הבנקים מתנגדים להסדר שיפטור את רוכשי הדירות מתשלום מקדמת מס

לפי ההסדר שמציעה רשות המסים - גביית המס תתבצע מחשבון הליווי; הבנקים: הודענו לרשות שיש עיוות בחוק הפוגע ברוכשי הדירות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, פנה למנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, בבקשה לדחות את כניסתו לתוקף של התיקון לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) בשבוע הבא, ודורש כי שיעור מקדמות המס ימשיך להיות אפס - כך נודע ל-TheMarker.

מתוך המכתב עולה כי התיקון אותו מבקשים הבנקים לדחות בפעם השנייה, קובע כי במכירת זכות במקרקעין שאינו דירת מגורים מזכה, יהיה הרוכש חייב להעביר תשלום מקדמה למנהל מס שבח, על חשבון המס שהמוכר חייב בו, לאחר שהרוכש שילם למוכר 40% מהתמורה. מקדמה זו נחשבת כאילו שולמה למוכר מאת הרוכש, על חשבון הסכום שנקבעה בהסכם ביניהם.

לפני שלושה ימים הועברה לאיגוד הצעה לדיון שיזמה רשות המסים, ואשר אמורה להסדיר מתן אישור לפי סעיף 50 לחוק מיסוי מקרקעין לפרויקט עם ליווי בנקאי. באיגוד נערכו לדיון שנקבע ליום ראשון הקרוב בבנק ישראל, בהשתתפות נציגי רשות המסים, משרד השיכון ומשרד המשפטים. ואולם, באיגוד הופתעו לקרוא על ההסדר החדש שמציעה רשות המסים, לפיו 24% מס ייגבו מהעודפים אשר בחשבון הליווי של הבנקים לפרויקט. פרל מציין בפנייה לנסרדישי, כי "בניגוד לרושם העולה מדברים שפורסמו בשם רשות המסים בתקשורת, הצעת ההסדר לא תוכל להיות מקובלת על המערכת הבנקאית ואף לא תספק פתרונות ראויים לבעיות שיצר התיקון לחוק".

באיגוד הבנקים טוענים כי התיקון לחוק, שאינו מחריג עסקות רכישת זכויות ממקרקעין מקבלן יוצר בעיות קשות ואי בהירות רבה ביחס למגוון רחב של עסקות שנעשות בליווי הבנקים - בין היתר זליגת כספים מחשבון הליווי, אי יכולת לקבל ערבויות חוק מכר בגין כספי המקדמה, השלכות על יכולתם של בנקים להעמיד משכנתאות לרוכשי דירות ושינוי בסיס עסקת המימון של פרויקטים בליווי בנקאי.לטענת הבנקים, "הסוגיות שהובאו לעיל עלולות לגזור גזירה חמורה על עסקות רכישה מקבלן".

בבנקים טוענים כי נוצר מצב בו תיקון חוק שמטרתו היתה חיובית - להקל על ההליכים הבירוקרטיים והפרוצדורות בפניהם ניצב הרוכש - עלול להשיג למעשה את התוצאה ההפוכה, ויפגע ברוכש הדירה.

עוד מציינים שם, כי מבירורים שנערכים בימים אלה מול קבלנים, עולה כי לקבלנים רבים אין אישורים לפי סעיף 50, וכי הם נתקלים בקשיים לקבלם. המסלולים האופציונלים אשר מוצעים על ידי רשות המסים לקבלת הפטור מכילים תנאים המקשים מאוד על קבלתו, בוודאי בלוחות זמנים דוחקים אלה. משמעות הדבר היא כי ללא קבלת אישור פטור ממס שבח, התיקון לחוק יחול על עסקות רכישת זכויות מקבלן המלוות על ידי הבנקים, על כל המשמעויות הנגזרות מכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker