אורה קורן

חברת מפעלי ים המלח שבבעלות כיל מוכנה, ככל הנראה, להגדיל את חלקה בפעולות להצלת בתי המלון שבאיזור ואף להגיע למצב שתממן את רוב העלות, כך עולה משיחה עם נעם גולדשטיין, סמנכ"ל תשתיות במפעלי ים המלח. לדברי גולדשטיין, החברה מעוניינת להגיע לסיום מהיר של המשא ומתן עם משרד האוצר על חלופת איסוף המלח (קציר) מקרקעית בריכה שבבעלותה, כדי למנוע את הצפת בתי המלון שלחופה המערבי בשנת 2017.

גולשטיין הוסיף עם זאת, כי רוב מבחינת החברה יכול להיות גם 51% וכי היא אינה מתכוונת להיענות ללחצי שרים בממשלה ולממן 90%-100%. "כל הצדדים צריכים להבין, שלא ייצאו מהשיחות כשכל תאוותם בידם", אמר גולדשטיין.

בעוד שבועיים יגישו שר התיירות סטס מיסז'ניקוב והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן לאישור הממשלה הצעה לקציר המלח כחלק מתוכנית לשיקום האיזור. לפי הערכותיהם, הקציר יעלה 4-6 מיליארד שקל. לפי הערכות אחרות, הוא לא יעלה על 4.5 מיליארד שקל, שיתפרסו עד שנת 2030.

"אסור שהשלב הזה יהפוך למלחמת הכל בכל, כי אז לא יהיה אף אחד שירוויח מהמצב", אמר גולדשטיין. "הצדדים חייבים להגיע להסכמה מהירה על מרכיבי הפתרון. המרכיבים לא כוללים רק היבט כספי אלא גם את הפעולות בשטח".

לדבריו, יש לקדם את ההחלטה על הפתרון במהירות וכך את יישומה, כיוון שההליכים להקמת מערך הקציר יימשכו לפחות ארבע שנים, כולל קבלת האישורים הסטטוטורים.

ים המלחצילום: TheMarker

לגישתו, חברת מפעלי ים המלח אינה אשמה בסכנת ההצפה. אלמלא פעילותה לא היה קיים כלל האגן הדרומי של הים, כיוון שהוא מבוסס כולו על שאיבת המים שלה מהאגן הצפוני לבריכות שהקימה. בנוסף, המלח השוקע בבריכה 5 אינו "פסולת תעשייתית",  כפי שציינו מיסז'ניקוב וארדן, שקבעו כי על החברה לאסוף אותה בעצמה לפי עיקרון המזהם משלם. "המלח שוקע בכל מקרה, ובבריכה 5 אין לנו כל פעילות תעשייתית", אמר גולדשטיין.

מפעלי ים המלח מגלים נדיבות כשהם מסכימים לממן 40% מהעלות בהקמת ההגנות על בתי המלון שמול הבריכה, אמר גולדשטיין. "היתה פסיקה בנושא של ביהמ"ש העליון שקבע חד משמעית, שהמדינה צריכה להיות הקטר המוביל בפרויקט, כולל פיננסית, יחד עם בתי המלון ומפעלי ים המלח". הוא הוסיף כי שני דו"חות של מבקר המדינה תומכים בעמדת החברה בסוגיית האחריות לבעיה.

"המדינה מכרה אותו שטח פעמיים. פעם אחת נתנה זיכיון למפעלי ים המלח. במקביל, ובניגוד לתנאי הזיכיון החליטה להקים בתי מלון לחוף בריכה תעשייתית כאשר היה ידוע לממשלה ולבתי המלון שהם יוצפו ביום מן הימים", אמר.

מפעלי ים המלחצילום: אמיל סלמן

"בתי המלון רצו להיות קרובים למים. הם לקחו על עצמם את האחריות וחתמו על כך. היום הם אומרים, שהמדינה אמרה להם שאין מה לדאוג. כשהמדינה הפריטה את כיל  (ב-1992, למשפחת אייזנברג, א"ק) היא יכלה לשנות את המצב. אם היתה מפילה את האחריות על הקונה הוא היה עושה את החשבון ומשלם פחות. אבל המדינה רצתה לקבל אז כנראה יותר כסף לכן הודיעה שהיא לוקחת את האחריות עליה ומשכה דיבידנד מיוחד לצורך הזה, 30 מליון דולר", הוסיף.

תגדילו את המימון בחלופת הקציר לרוב?

"אנחנו משתתפים בכ-40% בהגמנות ורואים בזה סמן לעתיד".

השר להגנת הסביבה יכול לבטל לכן את רישיון העסק כאמצעי לחץ, מה תעשו?

"הוא לא יכול כי בכך הוא יסגור את הנגב. אני חושב, שפגיעה בפעילות החברה תגרום לנזק אדיר לא רק לתעשיה, אלא גם לתיירות ומדינת ישראל. אנחנו מפרנסים עשרות אלפי עובדים באיזור והתרומה שלנו לתל"ג עצומה. רישיון העסק לא על הפרק".

החברה מרוויחה מיליארדים. מה עם מעט נדיבות של עשירים?

"התפישה שלנו היא, שאנחנו מוכנים לשלם חלק מהפרויקט ושאנחנו מצפים שיהיה מו"מ ענייני עם האוצר שיסתיים בהסכמות. יש לנו בג"ץ ודברים אחרים לצדנו. איפה האחוז הצודק? יש כאלה שמדברים על 40%, יש מי שיגיד 50% ויש מספרים אחרים. זה דיון שצריך להיעשות. יש לנו עמדה בנושא שלא אפרט, ואני חושב שהיא נדיבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker