הכלכלה העולמית הורידה הילוך

התוצאות של החברות עדיין טובות, אך נתוני המקרו גורמים לעצבנות בשווקים

רן שחם
יותם עירוני
שתפו בפייסבוק

>> הבלבול שב לשלוט בשווקים באחרונה, וייתכן שזה מעיד דווקא על שפיותם. המצב באמת מבלבל.

התיקון הממושך שלאחר המשבר תם, והמשקיעים מחפשים כיוון. נתוני המקרו החלו להצטנן לאחר כמעט שנה וחצי של שיפור. תוכנית ההקלה הכמותית (QE2) האמריקאית מתקרבת לסופה, ולא ברור מה יקרה אחריה. נראה גם שסין עושה מאמץ לצנן את הכלכלה הרותחת שלה כדי להילחם באינפלציה.מצד שני, דיווחי החברות עדיין טובים למדי.

אז מה מעסיק בימים אלה את המשקיעים?

1. עונת הדו"חות. מתוך 460 חברות הכלולות במדד 500 S&P, כ-330 דיווחו על תוצאות גבוהות מהציפיות המוקדמות, 120 היו מתחת לציפיות והשאר (עשר חברות) עמדו בהן במדויק. במיוחד בלטו לטובה חברות מתחומי הפארמה והטכנולוגיה. במדד 500 המניות האירופיות הגדולות התמונה די דומה. גם התחזיות של החברות בהחלט טובות. רוב החברות אישרו את תחזיות הצמיחה שלהן לרבעונים הקרובים, אף שזו אינה אמורה להיות גבוהה במיוחד (אחוזים בודדים). בהיעדר חדשות רעות, נראה שהחששות של המשקיעים מגיעים ממקום אחר.

2. שוק הסחורות. לאחר ריצה ממושכת שגררה לחרדה כלל עולמית מפני שד האינפלציה, מרבית הסחורות שיחררו באחרונה קיטור. מתחילת מאי ירד מחיר הנפט ב-14%, הכותנה איבדה 13%, הקקאו 15%, הנחושת 5% והקפה 12.5%. בכוונה הזכרנו כאן רק סחורות שמשפיעות על יוקר המחיה או על עלויות הייצור. מחירי סחורות אחרות (כסף, למשל, שצנח ב-25%) לא באמת משפיעים על האינפלציה. ירידה של מחירי הסחורות אמורה דווקא להקל עלינו, ולהשאיר יותר הכנסה פנויה לצריכה יומיומית, אלא שהמשקיעים מפרשים ירידה במחירי הסחורות כעדות להיחלשות עתידית בביקושים. בנקי ההשקעות הגדולים דווקא ביצעו פניית פרסה, ולאחר שלפני כחודש הורידו המלצות לסחורות, בשבוע האחרון שבו והעלו אותן.

3. נתוני מקרו. כאן מרכזים כיום המשקיעים את עיקר תשומת הלב. העניין הוא לא להתרשם מנתוני מקרו בודדים אלא לנסות לזהות מגמה מתמשכת שמבוססת על כמה אינדיקטורים. חשוב גם לדעת על אילו אינדיקטורים להסתמך. ישנם כאלה המתאפיינים במחזוריות ממושכת וכאלה עם מחזוריות קצרה בהרבה. באופן כללי נראה ששוק התעסוקה האמריקאי החל להצטנן מעט, לאחר כמה חודשים של שיפור שבהם ירד שיעור האבטלה מ-10% ל-8.9% במארס האחרון. באפריל נרשמה אבטלה של 9%, אך קשה לקבוע אם זהו שינוי מגמה של ממש.

באירופה שיעור האבטלה הממוצע הוא 9.9%, קרוב לשיא שאליו הגיע ב-2010 - 10.2%. ערב המשבר היה שיעור האבטלה בארה"ב 5% ובאירופה 7.5%. הסינים, לעומת זאת, מתמודדים עם צרות של עשירים. הממשלה מנסה לבלום את הזינוק במחירי הנדל"ן והלחצים האינפלציוניים, אך עדיין צריכה לשמור על צמיחה כדי לספק לתושבים תעסוקה ופרנסה. הפחד הגדול הוא שהצטננות קלה של סין תהפוך לדלקת ריאות בשאר העולם. פעם היו אומרים זאת על ארה"ב - עוד ראיה לשינויים במוקדי הכוח הכלכלי בעולם.

נראה שבשנה הקרובה הכלכלה העולמית תצמח באופן אטי וזהיר. שוקי המניות ישקפו זאת, לטוב ולרע.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע.

התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker