קרן המטבע העולמית נגד הנפקת המטבע הדיגיטלי של איי מרשל

לפי כלכלני הקרן ראוי שמדינה לא תאמץ מטבע מבוזר שיסכן לכלכלה המקומית ■ היזמים הישראליים ברק בן עזר ורועי רהב - בנו של איש יחסי הציבור רני רהב, אחראים על יצירת המטבע מבוסס הבלוקצ'יין, ויקבלו חצי מההכנסות שינבעו מההנפקה ■ איי מרשל: "למטבע יהיה אפקט חיובי"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות Neema ואנשי איי מרשל. שני מימין: רועי רהב ומשמאלו ברק בן עזר
צוות Neema ואנשי איי מרשל. שני מימין: רועי רהב ומשמאלו ברק בן עזרצילום: ללא קרדיט

אמש (ג') שלחה קרן המטבע העולמית אזהרה חמורה כנגד הנפקת המטבע הוירטואלי על ידי איי מרשל, שעל פי התוכנית אמור להיות מטבע מדיני רשמי שני של הרפובליקה. כלכלי הקרן הורו לבטל את ההנפקה, כי אחרת תנותק כלכלת האי מהדולר האמריקאי, וכתוצאה מכך גם מהסיוע הגלובלי שעליו היא נסמכת.

בסוף פברואר השנה הודיעה רפובליקת איי מרשל כי היא תהיה אחת המדינות הראשונות בעולם לאשר בפרלמנט ולהוציא לפועל הנפקת מטבע קריפטוגרפי - כמטבע רשמי של המדינה, לצד המטבע הרשמי הראשון של המדינה שיוסיף להיות הדולר. אולם כעת ייתכן שמהלך זה נחסם לעת עתה על ידי קרן המטבע העולמית.

בניתוח שערכו כלכלני קרן המטבע, הם מציינים כי כלכלת איי מרשל מושפעת באופן חמור מתנאי האקלים המשתנים, וחשופה לאסונות טבע, ולכן היא נשענת במידה רבה על סיוע חיצוני. בשל כך ציינו כלכלני הקרן כי היציבות הכלכלית ניצבת במקום הראשון, במטרה להבטיח צמיחה קבוע במדינה הזעירה.

בהתאם קובעים כלכלני הקרן כי ראוי שמדינה לא תאמץ מטבע מבוזר, שעלול להגדיל את הסיכון לכלכלה המקומית - איום שלעומתו התגמול שהנפקה שכזו תביא למדינה מתגמד.

תושב על איי מרשל
איי מרשלצילום: ג'וש האנר / ניו יורק טיימס

במקום זאת, המליצו הכלכלנים כי המדינה תינקוט בצעדים לקידום החברות הממשלתיות שלה, כך שמשקל הסובסדיות שמהם הן נהנות יקטן. עוד ממליצים על גיבוש רפורמת מס שתבטיח כי המדינה תשמור על יציבותה הכלכלית לאורך השנים.

הנפקת המטבע הדיגיטלי (ICO) מתוכננת להתרחש עד לסוף השנה. Neema, הסטארט-אפ הישראלי יוצא האקסלרטור y-combinator, הוא זה שחבר לרפובליקת איי מרשל, והוא שאמור היה להיות אחראי על יצירת המטבע המדיני מבוסס הבלוקצ'יין. היזמים של Neema הם ברק בן עזר ורועי רהב - בנו של איש יחסי הציבור רני רהב, המכהן גם כקונסול איי מרשל בישראל. צמד היזמים אמורים ליהנות ממחצית ההכנסות בעקבות הנפקת המטבע הוירטואלי של איי מרשל. בקבוצת הטלגרם ששעוקבת אחר הליכי ההנפקה נטו היום המשתתפים להגיב בביטול לאיום מצדה של קרן המטבע.

בתגובה לפרסום נמסר ממשלת איי מרשל: "הנפקת המטבע הוירטואלי תאפשר לממשלת איי מרשל ולתושביו להשתלב בעולם הכלכלי הדיגיטלי. התושבים יוכלו להעביר ולקבל כספים מבלי להסתמך על המערכת הבנקאית הקיימת, שאיימה לא פעם להפסיק ולספק להם שרותים. זהו שינוי משמעותי שאנו ניגשים אליו בזהירות רבה, למטבע הוירטואלי יהיה אפקט חיובי על איי מרשל ותושביו. אנו נוקטים באמצעי הגנה כדי למנוע הלבנת הון. אנו מצפים לשיתוף פעולה עם קרן המטבע ועוד גופים גלובליים, כדי להציג להם כיצד הפורטוקול של המטבע עובד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker