מנכ"ל אייס דיפו התפטר; החברה סיכמה רבעון עם הפסד תפעולי 9.7 מיליון שקל

בעלי המניות של החברה הודיעו כי יזרימו לה 20-10 מיליון שקל בשבוע הקרוב - כהלוואת בעלים או במניות; S&P מורידה את הדירוג איגרות האג"ח

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הדרמה סביב מצבה הפיננסי הרעוע של אייס דיפו נמשכת. בשעות האחרונות הודיעה החברה על עזיבתו של מנכ"ל החברה, ליעד כהן, כשנה ושלושה חודשים לאחר שהחל את תפקידו. זאת, יום לאחר שבעלי השליטה בחברה גאון אחזקות (42%) ושלמה זבידה (42%), הודיעו כי יזרקו חבל הצלה זמני לחברה ויזרימו לה 20-10 מיליון שקל בשבוע הקרוב, יום לאחר שחברת הדירוג מעלות הורידה את הדירוג לרמה ilBBB- עם תחזית אופק שלילית.

כהן, מנכ"ל תנובה לשעבר, יוחלף באופן זמני  ע"י אבי הוכמן, מנכ"ל גאון אחזקות שיפנה את כסאו לאייל זבידה, בנו של שלמה. בהודעתה הרשמית של החברה נכתב כי "סיום יחסי העבודה הנו לאור מצבה של החברה, ונכונות בעלי השליטה לתרום מיכולתם וניסיונם ולחזק את מעורבותם בניהול השוטף של החברה". כמו כן, הוסיפו מקורבים לאייס כי זבידה וגאון החלו בתהליך חיפושי מנכ"ל חדש.

גאון הודיעה כי תכניס לקופת החברה המדולדלת 10 מיליון שקל בתמורה למניות, בהנפקת הזכויות המתוכננת של החברה. אם ההנפקה לא תצא לפועל בשבוע הקרוב (סוף מאי), מה שבמצבה הנוכחי של אייס אינו תסריט דמיוני כלל, תעמיד לה גאון הלוואת בעלים של 5 מיליון שקל. בעזרת ההלוואה תצליח בקושי לעמוד בהתניות הפיננסיות שהציבו לה הבנקים המממנים שלה, של הון עצמי הגבוה מ-2 מיליון שקל.

הלוואת הבעלים תישא ריבית נמוכה כשל מק"מ, ותיפרע בשני מקרים: בתוך שלושה ימים מגיוס הון של מעל 20 מיליון שקל, או ב-8 תשלומים שווים החל מהמועד בו תעמוד אייס דיפו בהתחייבויותיה הפיננסיות שהיא קבעה מול הבנקים, כאשר ההלוואה נחותה מולם במקרה זה. שלמה זבידה, המחזיק ב-42% נוספים מאייס, סיכם עם החברה על תנאים דומים.

"חנות לחומרי בניין. "הנזק לצרכן גבוה
"חנות לחומרי בניין. "הנזק לצרכן גבוה

בשבוע שעבר פירסמה אייס דיפו אזהרת רווח לתוצאותיה ברבעון הראשון של 2011. אייס צופה כי תציג גירעון של 10 מיליון שקל בהון העצמי, לעומת גירעון של 1.7 מיליון שקל בסוף 2010, ולמעשה חוזה הפסד רבעוני של 11.7 מיליון שקל. אם לא תתבצע הנפקת הזכויות, הזרמה של 10 מיליון שקל בלבד לא תספיק כדי לחזק את הונה העצמי, ולכן על פי הערכות עשוי זבידה להזרים לה 7 מיליון שקל כהלוואה.

ההשלכות המיידיות של אזהרת הרווח היו כי בעקבות המשך ההרעה בפעילות, לא תעמוד חברת הבת של אייס דיפו, רשת השיווק למוצרי בית אייס, בשתיים מהתחייבויותיה לבנקים המממנים - הבינלאומי, לאומי והפועלים: הון עצמי מינימלי של 5 מיליון שקל, שגדל והולך מדי רבעון ב-12% מסך המאזן; ו-EBITDA (רווח לפני ריבית, מס, פחת והפחתות) מצטבר של 10 מיליון שקל החל ברבעון השלישי של 2010 ועד הרבעון השני של 2011.

אייס מספקת פתרונות לעיצוב הבית ואחזקתו תחת זכיינות של רשת ACE האמריקאית, ומחזיקה ברשת אוטו דיפו לאביזרי רכב וברשת מוצרי הספא נרות בשינקין. בנוסף היא מחזיקה ברוזנפלד, המפעילה חנות אחת בפתח תקוה. בתחילת 2010 התיישב ליעד כהן, לשעבר מנכ"ל תנובה, בכיסא המנכ"ל במקומו של קובי מויסה, שעזב את אייס, ואחריו הוחלפה כמעט כל צמרת הניהול של החברה.

בתוך כך, פרסמה אייס את דו"חותיה לרבעון הראשון של 2010, מהם עולה כי אייס עברה להציג גרעון של 12.4 מיליון שקל בהונה העצמי - אפילו נמוך יותר מאזהרת הרווח שפרסמה לפני מספר שבועות.

הכנסות אייס ירדו ב-13% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-171 מיליון שקל. למרות צמצום של 6 מיליון שקל בהוצאות המכירה והשיווק, התרחב ההפסד התפעולי ל-9.7 מיליון שקל ברבעון, לעומת הפסד תפעולי של 9.5 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2010.

אייס הגדילה את הוצאות המימון, כך שבשורה התחתונה גדל ההפסד של החברה כמעט פי 2 והסתכם ב-14.2 מיליון שקל, לעומת הפסד של 7.6 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הכנסות החברה מחנויות זהות ירדו בשיעור של כ-15% והסתכמו בכ-153 מיליון שקל. את הירידה במכירות תולה אייס בשלושה גורמים: העובדה שחג הפסח חל השנה ברבעון השני ולא ברבעון הראשון בו הוא חל ב-2010; בתחרות הגוברת בענף; בשיפוץ שלושה סניפים גדולים ובהעתקת שני סניפים למיקומים חדשים - כאשר פתיחת הסניף בחולון התעכבה במספר שבועות מהמתוכנן.

מבחינה תזרימית, עמד הגרעון במזומנים שייצרה מפעילות שוטפת על 28 מיליון שקל - לעומת גרעון של 9.3 מיליון שקל ברבעון המקביל. נכון לסוף מארס 2011, לאייס 12 מיליון שקל בקופה במזומנים ושווי מזומנים.

בסוף הרבעון הודיע כהן, על הפחתה מרצון של 10% בשכרו לינואר-יוני 2011 ובעקבותיו הודיעו שבעת סמנ"כלי החברה על הפחתה מרצון של 8% בשכר. בסך הכל הסתכמו כל הוויתורים בחיסכון של 180 אלף שקל לחברה.

מעלות מורידה את הדירוג לאגרות החוב של אייס

בדיוק באותו היום בו הודיעו זבידה וגאון על הזרמת הכספים, פרסמה S&P מעלות הורדת דירוג לאגרות החוב של החברה בדרגה אחת לדירוג ilBBB-’ והכניסו את הדירוג לרשימת מעקב עם השלכות שלילי, עליה תדון עם החברה לאחר פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון.

"הורדת הדירוג משקפת את ההידרדרות המתמשכת בפרופיל הפיננסי של החברה, אי עמידה בצפי לתחילת היחלצות מהפסדים תפעוליים נוכח מימוש תוכנית אסטרטגית של ההנהלה החדשה, ואי עמידה ביחסים הפיננסיים התואמים את רמת הדירוג הקודמת" כתבו במעלות.

עוד כותבים בחברת הדירוג כי אזהרת הרווח מעידה על קשיים בביצוע תוכנית של ההנהלה החדשה לשיפור הרווחיות התפעולית. "במצב זה" כותבים במעלות, "עמידת החברה ביעדיה בשנת 2011 נראית כמאתגרת" ומציינים את התחרות הגוברת בענף אשר תרמה בין היתר להידרדרות המתמשכת ברווחיה.

גם מבחינת נזילות החברה, לא אופטימיים במעלות, ומורידים את רמת הנזילות שלה ל"פחות ממספקת". למרות שבקופת החברה נכון לסוף 2010 יתרות נזילות של 83 מיליון שקל שאמורים להספיק בשנה הקרובה, אך אי עמידתה של חברת הבת רשת אייס בהתניות הפיננסיות מול הבנקים עשויה לשחוק את קופת המזומנים.

אגרות החוב מסדרה א' של אייס דיפו נסחרות בתשואה ברוטו של 16.2%, לאחר שירדו מתחילת החודש ב-16%. את האג"ח גייסה בנובמבר 2007, במסגרת הנפקתה הראשונה לציבור, והן זכו לביקושי יתר של 170%. אייס גייסה כ-150 מיליון שקל באג"ח שמעלות דירגה אז ברמה של-A מינוס בריבית של 6.1%. את קרן ההלוואה צריכה אייס דיפו לפרוע בחמישה תשלומים שווים של 30 מיליון שקל כל אחד באוקטובר של כל אחת מהשנים 2010 ל-2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker