאואר לסיכון שהבנק הגרמני LBBW (שהלווה לפרויקט 40 מיליון יורו) יממש את זכותו לממש עד דצמבר 2011. ערבות זו ניתנה לו בידי סאנפלאואר ושיכון ובינוי בסכום של 8 מיליון יורו (חלקה של סאנפלאואר) במקרה שייקבע שפרויקט אולמדה אינו זכאי לתעריף המועדף, והבנק יהיה זכאי לקבל בחזרה חלק מההלוואה שנתן, השקול לשווי הירידה בערכו של הפארק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker