פרטנר ברבעון חלש: ירידה דו ספרתית בהכנסות משירותים וברווח התפעולי; מניית סקיילקס מאבדת 5%

הרווח התפעולי של החברה נחתך ב-11.3% ל-400 מיליון שקל; תוצאות 012 סמייל: רווח תפעולי של 10 מיליון שקל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11

חברת פרטנר בשליטתו של אילן בן דב ובניהולו של יעקב גלברד מדווחת כעת את תוצאותיה לרבעון הראשון של 2011 ונראה כי החברה נפגעה יותר ממתחרותיה מביטול קנסות היציאה והורדת דמי הקישוריות.

פרטנר מדווחת על ירידה דו ספרתית במרבית המדדים שלה: הכנסות החברה משירותי סלולר ירדו ב-10.9% ל-1.2 מיליארד שקל, הרווח התפעולי של החברה נחתך ב-11.3% ל- 400 מיליון שקל והרווח הנקי של החברה ירד ב-24.6% ל-254 מיליון שקל.

נתון ה-EBITDA בחברה המייצג רווח תפעולי תזרימי, נשחק ב-5.5% ל-585 מיליון שקל וכעת הנתון מהווה 33% מהמחזור לעומת 39% ברבעון המקביל אשתקד. תזרים המזומנים של החברה הסתכם ב-256 מיליון שקל, צניחה של 12.3%.

יעקב גלברד, מנכ"ל פרטנר

החברה גייסה 26 אלף מנויים והיא מכריזה על חלוקת דיבידנד של 210 מיליון שקל או 1.35 שקל למניה. לקוח ממוצע של החברה מדבר 372 דקות בחודש, עלייה של 3.9% מהרבעון המקביל, אך מייצר חשבונית נמוכה ב-5% בסכום של 115 שקל.

זהו הרבעון הראשון שפרטנר מדווחת על תוצאות 012 סמייל, אותה רכשה לאחרונה. חברת האינטרנט והשיחות הבין לאומיות ייצרה ברבעון הראשון הכנסות של 93 מיליון שקל ורווח תפעולי של 10 מיליון שקל. פעילות התקשורת הקווית של פרטנר לא כולל סמייל, ייצרה לחברה הכנסות של 48 מיליון שקל (שיפור של 11.6%) ורווח תפעולי של 10 מיליון שקל (לעומת הפסד תפעולי של 11 מיליון ברבעון המקביל). המשמעות היא כי הפעילות הקווית שווה לפרטנר 20 מיליון שקל. נכון לעכשיו, לפרטנר וסמייל גם יחד ישנם 288 אלף לקוחות תקשורת נייחת (הכוונה כנראה ללקוחות טלפוניה).

יעקב גלברד, מנכ"ל החברה, מכין את המשקיעים לחורף סלולרי: "תוצאות הרבעון משקפות את ההפחתה של תעריפי קישור הגומלין ושל התיקונים הצרכניים החדשים, אשר הביאו להתגברות התחרות בשוק הסלולר. רמת התחרות צפויה להתעצם אף יותר בחודשים הבאים בעקבות כניסת של המפעילים הוירטואליים ושני מפעילי UMTS חדשים. במהלך החודשים האחרונים נערכה פרטנר למציאות חדשה זו במספר תחומים".

מנהל הכספים הראשי של החברה, עמנואל אבנר: "לאור השינויים הרגולטוריים שנערכו לאחרונה, לרבות הפחתת תעריפי קישור הגומלין והתחרות הגוברת בשוק, אנו עדים לירידה מהותית ברווחיות שירותי הסלולר. בכוונתנו למתן את השפעת ההפחתה באמצעות יישום אמצעי התייעלות, הגדלת המכירות של ציוד קצה ומהעלאת הרווחיות של השירותים במגזר הנייח. כתוצאה מהעלייה ברמת המכירות של מכשירים שמחירם גבוה (סמארטפונים ומכשירים נוספים) ההון החוזר צפוי לעלות ברבעונים הבאים ולהביא במקביל לירידה בתזרים המזומנים החופשי, היות והמכשירים משולמים בדרך כלל על ידי הלקוחות בפריסה לתשלומים על פני 36 חודשים, בהתאם למדיניות החברה, בעוד שתנאי התשלום של החברה לספקים מחייבים תשלום כמעט מיידי. החברה צופה שמגמה זו תשפיע במיוחד על תזרים המזומנים החופשי ברבעון השני של 2011 באשר תגרום לירידה חדה בתזרים המזומנים החופשי ברבעון השני".

אמיר אדר ממגדל שוקי הון הגיב: "הבעיה המתגלה בדו"ח אינה של פרטנר אלא של הענף כולו. ברבעון ראינו שתי גישות, האחת של סלקום שהתבססה על שמירה על רווחיות והסתכמה באובדן מנויים והשניה של פרטנר שדגלה בנתח שוק אך המחיר היה הקרבת הרווחיות. כעת השוק עדיין של 3 שחקניות, אולם כיוון שבשנה הבאה תמונת התחרות תשתנה וכלל השחקניות לא יוכלו שלא להגיב, הרי שסביר שהתוצאות בשנים הקרובות ידמו יותר לאלו של פרטנר מאשר לאלו של סלקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker