השוק מברך על החלטתו הראשונה של האוזר: "אסור שהחוקר והתובע יהיה גם השופט בהליך המינהלי"

גד סואן: "האוזר מבין את הנקודה העקרונית בעניין האכיפה המינהלית; נהיה רגועים יותר אם יתיר ביטוח לנושאי משרה"

רם עוזרי

"פרופ' האוזר מבין את הנקודה העקרונית בעניין האכיפה המינהלית: אסור שהחוקר והתובע יהיה גם השופט" - כך אמר היום ל-TheMarker גד סואן, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, בתגובה להחלטתו הראשונה של יו"ר רשות ניירות ערך הנכנס מאתמול. "היינו רגועים יותר אם היו משנים גם את האיסור על ביטוח ושיפוי נושאי משרה".

אמש הודיע האוזר על החלפת נציגי רשות ניירות ערך בוועדת האכיפה המנהלית. במקום עובדות הרשות, עו"ד ציפי גז ועו"ד דניאל רימון, שמונו לתפקיד באפריל האחרון על ידי יו"ר הרשות היוצא זוהר גושן, ימנה האוזר לתפקיד שני נציגים חיצוניים. אלה יועסקו אמנם על ידי הרשות, אולם לא ישאו בתפקידים נוספים בה.

"בהצעה המקורית הכוונה היתה שכל שלושת היושבים בהרכב יהיו עובדי הרשות", מספר סואן. "בסופו של דבר באו לקראתנו ונקבע שבכל הרכב יהיו 2 נציגים שמונו על ידי שר המשפטים ו-1 שמונה על ידי יו"ר הרשות. ההחלטה של האוזר, בה כמו שנהוג באנגליה - השופטים מקבלים משכורת מהרשות אבל פועלים בנפרד ממנה - היא דבר מצוין".

עוד מבקש סואן להדגיש, שבאיגוד תומכים לא מתנגדים באופן קטגורי לחוק האכיפה המנהלית. לטענתו, הוליכו את האיגוד שולל בזמן החקיקה כאשר הוסיפו את האיסור על ביטוח ושיפוי של נושאי משרה מפני הקנסות של הרשות, שיכולים להגיע עד מיליון שקלים. הצעד הראשון של האוזר, הוא אומר, הוא הליכה בכיוון הנכון. הכיוון של השוק.

שמואל האוזרצילום: ישראל מלובני

"אנחנו תומכים באכיפה המינהלית בתנאי שיהיה מידתי ושלא יהלמו בנו בפטישים ויהרסו לנו את החברות. צריך שתהיה אפשרות לשיפוי וביטוח כמו שנהוג בארה"ב", אומר סואן. "יש פאניקה בקרב כל מי שהחוק יחול עליו למרות שהאכיפה עוד לא התחילה בפועל. ניסו להרגיע אותנו שמדובר יהיה על מספר מקרים מועט בשנה, אבל את מנהל הכספים בחברה זה לא מעניין. אם אתה מסיט את תשומת הלב מהעבודה הניהולית היעילה לחרדות מפני קנסות של מיליון שקל, אתה גורם נזק לחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker