"הקניון ברמת אביב הוא בגודל של שני קיוסקים באפימול"

שנה לאחר הסדר החוב, נחנך פרויקט הדגל של לבייב - אפימול, שהוקם בהשקעה של כ-600 מיליון דולר; לבייב חגג, אבל בעלי המניות עדיין מהוססים

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

מוסקבה

בתחילת השבוע, שנה לאחר שניצל מהמשבר הגדול ביותר שלו, גזרו לב לבייב ומנכ"ל קבוצת אפריקה ישראל, איזי כהן, את הסרט האדום בנכס החשוב ביותר שלהם - קניון אפימול במוסקבה.

פתיחת הקניון הרשמית נעשתה במעמד חגיגי בלווי משלחת ישראלית שהגיעה במיוחד לאירוע, וכללה עיתונאים, אנליסטים, בנקאים, עורכי דין, מנהלי החברות הבנות, וכן מנכ"לים לשעבר ומקורבים נוספים לקבוצה.

קניון אפימול, מוסקבהצילום: סיון פרג'

כ-50 אלף המבקרים שהגיעו למקום הצטופפו ונהנו מהופעה של הזמר הרוסי המפורסם דימה בילאן (שזכה ב-2008 במקום הראשון בתחרות הזמר אירוויזיון); מתערוכת המטריושקות (בבושקות), שייצגה את רוסיה בתערוכה הרוסית הלאומית בפאריס; וכן מקבלת פנים למכובדים; הופעה של מתופפים, וזמרים רוסים נוספים; וכן מתנות והגרלות. הרב הראשי של רוסיה, ברל לאזאר, הציב שתי מזוזות בכניסה.

בקניון מצויים בין השאר חנויות המוכרות מותגי על, כגון זארה, זארה הום, יוניקלו, מארקס אנד ספנסר, אלדוראדו, סנז'נאיה קורולבה, לקוסט, נוקיה, סוורובסקי, אמריקן איגל ובננה ריפבליק.

במהלך הטקס הסתובב לבייב בין האורחים במצב רוח מרומם, מלווה באשתו אולגה ובמאבטח אישי, תוך שהוא לוחץ ידיים ומברך את המבקרים. במסיבת עיתונאים שקיימה מאוחר יותר אפריקה במלון שבבעלותה, אקוואמארין, הוא אמר: "אני מרגיש שזהו יום ניצחון. תמיד האמנתי באפריקה ישראל וכך גם היום. לא אתן לה ליפול. תמיד טענתי שלא יכול להיות שנהיה בירידה לנצח. אין על מי להישען אלא על אבינו שבשמים. צריך תמיד לזכור במה מתבטאת האחריות של המנהל וזה לא רק לקחת צ'ק הביתה, אלא גם לעמוד מאחורי החברה.

צילום: סיון פרג'

"רוסיה יצאה ראשונה מהמשבר"

"התרכזנו בעיקר בלהגיד מעט ובלעשות הרבה. פתחנו את הקניון בתקופה לא פשוטה אחרי משבר עולמי כבד, שלא פסח גם על רוסיה. ואולם כפי שרוסיה נכנסה ראשונה למשבר, היא גם היתה הראשונה שיצאה ממנו. המצב כיום די יציב, הכנסה לנפש עולה, מחירי הנפט למעלה, והכל נראה אחרת והרבה יותר טוב. "אנחנו מפרגנים גם לקבוצות נוספות, כמו אלקטרה, אפקון תעשיות. זה פתח בשבילן להיכנס לשוק הרוסי, שהוא שוק פתוח לכל. יש מקום לכל מי שרוצה ללמוד את צורת העבודה, חוקים ורישום ברוסיה. כל זה לא דומה לארץ".

לבייב התייחס גם לדיירים בקניון המשלמים דמי שכירות לא מבוטלים של כ-110 דולר למ"ר בחודש במוצע (לדוגמה, בקניון רמת אביב, שהיה בבעלות אפריקה עד לפני שנתיים, משלמים כ-80 דולר למ"ר). "אפריקה אמנם חושבת איך להרוויח כמה שיותר כסף כדי להשיא את התשואה לבעלי המניות, אבל גם מבחינת הדיירים, אחרי פרק זמן לא ארוך הם יבינו שזה משתלם להם לעשות עסקים אתנו. התורים בכניסה לחנויות יילכו ויגדלו", הוסיף לבייב.

"אפימול היא כמו מכרה"

כשנשאל לבייב לגבי ההתקדמות של העסקה לרכישת 25% מהזכויות באפימול מעיריית מוסקבה, ולגבי טיב יחסים עם ראש העיר החדש, סרגיי סוביאנין, הוא השיב: "איננו רואים צורך ביחסים מיוחדים עם העירייה, ומשיגים דברים בלי טובות מאיש. כמו שדיווחנו, אנחנו במו"מ מול העירייה, יש לנו מימון מלא מהבנקים ונקווה שהעסקה תיסגר בקרוב.

"ברוסיה יש ביקושים טבעיים לדירות ולא לצורך ספקולציות, וגם שוכרים את המשרדים. ראש העירייה הקפיא בנייה חדשה עד שתיפתר בעיית החניה. זה טוב לנו - לקניון שלנו וגם לפרויקטים נוספים. אפימול היא כמו מכרה. ככל שאתה חופר עמוק יותר, אתה מוצא בו יותר יהלומים. אנחנו רואים מכוניות מפוארות רבות כמו רולס רויס, וכן וילות מפוארות. רמת החיים עולה. זה נראה יותר ויותר מבטיח".

כשנשאל לבייב אם אינו מתחרט על כך שמכר את קניון רמת אביב שממשיך להשתבח, הוא ענה: "בקניון רמת אביב מיצינו את עצמנו. זה לא מעניין אותי יותר. הקניון, כולל שטחי חניה, הוא בגודל של שני קיוסקים גדולים באפימול".

ההפקה הגדולה רומזת על על ההשקעה והציפיות של לבייב מהפרויקט. אפימול צפוי להניב לאפריקה הכנסות משמעותיות בשנים הקרובות. אפימול נחשב כיום למרכז המסחרי הגדול ביותר במרכז מוסקבה. הוא משתרע על פני שטח להשכרה של כ-108 אלף מ"ר עם כיפת זכוכית ייחודית בשטח של 10,000 מ"ר, הכולל כ-400 חנויות ושטחים ל-50 מסעדות ובתי קפה.

הקניון ממוקם בליבת מרכז העסקים החדש של מוסקבה, מוסקו סיטי, ברחוב קרסנופרסננסקאיה 2 בקרבתה של תחנת המטרו ויסטובוצ'נאיה. מוסקו סיטי נחשב לאזור היחיד בעיר שהותר להקים בו גורדי שחקים. מגדלי המשרדים שנבנו בו מאכלסים בין השאר שוכרים כבדים כמו מסטרקארד, משרד רואי חשבון IBM ,KPMG ו-Sberbank. היקף ההשקעה בהקמת הקניון נאמד ב-570 מיליון דולר. תוך הסכום הזה כ-270 מיליון דולר הושקעו כהון עצמי והשאר באמצעות נטילת ההלוואה.

מדו"חות אפי פיתוח שפורסמו אתמול, עולה כי חלקה של אפי פיתוח בקניון (75%) נאמד ב-797 מיליון דולר. אחרי שערוך חיובי נוסף של 65 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2011, שוויו של הקניון מוערך ב-1.06 מיליארד דולר.

לפי אפריקה, נכון להיום קיימים הסכמי שכירות חתומים ל-78% מהשטחים להשכרה בקניון. ואולם ירידה לפרטים משאירה את המשקיעים אופטימים פחות, שכן החברה מציינת כי בחלק מהסכמי השכירות נקבעו הסדרים זמניים של הנחות או פטור מתשלום דמי שכירות לתקופות קצובות. לפיכך, ההכנסה השנתית של כ-88 מיליון דולר תתקבל רק בתום התקופה של תחולת ההסדרים הזמניים האלה (להערכת אפי פיתוח מדובר בנובמבר 2011). בהתאם לכך, דמי השכירות הכוללים (100%) הצפויים להתקבל ב-2011 בגין ההסכמים האלו נאמדים ב-60 מיליון דולר, וחלקה של אפי פיתוח אמור להסתכם בכ-45 מיליון דולר.

בדיוק שנה לאחר הסדר החוב

האירוע החגיגי שאירגנה אפריקה מתקיים בדיוק שנה לאחר הסדר החוב שבוצע בחברה. זה היה הסדר החוב הגדול ביותר שבוצע בשוק ההון הישראלי. שנה אחרי, אפריקה מתאוששת וכבר רשמה רווח של מיליארד שקלים ב-2010. משקיעים שקיבלו את החבילה שהציעה אפריקה, החזירו לעצמם את החוב הסחיר. אנליסטים ואנשי השקעות שנכחו בביקור במוסקבה העריכו כי ההתאוששות של אפריקה תימשך.

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של אי.בי.אי, ציין כי "הקניון מרשים מאוד ותמהיל הלקוחות נראה מבטיח. להערכתי, בתקופה של שנה מהיום תתייצב התפוסה בקניון על יותר מ-90%. השכירויות שיתבצעו כשהקניון יהיה פעיל באופן מלא, יהיו במחירים גבוהים יותר.

"בתוך כשנתיים מהיום הקניון יכול לייצר בקלות NOI (הכנסות תפעוליות נטו) של 100-120 מיליון דולר. כל קניון בתחילת פעילותו מציע בתקופה הראשונה מחירים נוחים יותר לבעלי החנויות עד להתייצבות הקניון, עלייה בפדיונות ובהתחשב בהוצאות הגבוהות המלוות בפתיחה של חנות חדשה. כך, עם השלמת הקניון ופתיחתו והשלמת פרויקטים נוספים שצוינו לעיל - החברה תימצא עם זרוע מניבה משמעותית, שמייצבת פיננסית את החברה ותעמוד כעוגן מול המשך פיתוח הפרויקטים בחברה. ההתרשמות שלי היא שהפרויקטים הבאים ייבחנו בזהירות וכי החברה 'מרגישה' את השוק במוסקבה בצורה טובה מאוד, כך שלא תצא להרפתקות".

אמיר הסל, המשנה למנכ"ל וראש חטיבת ההשקעות של חברת הביטוח והפיננסים של הראל, שהשתתף במגעים להסדר החוב, ציין כי "הפוטנציאל קיים. זה נראה טוב, אמיתי וממשי, אבל יש עוד עבודה רבה שצריך לעשות כאן. צריך להשכיר שטחים שנשארו ריקים בינתיים, לחבר בין הדברים ולראות שהכל זורם יחד. ואולם זה בהחלט מתקדם בכיוון החיובי.

"אחד הדברים החשובים זה שיש חיבור אמיתי בין המטרו לקניון, המאפשר נגישות למקום. זה רק מוכיח ומחדד לי את המחשבה כי בהסדר לא היה צריך לפרק את אפריקה ישראל, כי הפוטנציאל שיש לה רק ברוסיה הוא אדיר. אין זה משנה אילו הוציאו עוד 100-200 מיליון שקל או פחות. מה שחשוב זאת החבילה כולה. מה שקורה בפועל הוא שהחברה פועלת, נושמת ומטפלת בנכסים".

אחת הסיבות העיקריות שהובילו את אפריקה למשבר העולמי היה מסע הרכישות האגרסיבי במיליארדי דולרים שבוצע ערב המשבר בארה"ב, וכן נוכחות אדירה במקומות רבים בעולם.

כשנשאל לבייב אם אפריקה מתכננת לשנות את הטקטיקה, הוא ענה: "בישראל כל החברות הבנות שלנו מביאות תוצאות טובות ונחשבות למובילות בתחומן. אנחנו קונים מתחרים (חברות שנקלעו לקשיים), ומפתחים את פעילות של נגב, אפריקה מגורים ואפריקה תעשיות. אנחנו גם ממשיכים במזרח אירופה. צריך להתאזר בסבלנות ולא למכור את הקרקעות בנזיד עדשים.

"אילו רצינו למכור לפני שנה-שנתיים, היינו עושים זאת בשליש מחיר לעומת כיום. בארה"ב איננו רואים אפרות לעסקות טובות - לא קנייה, לא מכירה ולא השכרה. המימון לבנייה בארה"ב יקר. הלוואות ניתנות בריבית של כ-15%, בלי בושה. איני רואה שם הזדמנויות. נכון שיש רבים שמתראיינים ומדברים, אבל מבחינה מעשית לא רואים עסקות מעניינות שם. לעומת זאת, באירופה, וכמובן ברוסיה, אנחנו כן רואים".

כשנשאל לגבי ההנפקה של החברה הנכדה אפי אירופה, ששוב נכשלה לפני כמה חודשים, הוא השיב: "אני בהחלט מאמין באפי אירופה שיכולה להיות מודל לחיקוי. אנחנו ערוכים, מוכנים ופזורים במקומות שונים כדי להסתער עם המלאי הקרקעות הגדול שיש לנו. באירופה, להבדיל מארה"ב, יש מימון רב והבנקים מחזרים אחרינו. אני די אופטימי שנצא מהמשבר שם".

כהן ציין כי היתרון של אפי פיתוח על פני מתחרים אחרים ברוסיה נובע מכך שהקרקעות שהם רכשו במיליארדי דולרים הגיעו מכספי ההנפקה ולא באמצעות חוב. דבר זה מאפשר לקבל מימון מהבנקים לשלבי הבנייה של הפרויקט.

לבייב גם נשאל לגבי ההשלכות של הסדר החוב ולמה במקום לקנות את האג"חים של אפריקה, שנסחרו ערב ההסדר בזול, הוא התחייב להזרים לבנקים ולבעלי האג"ח כ-1.5 מיליארד שקל, והשיב: "פעלתי כי זה נקרא 'שקיפות'. אילו קניתי אג"ח, הייתי קורא לעצמי 'נוכל' ו'רמאי'. שכן לא יכולתי לקנות בנזיד עדשים, ואחרי זה להסתכל בעיני המשקיעים. בינתיים הם אומרים לי תודה שהרוויחו אחרי ההסדר לא מעט כסף באג"ח. מצבם טוב לאין ערוך לעומת מה שהיה לפני המשבר".

לבייב, המתגורר באופן רשמי בבית מפואר בלונדון, נשאל גם אם הוא מרגיש יחס מפלה כלפי עסקיו בעולם, וגם על כך שבתקופה האחרונה נשמעו התבטאויות רבות של בכירים בכלכלה לגבי המצב המדיני והפוליטי. לכך הוא השיב: "בכל מקום אני מסתובב עם הכיפה על הראש. גם כאן מול בית המחוקקים. ברוסיה מתייחסים לכל מה שקשור ליהודים ולישראל כאל מודל לחיקוי ולהערצה. אני לא מרגיש כל בעיה במזרח אירופה או בארה"ב. מה שכן, אני מרגיש יותר אנטישמיות בלונדון. לא פעם נתקלים במכוניות שעוצרות ליד בתי הכנסת וצועקים משם 'אתם יהודים, סעו מכאן'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker