התחרות העזה ושכר המינימום שחקו את הרווחיות של הרשתות הקמעוניות

עיתוי חג הפסח גרם לירידה במכירות של מרבית רשתות השיווק; נראה שפתיחה מואצת של שטחי מכירה גורמת לרוויה ולהאטה בקצב הצמיחה של הרשתות - אפילו אצל רמי לוי

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

>> קבוצת הרשתות הקמעוניות שנסחרות בבורסה התעשרה בסוף השבוע בחברה נוספת, ויקטורי, שהשלימה גיוס של 64 מיליון שקל. סביר להניח שהמודל של ויקטורי וצים שיווק, מפעילת רשת כמעט חינם שקדמה לה, היא חברת רמי לוי - שנסחרת כיום בשווי של 1.7 מיליארד שקל לאחר שמנייתה עלתה ב-315% מאז הנפקתה ביוני 2007.

רמי לוי, שהציגה שיעורי צמיחה ורווחיות חריגים ביחס למתחרותיה הבכירות כמו שופרסל ורבוע כחול, מצליחה להתרחב ולשמור על שיעורי רווחיות גבוהים ביחס לממוצע הענפי, אך גם אצלה ניכרים בבירור הסימנים לרוויה ולתחרות הקשה בענף, שנגזרותיה הן התמתנות בשיעורי הצמיחה, שחיקה ברווחיות והצורך להעמיס על הנכס העיקרי של הרשתות, המיקומים והמדפים, פעילויות שיווקיות נוספות - כמו אשראי חוץ-בנקאי, ביטוח ומפעיל סלולרי וירטואלי - כדי לשמור על צמיחה ולהתגונן מפני כרסום ברווחיות תפעולית.

מכירותיה של רמי לוי שמפעילה 21 סניפים, שניים מהם בזכיינות, צמחו ב-29% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2010 והסתכמו ב-476 מיליון שקל. הצמיחה במכירות נבעה מפתיחת ארבעה סניפים חדשים (שניים מהם, בגוש עציון ובגבעת שאול, תרמו לגידול של 40 מיליון שקל בפדיון ברבעון הראשון של 2011) ומגידול של 31% בשטח המכירה הממוצע ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2010.

קניבליזציה ברשת רמי לוי

המכירות של חנויות זהות, כלומר אלו שהופעלו לפני ינואר 2010, ירדו ב-1.9%, ואם כי המנכ"ל ובעל השליטה רמי לוי מסביר זאת בעיתוי חג הפסח, הרי שחלק מההסבר נעוץ בירידה של 10 מיליון שקל במכירות של שלושת הסניפים בתלפיות שבירושלים - מה שמלמד כי רשת רמי לוי סובלת מקניבליזציה, בעיקר באזורים שבהם היא דומיננטית כמו במרחב ירושלים (22% מהשוק הקמעוני המאורגן), כלומר מפגיעה במכירות של סניפים ותיקים כתוצאה מפתיחת חדשים.

בנטרול סניפי ירושלים הושגה צמיחה של 1% במכירות של חנויות זהות למרות עיתוי חג הפסח, אולם עבור רשת כמו רמי לוי, שהציגה בעבר שיעורי גידול דו-ספרתיים גבוהים בחנויות זהות, מדובר בנסיגה משמעותית - ככל הנראה בשל תחרות קשה מצד רשתות מתחרות כמו אושר עד באזור התעשייה של בני ברק.

הרווח הגולמי של רמי לוי גדל ב-37% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2010 והגיע ל-116 מיליון שקל, שהם 24.4% מהמחזור בהשוואה ל-23.0% מהמחזור במקביל ב-2010, הודות לשיפור בכוח הקנייה של הרשת, שמוכרת בקצב של 2 מיליארד שקל בשנה, ובשל עיתוי הפסח שמכירותיו כרוכות בשיעורים גבוהים יחסית של הנחות. החברה צופה כי השיפור ברווחיותה הגולמית יימשך למרות החרפת התחרות.

הוצאות המכירה, השיווק ההנהלה והכלליות של רמי לוי גדלו ב-40% ברבעון החולף לעומת מקבילו ב-2010 והסתכמו ב-86 מיליון שקל, שהם 18% מהמחזור בהשוואה ל-16.5% מהמחזור במקביל ב-2010. הגידול נובע בחלקו מעליית שכר המינימום, שמשפיעה על הוצאות השכר ב-32 מיליון שקל, ובחלקו מהוצאות שכר על סניפים בהקמה ועל הקמת חברת הסלולר.

רמי לויצילום: דניאל בר און

עם זאת, ניתן להבחין כיצד הפער בין שיעור הוצאות המכירה, ההנהלה והכלליות מהמחזור אצל רמי לוי לבין הנתון המקביל בשופרסל, שהיה 6.8 נקודות אחוז ב-2007, התכווץ ל-5.2 נקודות אחוז ברבעון החולף, עם הגידול המואץ של רמי לוי. הרווח התפעולי של רמי לוי גדל ב-27% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2010 והסתכם ב-30 מיליון שקל, שהם 6.4% מהמחזור - בדומה לשיעורו במקביל ב-2010.

רווחיות נמוכה באלון רבוע כחול

אלון רבוע כחול החזקות שבשליטת דודי וייסמן ושרגא בירן, החברה שנוצרה מרכישת השליטה בחברת דור אלון על ידי רבוע כחול ישראל, רחוקה עדיין משיעורי הרווחיות של רמי לוי ושל מתחרתה הגדולה שופרסל, ועדיין לא החלה בשלב הפיתוח העסקי המואץ שמאפיין את שתיהן.

מכירות מגזר הסופרמרקטים של אלון רבוע כחול ישראל, המונה 209 סניפים, ירדו ב-3.2% ברבעון הראשון של 2011 בהשוואה למקביל ב-2010 והסתכמו ב-1.6 מיליארד שקל. הירידה נובעת מירידה של 2.1% במכירות של חנויות זהות, בעיקר בשל עיתוי חג הפסח, ומסגירה של חמישה סניפים שמכירותיהם משמעותיות מתחילת 2010, ככל הנראה כחלק מהעסקה להעברת סניפים שבבעלות אמות השקעות לשכירות על ידי שופרסל. הירידה קוזזה חלקית על ידי פתיחת 11 סניפים מתחילת 2011, אולם תוספת שטחי המכירה של רבוע (1,100 מ"ר) ביחס לרבעון המקביל ב-2010 היתה הנמוכה בענף.

זאב וורמברנד, מנכ"ל אלון רבוע החזקות, מציין שבנטרול עיתוי חג הפסח גדלו המכירות של חנויות זהות ב-2.5%, כלומר בשיעור גבוה מהגידול של שופרסל - 2.0%.

בהתחשב בעובדה שמחירי המזון עלו ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2011 ב-4% (מזון ללא ירקות ופירות) עד 13% (ירקות ופירות) - נראה שהתחרות מאלצת את רשתות השיווק לספוג חלק מההתייקרות באמצעות מבצעי מכירות.

וורמברנד מציין כי בכוונת החברה לפתוח 30 חנויות בשטח מכירה של 27 אלף מ"ר בשנתיים הקרובות, ש-25 מהן יוקמו בתת-הרשת מגה בעיר, כדי לשמור על תמהיל מכירות שמתבסס על 50% בפורמט של חנויות שכונתיות.

הרווח התפעולי של אלון רבוע ירד ב-17% ברבעון הראשון של 2011 בהשוואה למקביל ב-2010 והסתכם ב-50 מיליון שקל, שהם 3.0% מהמחזור, בהשוואה ל-3.5% מהמחזור במקביל ב-2010. נראה כי גם רבוע נפגעה לא רק מעיתוי חג הפסח אלא גם מגידול בהוצאות השכר בשל העלאת שכר המינימום, ומעלייה בשכר הדירה בשל ההאצה באינפלציה. שיעור הרווחיות התפעולית בולט לרעה גם בהתחשב בכך ששיעור גבוה מהסניפים של רבוע (יחסית לשיעור המקביל בשופרסל) נמצאים בבעלות הרשת.

רווחיות גבוהה בשופרסל

שופרסל, המציגה שיעור רווחיות תפעולית גבוה במידה משמעותית של 4.2% מהמחזור, נהנתה מתרומה חד-פעמית של הסבות סניפי תת-הרשת ביג לסניפי דיל והסבת חלק מסניפי תת-הרשת דיל לאקסטרא. על פי הערכות, חנויות שהיקף המחזור השנתי שלהן 2.2 מיליארד שקל הוסבו, וסיפקו לשופרסל הנחות של ספקים בהיקף של 50% מהיקף המחזור ובשיעור של 10% לתקופה של ארבעה חודשים. סביר להניח ששופרסל זכתה על כן בהנחות ספקים של 30 עד 40 מיליון שקל, כלומר שווה ערך ל-1.0% מהמחזור.

חלק מהרווחיות התפעולית העודפת של שופרסל מוסבר גם בעובדה שהיא מפעילה חברת כרטיסי אשראי בשיתוף לאומי קארד וחברת פז. חברה זו הנפיקה עד כה 387 אלף כרטיסי אשראי, וסביר להניח שנהנתה מגידול בהכנסותיה וברווחיה, כפי שהציגה גם חברת לאומי קארד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker