מגדל: צמיחה של 10% בגביית הפרמיות שגבתה אך ירידה של 80% ברווח הכולל

שוק ההון החלש מנע ממגדל לגבות ברבעון הראשון דמי ניהול משתנים

נועם בר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת מגדל פירסמה הבוקר את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של 2011 והציגה צמיחה של 10.4% בפרמיות ברוטו שגבתה להיקף של 2.2 מיליארד שקל, זאת ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה. עם זאת, בשל שוק הון חלש יותר שהיה במהלך הרבעון ירד הרווח הכולל שהשיגה הקבוצה ב-80% ל-76 מיליון שקל בלבד.

ברבעון הראשון מגדל לא גבתה דמי ניהול משתנים בפוליסות ביטוחי המנהלים המשתתפות ברווחים, מה שהוביל לירידה של 88% ברווח לפני מס שנבע מפעילות ביטוחי החיים שהסתכם ב-48 מיליון שקל ברבעון. לעומת זאת, ברבעון המקביל גבתה מגדל דמי ניהול משתנים בהיקף של 215 מיליון שקל. בפוליסות המשתתפות ברווחים גובות החברות שני סוגי דמי ניהול: משתנים, כשיעור מהתשואה הריאלית המושגת ללקוח, ודמי ניהול קבועים בהיקף של 0.6% מהנכסים המנוהלים בפוליסה. בתקופות בהן שוק ההון חלש והאינפלציה גבוהה מהתשואה המושגת בו לא גובות החברות את דמי הניהול המשתנים.

פעילויות הפנסיה והגמל של מגדל רשמו דווקא צמיחה ברווח, זאת כתוצאה מגידול בנכסים ומצמצום בהוצאות. פעילות הפנסיה שמנהלת מגדל, השנייה בגודלה בישראל, רשמה גידול ברווח של 74% ל-21.1 מיליון שקל. הרווח מפעילות הגמל גדל ב-34.4% ל-8.2 מיליון שקל.

גידול במכירות פוליסות ביטוחי הפרט בתחום ביטוחי הבריאות הובילה את מגדל לרשום ברבעון הראשון צמיחה של כ-10% בפרמיות שגבתה ל-148 מיליון שקל. עם זאת, בשל ירידה ברווחי השקעות סיימה הפעילות עם רווח של 20.2 מיליון שקל לעומת 27.3 מיליון שקל ברבעון המקביל.

צמיחה של 9% בפרמיות שגבתה מגדל בפעילות רכב רכוש הובילו אותה לסיים את הרבעון עם צמיחה של 3% בכלל פעילות הביטוח הכללי. אך גם כאן כמו בפעילויות אחרות, בשל רווחי השקעות נמוכים סיימה מגדל את הרבעון עם ירידה של 62% ברווח לפני מס שהסתכם ב-30.2 מיליון שקל.

מגדל שוקי הון, בית ההשקעות של קבוצת מגדל סיים את הרבעון עם רווח של 11.4 מיליון שקל, לעומת 21.2 מיליון שקל ברבעון מקביל. הכנסות בית ההשקעות ירדו ב-17% ל-69 מיליון שקל. הירידה בהכנסות וברווח נבעה מסגירת פעילות הנוסטרו של בית ההשקעות במהלך 2010.

"השפעת שוק ההון על התוצאות הכספיות של מגדל הולכת וקטנה", כך הגיב אתמול האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז' על דוחות הרבעון הראשון של מגדל. למרות רבעון חלש בשוק ההון, הצליחה מגדל לסיים את הרבעון ברווח כולל של 76 מיליון שקל, אם כי מדובר בירידה של 80% לעומת הרווח ברבעון המקביל בשנה שעברה.

"הפנסיה והגמל שפחות מושפעים משוק ההון תופסים יותר נפח בעסקים של מגדל. חוץ מפעילות ביטוחי החיים שהיא גדולה אצל מגדל ומושפעת מאוד משוק ההון, שאר הפעילויות המושפעות מהשוק כמו ביטוחי בריאות וביטוח כללי, עדיין נחשבות לקטנות בהיקפן אצל מגדל. הנה למרות שהקבוצה לא גבתה בכלל דמי ניהול משתנים במהלך הרבעון היא סיימה אותו ברווח. חשוב להדגיש שיש עדיין השפעה של שוק ההון על הדו"חות אבל היא מצטמצמת", הוסיף סלייטר.

בשיחה עם Themarker אמר אתמול יונל כהן המנכ"ל, כי "למרות האירועים והחששות מהמצב הגיאו פוליטי באזור שלנו מגדל לא מודאגת ורואה בפיזור הגיאוגרפי שביצעה בתיקי ההשקעות שתחתיה, הגנה וביטחון מספקים". על ג'נרלי, בעלת השליטה האיטלקית במגדל והתייחסותה לאזור בעקבות האירועים אמר: "ג'נרלי פועלת בכל העולם ומבוזרת היטב בין המדינות ככה שמקום ספציפי לא משפיע עליה. בכל מקרה, היא לא קיימה איתנו דיונים בנושא".

על תוכניות פסגות בניהולו של פורש מגדל, רונן טוב, להקים פעילות ביטוח מתחרה הגיב: "אני מפרגן לכל אדם, למוטיבציה ולאנרגיות שיש לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker