הבנקים לחצו - הצעת החוק להעניק ריבית על יתרות בעו"ש נדחתה

אקוניס: "ההפסד כולו של הצרכנים"; שאמה הכהן: "החוק נדחה רק בזכות הלובי של הבנקים"

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בצהריים ברוב של ארבעה שרים נגד מול שלושה את הצעות החוק שהיתה אמורה לחייב את הבנקים לשלם ריבית על יתרות זכות בחשבונות עו"ש.

בין השרים שתמכו בהצעה היו משה כחלון ומשה פלד. השרים שהתנגדו: יובל שטייניץ, בני בגין, יעקב מרגי וסטס מיסז'ניקוב. נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר והמפקח על הבנקים דוד זקן התנגדו גם הם בחריפות להצעת החוק ונלחמו נגדה. פישר וזקן פנו באחרונה אל שרים כדי שיפילו את הצעת החוק.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), שהגיש את הצעת החוק בעניין, אמר כי הוא לא מתכוון לוותר: "אשתמש בזכות לערער. רק בזכות הלובי של הבנקים החוק נדחה על ידי ועדת השרים".

בתגובה לדחייתה של הצעת החוק אמר יו"ר ועדת הכלכלה אופיר אקוניס כי "ההפסד הוא כולו של הצרכנים. מצער שבנק ישראל בחר להתייצב לימין הבנקים ונגד צרכני הבנקים. מטרת החוק היא להכניס הדדיות ביחסים הלא סימטריים בין הבנקים ללקוחות הבנקים, וכל זה בימים שבנק ישראל מעלה את הריבית". אקוניס הודיע שימשיך במאבק למען הציבור ויעלה את הצעת החוק במליאה לקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב.

מאיגוד הבנקים נמסר בתגובה כי "מלכתחילה היה ברור לכל הדרגים המקצועיים שבחנו את הצעת החוק שאין מקום להצעה. לכל לקוח עמדה זכות הבחירה החופשית בין הפקדה בפיקדון יומי לבין הפקדת כספו בחשבון עו"ש באחד הבנקים המעניקים ריבית כפי שמקובל בכל העולם. העובדה שבחודשים האחרונים רוב הבנקים נענו למאוווי הציבור והכנסת והפעילו הסדרים ברוח הצעת החוק רק חיזקה את העובדה שהוא מיותר".

צילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker