הקניון של לבייב נוצץ, המניה עדיין מאובקת

מדוע מניית אפי פיתוח של אפריקה ישראל לא מניבה?

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

>> אחת השאלות הקשות שנשאלו לב לבייב, הבעלים של קבוצת אפריקה ישראל, והמנכ"ל איזי כהן בעת הסיור בקניון אפימול במוסקבה שחנכו בתחילת השבוע, היתה זו שהכי מעניינת את המשקיעים. מדוע לאחר שקבוצת אפריקה עברה תהליך התאוששות די מרשים והוכיחה שיש לה נכסים אמיתיים ברוסיה, ואפילו מנייתה עלתה, מניית אפי פיתוח, מנוע הצמיחה העיקרי של הקבוצה - זה שלבייב תולה בו תקוות - לא זז.

למעשה, התזוזה היחידה שראו המשקיעים היא בכיוון אחד - כלפי מטה. מאז הנפיק לבייב את הפעילות בלונדון לפי שווי מרשים של יותר מ-7 מיליארד דולר, איבדה מניית אפי פיתוח כ-90%. גם גזירת הסרט האדום בתחילת השבוע לא העניקה דחיפה לפניית פרסה.

"אנחנו לא עוקבים אחרי המניה. לאפי פיתוח ישנם נכסים מעולים שיציפו ערך בעתיד", אמר כהן. ואולם התשובה לתמחורה של אפי פיתוח, המשקפת את הפעילות ברוסיה, טמונה בכך שמשקיעים שנכוו עדיין מתייחסים בחשדנות לביצועיה, ובמיוחד למתרחש ברוסיה המתאפיינת בתנודתיות עסקית גבוהה ובחוסר יציבות פוליטית.

חלק מהקרקעות שבהן מחזיק לבייב מיועדות למשרדים, מגוררים ומסחר וגם קיימים פרויקטים מוכנים שבהם נמכרו דירות בכ-2 מיליון דולר. ואולם נראה כי עד שאפריקה תציף ערך באמצעות מימון מחדש או מכירה של אפימול, כל ההצהרות לגבי התקדמות פרויקטים יתקבלו בחשדנות. כולם למדו שהפתעות יכולות לקרות ברוסיה, ומתמחרים אותה בהתאם. היום זה ראש עיר חדש שיחליט לא להקים קניונים חדשים, מחר זה משהו אחר.

אפריקה נמצאת בדרך הנכונה מבחינת הפעילות ברוסיה. מאז שצביה לבייב-אלאזרוב עברה למוסקבה ומנהלת את השיווק של אפימול, שיעורי התפוסה בו עלו באופן ניכר. צביה לבייב הצליחה להביא לקניון רשתות בינלאומיות ידועות, והקניון נראה מרשים מבפנים (יותר מאשר מבחוץ), אבל בקרב הנוכחים בסיור היתה כמעט תמימות דעים לגבי חובת ההוכחה שעדיין מוטלת על אפריקה.

לבייב מכוון לכך שאפימול יהפוך לקניון של מוסקבה שיניב הכנסות שנתיות של כ-130 מיליון דולר בשנה, אבל בינתיים הקניון מעלה קונוטציות של התחנה המרכזית בתל אביב. הכניסה לקניון עוברת דרך מרתף המטרו, מה שיוצר תחושה לא נעימה. יתרה מזו, מספר המבקרים הממוצע בקניון מגיע לכ-40 אלף איש מדי יום. באפריקה אומרים כי כדי להחזיר את ההשקעה צריך להגיע לכ-100 אלף איש, וזה יקרה רק לאחר שיאוכלסו מגדלי המשרדים בשטח של מיליון מ"ר המקיפים את הקניון.

דבר מדאיג נוסף הוא שהעומס על השוכרים - שבא לידי ביטוי ביחס שבין הכנסות מדמי שכירות (לא כולל דמי ניהול) חלקי הפדיון למ"ר לשנה - גבוה מאוד ומגיע לכ-50%, בשעה כשבקניונים באירופה זה נע בהתחלה בין 20% ל-30%. לשם השוואה, בקניוני עזריאלי ורמת אביב זה נע באזור של 10%-20%.

העומס האדיר ייאלץ את בעלי החנויות להזיע כדי למכור במחירים גבוהים ולהחזיר את ההוצאות. כהן מדבר על כך שהשאיפה היא להגיע בתוך שלוש שנים ליחס של כ-25% - מטרה שנראית כרגע לא קלה להשגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker