עונשי מאסר בפועל לבכירים לשעבר בחברת כים-ניר

ביהמ"ש גזר עונשי מאסר על הבכירים המעורבים בפרשת ההונאה בכים-ניר. המשנה למנכ"ל לשעבר, נועם רייך, ירצה 11 חודשי מאסר; המנכ"ל לשעבר, מישה קרקובסקי, ירצה 11 חודשים; ומ"מ יו"ר הדירקטוריון לשעבר, דן קריב, ירצה 9 חודשים

שני מזרחי
שתפו בפייסבוק

>> שופט בית משפט השלום בתל אביב אברהם פורג גזר ביום חמישי עונשי מאסר ממושכים על בכירים לשעבר בחברת כים-ניר שהיו מעורבים בפרשת הונאה, והורשעו לפי הודאתם בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות על חוק ניירות ערך. השופט פורג הטיל על המשנה למנכ"ל החברה לשעבר נועם רייך 11 חודשי מאסר בפועל, על המנכ"ל לשעבר מישה קרקובסקי 11 חודשי מאסר ועל מ"מ יו"ר הדירקטוריון לשעבר דן קריב תשעה חודשי מאסר. על חברת כים-ניר הוטל קנס של 80 אלף שקל.

בסוף אוקטובר האחרון הגיעו השלושה להסדר טיעון עם פרקליטות מיסוי וכלכלה, שלפיו רייך וקרקובסקי יודו ויורשעו בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה ועבירות מרמה והפרת אמונים. בנוסף הוסכם כי הסניגורים של השלושה יוכלו לטעון לעונשי מאסר של שישה חודשים שירוצו בעבודות שירות, וכי התביעה תבקש מאסר של 22 חודשים. באשר לקריב הוסכם כי הוא יודה ויורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים, עבירות מנהלים ועובדים בתאגיד. לפי ההסכם, סניגורו יוכל לטעון לשישה חודשי מאסר בפועל, בעוד התביעה תדרוש עונש מאסר של 18 חודשים.

לפני כשנתיים וחצי הגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה כתב אישום לבית משפט השלום בתל אביב נגד ארבעת בעלי השליטה בחברת התעופה כים-ניר, חברה ציבורית שעסקה במתן שירותי תעופה וטיס. הארבעה - קריב, קרקובסקי, רייך ועומר לבבי, לשעבר בכירים בחברה - הואשמו כי ב-2003-2004 משכו מאות אלפי דולרים מהחברה ומהחברות הבנות שלה לשימושם האישי ולהחזר חובות, בין השאר לשוק האפור, וזייפו את ספרי החשבונות כדי להסתיר זאת. בנוסף הואשמו קריב, רייך וקרקובסקי בדיווח מטעה לציבור המשקיעים.

במארס 2009 הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון עם נאשם נוסף בפרשה, עו"ד דן צימרמן, היועץ המשפטי החיצוני של כים-ניר, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בהכללת פרט מטעה בדו"חות מיידיים. בית המשפט הטיל עליו, לפי ההסדר, קנס בסך 30 אלף שקל. בסוף אוקטובר 2010 הודיעו ארבעת הנאשמים והפרקליטות לבית המשפט כי הגיעו להסדר טיעון שלפיו רייך, לבבי וקרקובסקי יודו ויורשעו בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות מרמה והפרת אמונים.

"גזלו מאות אלפי דולרים מקופת החברה"

"מדובר בפעילות שיטתית שנעשתה באופן מתוכנן, תוך פגיעה משמעותית בקופתה של החברה הציבורית וגזילת סכומים משמעותיים של מאות אלפי דולרים מקופתה", כתב השופט בגזר הדין. "הנאשמים ביצעו את המעשים תוך עקיפת מנגנוני הבקרה שנקבעו בחוק, הטעיית ציבור המשקיעים וביצוע עבירות רבות על חוק העונשין וחוק ניירות ערך", הוסיף.

"אלמלא הגיעו הצדדים להסדר טיעון, סביר להניח שהיה חולף זמן משמעותי נוסף עד מתן הכרעת הדין. חלוף זמן כה רב מהווה כשלעצמו עינוי דין לנאשמים ועדיין, אין מדובר בפרק זמן בלתי סביר בהתחשב בכך שמדובר בפרשה מורכבת, מסועפת ורבת נאשמים ומסמכים, ובאילוצים הכרוכים בניהול תיק רב נאשמים מסוג זה", כתב השופט פורג. לדבריו, חלוף הזמן ועינוי הדין שנגרם לנאשמים נלקחו בחשבון במסגרת השיקולים לקביעת עונשם.

החברה נקנסה ב-80 אלף שקל

השופט פורג הטיל על רייך 11 חודשי מאסר וקנס של 50 אלף שקל, על קרקובסקי 11 חודשי מאסר וקנס בסכום של 100 אלף שקל ועל קריב תשעה חודשי מאסר וקנס בסכום של 80 אלף שקל. על חברת כים-ניר הוטל קנס של 80 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker