אחרי שקיבל במתנה את כאל: דיסקונט רוכש את בנק דקסיה ב-670 מיליון שקל

דיסקונט גבר על בנק ירושלים וסיכם על רכישת דקסיה ישראל, העוסקת באשראי לרשויות מוניציפליות, בסכום הדומה להון העצמי של דקסיה ■ דיסקונט מעוניין למזג את דקסיה עם בנק מרכנתיל, וכעת ממתינים בבנק לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לילך אשר-טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט
מיכאל רוכוורגר

בנק דיסקונט , המנוהל על ידי לילך אשר-טופילסקי, ממשיך בתנופת הצמיחה העסקית שמאפיינת אותו בשנתיים האחרונות. דיסקונט גבר על ההצעה של בנק ירושלים וסיכם במהלך ראש השנה על רכישת מלוא הון המניות של בנק דקסיה ישראל .

דיסקונט מעוניין למזג את דקסיה לתוך מרכנתיל, שבבעלותו המלאה. הבנק ישלם עבור דקסיה כ-670 מיליון שקל במזומן - סכום הדומה להון העצמי של דקסיה נכון לסוף יוני 2018, וגבוה בכ-17% משווי השוק הנוכחי של הבנק, המסתכם בכ-573 מיליון שקל.

מניית דיסקונט רשמה השנה עד כה את הביצועים הטובים במערכת הבנקאות, עם עלייה של כ-26% למחיר המגלם לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.9. הבנק התעניין בעבר ברכישת השליטה בבנק אגוד, אבל אשר-טופילסקי לא היתה מוכנה לשלם עבור הבנק את המחיר שהציע בזמנו מזרחי טפחות , וחששה שהעסקה לא תזכה לאישור הרגולציה באווירה הציבורית הנוכחית. מה שאכן קרה כשרשות ההגבלים עסקיים פסלה את מיזוג מזרחי-אגוד.

בדיסקונט חששו מהתגובה של הרגולטורים, שהותירו לדיסקונט את השליטה באחד הנכסים המניבים ביותר שלו - חברת כרטיסי האשראי כאל (72%), התורמת לו כ-10% מהרווח. כעת יהיה מענין לראות האם אחרי שדיסקונט קיבל מהמפקחת על הבנקים, חדוה בר, ומוועדת שטרום מתנה יקרת ערך - השארת כאל בשליטתו לפחות עד 2021 -  יזכה למתנה נוספת מרשות ההגבלים העסקיים בראשות מיכל הלפרין, שתאפשר לו להתמזג עם דקסיה ישראל. זאת, בזמן שהן לדקסיה והן למרכנתיל יש נוכחות לא מבוטלת במגזר הערבי.

מרכנתיל, המנוהל על ידי שוקי ברונשטיין, הוא בנק פרטי שלא מוזג לתוך דיסקונט ומפעיל 80 סניפים. מרכנתיל סיים את 2017 עם רווח נקי של 220 מיליון שקל ותשואה להון של 9.4%. הונו העצמי של מרכנתיל הוא 2.55 מיליארד שקל ושווי תיק האשראי שלו מגיע ל-24.3 מיליארד שקל.

מרכנתיל מתמחה במגזרים החרדי והערבי, ובבנק מעריכים כי באמצעות רכישת דקסיה, שלא עוסקת במתן אשראי למשקי בית, מרכנתיל יוכל לקבל גישה אל מאגר הלקוחות של הבנק - כ-300 לקוחות (בעיקר רשויות מקומיות), לפתור לדקסיה את מגבלות החשיפה ללווים בתחום התשתיות וליצור סינרגיה עם הפעילות הקמעונית של מרכנתיל.

דקסיה המנוהל על ידי אוליבייה גוטמן, סיים את 2017 עם רווח נקי של 47 מיליון שקל, תשואה להון של 5.2% ותיק אשראי בשווי 4.5 מיליארד שקל.

דקסיה הפך לבנק ללא גרעין שליטה לאחר שממשלות בלגיה וצרפת מכרו במארס האחרון 59% מהבנק תמורת 360 מיליון שקל (674 שקל למניה) לפסגות, הראל, טדי שגיא, קרן הגידור נוקד קפיטל של רועי ורמוס ולמשקיעים נוספים. בכך הסתיימו 17 שנות השליטה של ממשלות צרפת ובלגיה בדקסיה ישראל.

אין זו הפעם הראשונה שבה בעלי המניות בדקסיה מנסים למכור את אחזקותיהם. בעבר נעשו ניסיונות, שלא צלחו, למזג בין בנק ירושלים לדקסיה. בסופו של דבר, הפתרון של בעלי השליטה היה למכור את המניות בבורסה במחיר ששיקף לדקסיה מכפיל הון של 0.9.

עבור דקסיה העולמית היה זה מהלך שהתבצע לאחר שהנהלת דקסיה ישראל השלימה את התוכנית האסטרטגית. התוכנית כללה, בין השאר, חלוקת דיווידנד של יותר מ-300 מיליון שקל, מכירת נתח מתיק האשראי לגופים מוסדיים ב-1.5 מיליארד שקל, ופירעון מוקדם של פיקדונות ושטר הון לחברה האם בכמה מאות מיליוני שקלים.

המכירה התבצעה כחלק מהחלטה שהתקבלה בדקסיה העולמית ליציאה מפעילות במקומות שאינם נחשבים אסטרטגיים עבור הקבוצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker