סיבוב ראשון בקרב על משק האנרגיה

פיקוח על מחירי הגז לא ימנע את המונופול בשוק הקידוח

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק

>> חברת החשמל צורכת כיום כ-90% מהגז הטבעי המסופק למשק. חלקה היחסי יפחת בעשור הקרוב, אך היא תוסיף להיות הלקוח הגדול בשוק הגז הטבעי, כזה שמכתיב את מחיר הרצפה בשוק וקובע את הגבולות האפשריים של תנאי האספקה.

כך, חברת החשמל קבעה ב-2002 תג מחיר נמוך של 3 דולרים למיליון BTU עבור כלל הצרכנים במשק למשך כמעט עשור. כך גם יסבול המשק מתג מחיר כפול ומשולש, אם תיכנע חלילה החברה לתג מחיר כפול, ועוד משדה גז גדול ורווחי פי כמה.

הקרב על חוזה חברת החשמל ל-20 השנים הבאות הוא לפיכך הקרב על פני משק האנרגיה כולו. תג המחיר שלו יקבע את תעריף החשמל לציבור ולתעשייה; את הכדאיות הכלכלית שבהמרת השימוש בסולר ובמזוט מזהמים לגז טבעי; את כושר תחרות היצרנים הפרטיים במשק החשמל; ואת מחיר הגז שבו ינקבו השדות העתידיים שיפותחו לחופי ישראל.

תג המחיר החדש, אגב, עשוי גם לקבוע את תג המחיר בחוזה המקביל הרעוע עם מצרים. בעולם שבו מחיר הגז הטבעי צולל כבר ל-4 דולרים למיליון BTU, אין סיבה שמדינת ישראל תשלם עבור גז השייך לה 6 דולרים. אם תעשה כן, היא עלולה לספק את העילה שמחפשת שכנתה מדרום לייקור הגז שהיא מוכרת כיום לישראל (דרך EMG) ב-4 דולרים.

המחיר זה כסף קטן

עם כל אי הנוחות שבמהלך, פיקוח על מחירי הגז יגיע ממילא במוקדם או במאוחר. בהיעדר גז מצרי, יידרש מאגר תמר לספק בתוך שנים ספורות 8-10 BCM בשנה, שאותם לא יוכל להזרים דרך הצינור הבודד לאשדוד. משום כך, ייהפך הגז הטבעי למוצר שבמחסור, וכדי למנוע את הנסיקה במחירו המדינה תידרש להתערב.

אלא שאין די בעיסוק המורכב בפיקוח על הגז מתמר, כשזרעי הפורענות שנשתלו בענף לפני שנים יעמדו בקרוב בפני נביטה. דלק ונובל אנרג'י מחזיקות כיום, לפי השערתן, ברישיונות לקידוח כמות כפולה, ואולי אף משולשת, של גז לחופי ישראל. סוגיית ההגבלים, לפיכך, רק מתחילה במאגר תמר.

אחיזתן הדומיננטית של דלק ונובל ברישיונות הקידוח מנציחה למעשה את המונופול שלהן. בלי טיפול שורש - ההתעסקות בתסמיני המחלה לא תיפסק לעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker