הקשרים ההדוקים בין כלל חיתום למחלקת הברוקראז': עמלות שמנות והסכם סודיות

טיוטת חוזה בין מחלקות הברוקראז' והחיתום בכלל פיננסים חושפת את הקשרים בין המחלקות; כלל חיתום: איננו רואים ניגוד עניינים

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

רבות דובר על ה"חומות הסיניות", שאמורות להפריד בין אגפים שונים בגוף פיננסי ולמנוע ניגודי עניינים פוטנציאליים. כעת נראה שהתקבלה הוכחה רשמית לכך שהן אינן קיימות: לידי TheMarker הגיעה טיוטת הסכם שנערך בין כלל חיתום לבין מחלקת הברוקראז' בבית ההשקעות כלל פיננסים, שלפיו מתחייבים בברוקראז' להפנות לכלל חיתום "באופן בלעדי" כל עסקת חיתום שתגיע לידיעתם או לטיפולם - תמורת תשלום עמלה.

עוד נקבע בהסכם כי אם בעקבות התיווך של מחלקת הברוקראז' תתקבל עסקה חדשה לכלל חיתום בתוך 15 יום, תקבל מחלקת הברוקראז' עמלה של 25% מסך התמורה בעסקה. בנוסף, הוסכם כי סך העמלות שתקבל מחלקת הברוקרארז' מהחיתום בגין הפניית העסקות לא יעלה על מיליון שקל בשנה.

אבל לא רק גובה העמלות נקבע בטיוטת ההסכם, אלא גם סעיף "אי תחרות וסודיות". על פי הסעיף, מתחייבים במחלקת הברוקראז' כי בתקופת ההסכם לא יעסקו בתחום החיתום בישראל ("לרבות ניהול, הפצה, ייעוץ וליווי של הנפקות ניירות ערך בשוק הראשוני"). עוד נקבע כי אם מחלקת הברוקראז' תפר סעיף זה, תבוטל זכותה לקבל עמלות.

צחי סולטןצילום: עופר וקנין

ההסכם בין כלל חיתום למחלקת הברוקראז' מתגבש על רקע המו"מ לחלוקת מניות מחדש בכלל חיתום, שמתקיים בימים אלה. המו"מ מתנהל בין שלושת מנהלי הברוקראז' - יובל בן זאב, רונן ויסברג ונאור אל-חי - המחזיקים יחדיו בכ-40% מהמחלקה דרך חברת ג'י.ג'י.אי הפרטית, לבין צחי סולטן, מחזיק המניות העיקרי בכלל חיתום (80.2%).

על פי הסכם חלוקת המניות המתגבש, שעדיין לא נחתם ואינו סופי, שלושת מנהלי הברוקראז' ירכשו נתח של 25% מכלל חיתום מידי סולטן לפי שווי של כ-60 מיליון שקל לכלל חיתום.

מבנה הבעלות בכלל חיתום נחלק כיום בין כלל פיננסים, המחזיק בכ-19.8% מהמניות, לסולטן המחזיק בשאר. לאחר החלוקה החדשה, כלל פיננסים צפוי להיות מדולל לאחזקה של כ-10%, סולטן יחזיק ב-60% ושלושת מנהלי הברוקראז' ב-25%; מנכ"לית החיתום, טל רובינשטיין, תקבל את יתרת המניות (5%). ההסכם הנוכחי נועד להסדיר הסכמות שהיו שמקובלות קודם לכן בעל פה, ולהעניק להן תוקף רשמי לקראת החתימה על מבנה הבעלות החדש. עם זאת, הסכמות כאלה של הפניית עסקות בתוך בתי השקעות הן נוהג מקובל ואינן ייחודיות לכלל חיתום.

אם וכאשר שלושת מנהלי הברוקראז' יקבלו נתח ממניות כלל חיתום, הרי שההסכם הנוכחי מביא לכך שהם ירוויחו כמה פעמים - הן מהתמורה בגין פעילותם עבור הלקוח במחלקת הברוקראז', הן מעצם ההפניה של הלקוח למחלקת החיתום, הן מפעולת החיתום.

החוק אוסר על אנליסטים במחלקות הברוקראז' של בתי השקעות להחזיק במידע פנים, במישרין או בעקיפין, בנוגע לחברות שהם מסקרים. כמו כן, נמנע מהם לסקר במשך תקופה קצובה חברה שהונפקה על ידי מחלקת הברוקראז' בבית ההשקעות. הוראות אלה בחוק נועדו למנוע הטיה בסיקור וניגוד עניינים פוטנציאלי בין הברוקראז' לבין החיתום.

מכלל חיתום נמסר בתגובה: "כלל פיננסים מתחמת את תחומי העיסוק הקיימים בין החברות השונות כחלק ממהלך כולל. ייזום עסקות חיתום שמתבצעות בברוקראז' ומועברות לחיתום חייבות בתגמול שלא בשונה מצדדים אחרים שאינם קשורים בקשרי בעלות עם כלל חיתום המעבירים לה עסקות ולכן איננו רואים ניגוד עניינים בהסכם זה. המלצות האנליזה של חברת הברוקראז' הן עצמאיות ובלתי תלויות במערכות היחסים שבין החברות השונות. נדגיש כי בבסיס עבודת המחקר עומדים המוניטין, היושרה והמקצועיות של כותב הדו"ח והוא ירצה לשמור עליהם מנת שעבודותיו יהוו ערך מוסף למשקיעים גם בעתיד". מכלל פיננסים נמסר כי הם לא מכירים הסכם כזה.

מתוך ההסכם בין כלל פיננסים לכלל חיתום:

"הואיל והצדדים הסכימו לשתף פעולה באופן שבו בטוחה ברוקראז' תפנה לחברה (כלל חיתום), באופן בלעדי, את כל העסקות בתחומי הפעילות (כהגדרתם בסעיף 7 להלן) אשר יגיעו לידיעתה ו/או לטיפולה, בין אם עסקות עם לקוחותיה של בטוחה ברוקראז' העשויים להידרש לשירותיה של החברה ובין אם עסקות כאמור עם גופים עסקיים אחרים אשר נזדמנו לבטוחה ברוקראז', וזאת תמורת תשלום עמלה לבטוחה ברוקראז' על ידי החברה בהתאם להוראות הסכם זה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker