פרשת הרצת המניות: בקשה לייצוגית נגד אופקו ופיליפ פרוסט

בעל מניות באופקו מבקש לתבוע את החברה, שבעל השליטה בה, פיליפ פרוסט, חשוד בהרצת מניות ■ התביעה מסתמכת על התלונה שהגישה רשות ני"ע האמריקאית נגד אופקו

יורם גביזון
פיליפ פרוסט
בעל השליטה באופקו, פיליפ פרוסטצילום: תומר אפלבאום

עידן שרון, בעל 2,500 מניות בחברת אופקו, הגיש למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת אופקו , היו"ר, המנכ"ל ובעל השליטה, פיליפ פרוסט, ועוד תשעה נושאי משרה ודירקטורים בחברה.

התביעה הוגשה באמצעות משרד קלעי רוזן ושות' ומשרד עמית מנור-יוקי שמש. התובע הגיש את הבקשה בשם שתי קבוצות. קבוצת רוכשי המניות בבורסה בתל אביב שהחזיקו בהן מספטמבר 2013 ועד ל-13 בספטמבר 2018, וקבוצת המחזיקים בתעודות סל או בקרנות נאמנות שעוקבות אחרי מדדי ת"א 35 , ת"א 125 , ת"א טק עילית , גלובל ביוטק, ת"א ביומד, ת"א כלל המניות ות"א רימון.

הנזק האישי הנטען לעידן שרון הוא 18 אלף שקל, ומחושב על פי הירידה של 7.2 שקל במחיר מניית אופקו במסחר המקוצר שנערך בבורסה כיום. הנזק הנטען לקבוצת הרוכשים את המניה בתקופה הרלוונטית נאמד במאות מיליוני שקלים, אולם התובע ועורכי דינו מציינים כי כימות הנזק אינו נדרש בשלב הבקשה לאישור התביעה כייצוגית.

הבקשה לאישור התובענה כייצוגית מסתמכת באופן בלעדי על התביעה שהוגשה על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בסוף השבוע שעבר לבית המשפט המחוזי של דרום ניו יורק, ובה נטען כי פרוסט ואופקו חברו לבארי הוניג, שניצח על המזימה, ולעוד 10 חברות ומשקיעים. הנתבעים הריצו על פי כתב התביעה את המניות של 3 חברות בעלות שווי שוק זניח באמצעות רכישת מניות בשלדים בורסאיים, מיזוג של חברות בתחום הפארמה לתוכן ופרסום כתבות חיוביות על אותן חברות בבלוגים כלכליים כמו Seeking Alpha. כתבות אהו כללו בחלקן מידע שגוי ומטעה ביודעין, ובחלקן תחזיות חסרות בסיס שנועדו לנפח באופן  מלאכותי את מחיר המנייה על מנת שפרוסט ושותפיו יוכלו למכור אותן לציבור הרחב במחיר גבוה משוויין האמתי.

המזימה לכאורה הצליחה. פרוסט ושותפיו הצליחו להעלות בעשרות אחוזים את מחירי המניות ושלשלו לכיסם עשרות מיליוני דולרים במצטבר. (התובע אינו משתמש משום מה במספר בו נקבה רשות ניירוץ ערך האמריקאית - 27 מיליון דולר) עם הגשת התביעה על ידי רשות ניירות ערך התברר לתובע כי לאורך השנים דווחי אופקו בנוגע להשקעות שביצעה ובנוגע למצבה הפיננסי היו שגויים ומטעים. התברר כי בפועל ההשקעות שביצעה לא היו בהכרח לטובתה ולטובת בעלי מניותיה אלא שימשו בחלקן לצרכים אחרים של פיליפ פרוסט ומקורביו. כתוצאה מגילויים אלה עם הגשת התביעה החל מחיר מניית אופקו לצנוח והבורסה בניו יורק נאלצה להתערב ולעצור את המסחר במניות. היום (ה') נסחרה המניה בבורסה בתל אביב לזמן קצר, ונפלה ב-35%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker