פיני רובין: "כאשר טייקון בא לשר בישראל - רועדות לשר הברכיים"

עו"ד רם כספי על ועדת התחרותיות: אני לא מבין איך הגבלת הריכוזיות תגביר את התחרות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

עורכי הדין רם כספי ופיני רובין, המייצגים כמה מאנשי העסקים ובעלי ההון הבכירים במשק, ניצלו אמש את הבמה בכנס לשכת רואי החשבון באילת כדי לתקוף את התקשורת. בפאנל שעסק בשאלה מי משפיע יותר על מקבלי ההחלטות בישראל - התקשורת או בעלי ההון אמר רובין כי "המצב בו טייקון בא לשר בישראל ולשר רועדות הברכיים בשל החשש ממה שתגיד התקשורת חייב להשתנות"; ואילו כספי הוסיף כי "קיימת הרגשה שאנשי השלטון הקובעים את המדיניות מקשיבים יותר לרחשי התקשורת וחוששים ממה שיכתבו עליהם בעיתונות".

לדבריו, "לאן הגענו כששר האוצר מתבייש לפגוש אנשי עסקים הרוצים להשקיע בישראל מפחד שיכתבו עליו משהו רע בעיתונות. השר צריך לדעת שהוא יכול לדבר עם מי שהוא רוצה. זכות הציבור היא לא רק לדעת - היא גם זכות לא לדעת".

מסקר של מינה צמח שנערך על ידי הלשכה במיוחד עבור הדיון עלה כי תושבי ישראל סבורים כי השפעת בעלי ההון על הרגולטור יותר גבוהה מהשפעת התקשורת. בעוד כספי האשים כי "לתקשורת יש אג'נדה וכתוצאה מכך היא מרוממת את קובעי האג'נדה ומנגחת את מתנגדי האג'נדה", אמר בתגובה עו"ד משה מזרחי, היועץ המשפטי הפורש, של רשות המיסים, כי "גם לאנשי העסקים וגם לתקשורת יש לחץ על קובעי המדיניות במדינה".

עו"ד פיני רוביןצילום: אוליבייה פיטוסי

מזרחי נשאל אם הופעלו עליו לחצים מצד בעלי הון והשיב: "יש הרבה מאוד בעלי אינטרסים שבהחלט מפעילים לחצים על פקידי הציבור כמו הרמת טלפון או הליכה ישירות למי שאותו עובד ציבור כפוף אליו, בשביל שיפעיל עליו לחץ וכמובן הדרך הפשוטה לפנות לתקשורת".

רובין וכספי דחו בתוקף את הרעיון שבפגישות בין שרים לאנשי עסקים יירשם פרוטוקול שיתעד את השיחה כדי לקדם שקיפות וביקורת ציבורית. "אם אשב עם איש ציבור וייכתב פרוטוקול יהיה פחד בקרב אנשי הישיבה לשאת דבריהם", אמר רובין. "לא תמיד דברים שהם אומרים באופן ממלכתי הם אותם הדברים שאומרים בישיבות. התלחשויות לא אמורות להיות משהו לא תקין".

מזרחי הסביר כי משקיעים גדולים מעוניינים להיפגש עם שרים לפגישות הנה אבל ראוי שההחלטות לגביהם יתקבלו לאחר מכן על ידי הדרגים המקצועיים.

רם כספיצילום: רלי אברהמי

לדברי כספי, "לא כל דבר מושחת מיסודו. למה להפוך את כל עובדי הציבור למושחתים בפוטנציה. מפלצת ניגוד העניינים גרמה לכך שאנשי ציבור צריכים למלא טופס ניגוד עניינים עובר לכניסתם לתפקיד ציבורי ואסור להם לפעול במגזרים בהם קיים ניגוד עניינים בשל עבודתם הקודמת במגזר הפרטי. וזאת בשעה שברור לכולם שלקחו את אותו איש ציבור בגלל הניסיון שלו מהמגזר הפרטי. וכאשר איש הציבור פורש מהמגזר הציבורי מבקשים ממנו דבר אבסורדי - שיעשה שנת צינון. למה לצאת מתוך נקודת הנחה שכולם מושחתים? תנו קצת קרדיט לפוליטיקאים".

כספי מתח ביקורת על הסיקור התקשורתי של הדיונים בוועדה לבחינת הריכוזיות. "אני לא מבין איך הגבלת הריכוזיות תגביר את התחרות. מדברים על הפרדת הנכסים הריאליים והפיננסיים. למשל שמישהו כמו יצחק תשובה יצטרך למכור את הפניקס או מוזי ורטהיים יצטרך למכור את בנק מזרחי. אין הרבה אנשים עם כסף שיכולים לקנות את הפעילות הנמכרת ואם משהו מחו"ל יבוא ויקנה זאת איזה תחרות בדיוק זה יצור? כולם צריכים להבין כי אין קשר בין הריכוזיות לתחרות אפשר להכניס בחוק שלא יהיו קישרי גומלין בין שני גופים אשר בשירשור מוחזקים על ידי אותה משפחה. אף אחד לא מתכנן כמ שצריך ולא חושב שלב אחד קדימה. הדוגמה הכי קלאסית לכך היא מכירת קרנות הפנסיה וקופות הגמל והתלונות עתה על דמי הניהול . מה חשבתם שהגופים שקנו את הקופות החליטו לעשות עבודת פרו בונו ? אלה הם גופים עסקיים שמטרתם להרוויח. יש הרגשת מועקה במגזר העסקי וזה לא מצב טוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker