ברנע: מנגנון הערבות ההדדית בקרנות הפנסיה מסכן את יציבותן

בכנס של מרכז רוטשילד קיסריה, קרא פרופ' אמיר ברנע לאוצר לטפל בבעיה והוסיף: "צריך לדאוג שהקמת המסלקה הפנסיונית לא תפגע בנזילות הקרנות"

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> במצב כיום, של ריבית ריאלית ממוצעת נמוכה מ-4%, מנגנון הערבות ההדדית בקרנות הפנסיה מסכן את יציבות הקרנות" - כך אמר פרופ' אמיר ברנע, מייסד בית ספר אריסון למינהל עסקים של המרכז הבינתחומי, בכנס שנושאו חיסכון פנסיוני והשקעות ארוכות טווח. את הכנס קיים מרכז רוטשילד קיסריה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

ברנע תקף את המצב הקיים בקרנות הפנסיה החדשות שבו עמיתים פעילים מסבסדים עמיתים שפרשו. כשאדם פורש לפנסיה, מחשבת לו הקרן את גובה הפנסיה שיקבל בהנחה שהכסף שצבר בקרן ישיג בהמשך תשואה ריאלית של 4%. לדבריו, הנחה זו אינה מציאותית ומתבססת על שיעור גבוה של ריבית ריאלית בטוחה. - מה שיוצר סבסוד של 15%-20% מהפנסיה שמקבלים העמיתים שפרשו באמצעות הכסף שצברו אלה שעדיין לא פרשו.

"אדם שיוצא כיום לפנסיה ניזון מהסכום שצבר לעצמו ומסובסידיה שמגיעה מהעמיתים הפעילים. למי שפורש לפנסיה כדאי כיום לקחת סכום כסף ממקור אחר ולהשקיע בקרן הפנסיה שנותנת לו תשואה ריאלית של 4%", הדגים ברנע את העיוות וקרא לאוצר לטפל בבעיה.

ברנע גם מתח ביקורת על הדרך שבה האוצר מחשב את הסיכון שבנכסים המנוהלים בקרן. "האוצר אינו מודד את הסיכון בהתאם למצב שיהיה ברגע שהחוסך ייצא לפנסיה, אלא על סמך היסטוריית המחירים של הנכס. זה לא מתאים לעמית שרוצה לדעת מה יהיה לו כשייצא לפנסיה בעוד 20 שנה".

פרופ' אמיר ברנע
פרופ' אמיר ברנעצילום: עופר וקנין

לצורך הדגמה, הצביע ברנע על מחירי האג"ח הממשלתיות מסוג גליל. בעשור האחרון נעו רווחי ההון מהאג"ח בטווח רחב שבין רווח חיובי של 20% להפסד של 11%. "בקונצפט של מדידת סיכון על ידי האוצר, גליל הן נכס מסוכן עם תנודתיות גבוהה. אבל אם רוצים לבדוק מה יהיה לעמית ברגע שייצא לפנסיה ולא עכשיו - אין כאן סיכון".

בהמשך דבריו התייחס ברנע להקמה הצפויה של המסלקה הפנסיונית שתאפשר לעמיתים לנייד כספים בין מוצרים פנסיונים וחברות. "הנזילות מאוד חשובה בהתנהלות קרנות הפנסיה, ומסלקה, שתאפשר לעמיתים לעבור בכל רגע מקרן לקרן כמו בקרנות נאמנות, יכולה לפגוע בכך. צריך לדאוג שהמסלקה הפנסיונית תפעל באופן אופטימלי ולא תגרום להגדלת הרזרבות בקרנות בגלל מעברים תכופים של עמיתים", אמר ברנע.

בעיית הריכוזיות

הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג, שלקח חלק בכנס, אמר: "אין ספק שחלק מהרגולציה שלנו מכוונת לטפל בסיטואציה של המשק הישראלי, שבה יש כמה קבוצות גדולות, ויש רמת ריכוזיות גבוהה. זה נובע מכיוון שאנחנו משק קטן ואנחנו מנסים לטפל בבעיה".

עודד שריגצילום: עופר וקנין

שריג משמש גם חבר בוועדה לבחינת הריכוזיות במשק הישראלי. לדבריו, זו אחת הסיבות לכמה מהשינויים בתקנות ההשקעה שפירסם לאחרונה. אחת התקנות מגבילה את השקעת הגופים המוסדיים במנפיק בודד ל-5% מהתיק המנוהל, ללא תלות בדירוג המנפיק כפי שקיים כיום. שריג הצביע על היקף ההשקעה במניות הנמצא כיום בתיקי המוסדיים בישראל המגיע ל-27%. "זהו שיעור השקעה גבוה במניות מזה שהיה בתיקי המוסדיים ערב המשבר האחרון", אמר שריג והוסיף שעדיין הוא נמוך משיעור ההשקעה הנפוץ בתיקי המוסדיים בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker