המסים העקיפים הנגבים על הדלק: שמינית מסך גביית המסים בישראל

דודי גולדברג סגן נשיא לשכת רואי החשבון: "מסובבים את עוגת המיסוי שנופלת על האזרח הקטן, אך לא מצמצמים אותה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"יש יותר ממחקר אחד הקובע כי מסים ישירים מורידים את מנוע הצמיחה של המדינה", אמר מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי. לדבריו, הגבייה של המס העקיף יותר גבוהה מהמס הישיר. "בתקופת המשבר היה יותר קל לבנות את תקציב המדינה ממסים עקיפים. אך אני חושב שהיום צריך לתת את הדעה על התופעה הזאת".

"בתקציב שהצגנו לממשלה הינו צריכים ליצור תזרים מזומנים של כ-1.4 מיליארד דולר לכן רצינו לעלות את הבלו על הדלק ב-20 אגורות לליטר דלק בשנת 2011 ובעוד 20 אגורות לליטר דלק ב-2012", הוסיף נסרדישי. "מכיוון שלאחרונה הרגשנו שמחירי הדלק עולים אז ביטלנו את הגידול במס בשווי של ה-20 אגורות לליטר מה שגרם לנו אוטומטית גירעון של 700 מיליון שקל".

"בשנת 2012 נצטרך לדון שוב בשאלה האם לאור ביטול הגבייה של 20 האגורות השנה ובשנה הבאה נאלץ לעלות ב-40 אגורות את המס על כל ליטר כי עתה חסר לנו תזרים מזומנים של 1.4 מיליארד שקל וכולם מבינים כי אי אפשר להשאיר את התקציב בגירעון" אמר נסרדישי. "לכן יצאה הצעה להקפיא את הורדת מתווה המס אצל היחידים, כאשר לא נבצע הורדת מס בשתי השכבות העליונות, כפי שתוכנן".

"הקפאת הורדת מס החברות נותנת 800 מיליון שקל והקפאת הורדת מס ההכנסה לשתי השכבות העליונות תיתן למדינה למעלה מ-300 מיליון שקל. ביחד יוצא מיליארד ומשהו שקל אשר יוצר איזון והיה גורם לנו לבטל את העלייה בדלק. בסופו של יום לאחר שההצעה עברה בוועדת הכספים, שר האוצר וראש הממשלה אמרו שנמתין ולא נקפיא את גביית הבלו ונחכה לראות האם מחירי הדלק ירדו. ואכן החודש ירדו הדלקים ב-18 אגורות".

"כמעט על כל המוצרים במדינת ישראל יש מע"מ. אז אני לא רואה סיבה לבטל את המע"מ על מרכיבי הדלק השונים, כמו שגובים מע"מ על מוצרי גבינה ושמנת אסור לפרוץ את המע"מ במוצרים האלה", הוסיף נסרדישי. "כמו כן להזכיר לכל הצועקים כי מדינת ישראל רוצה משיקולים סביבתיים למסות את הדלק כדי שיקטן השימוש בו".

"קל יותר להטיל מסים לטפל בצמצום התצרוכת הממשלתית"

יהודה נסרדישיצילום: אפלבאום תומר

"הממשלה מסובבת את עוגת המיסוי ולא מצמצמת אותה", כך אמר היום ל-TheMarker דודי גולדברג, סגן נשיא לשכת רואי החשבון ויו"ר מרחב ת"א, בהתייחסו למיסוי על הדלק.

לדבריו, "עליית מחירי הדלק בסופו של יום תפגע באזרח הקטן שלוש פעמים. בפעם הראשונה באופן ישיר בעצם קיניית הדלק בתחנה לשימוש עצמי. בפעם השניה בעליית מחירי המוצרים שמתבקשת עקב העלייה בתשומת הדלק שהיא מרכיב עיקרי במפעלי תעשייה. בפעם השלישית עליית מחירי הדלק והמוצרים סביר שתגביר את האינפלציה שתביא לעליית הריבית עליית הריבית תפגע באוכלוסיית החברות הממונפות ובאותה האוכלוסייה שלוקחת משכנתאות ממשתכנים".

לדבריו, שיעור המסים העקיפים הנגבים על הדלק מסתכמים ב-23 מיליארד שיעור - שמינית מסך גביית המסים של מדינת ישראל שעומדת על כ-200 מיליארד שקל.

"לכן השאלה מדוע לא נעשה דיון בצמצום ההוצאה הציבורית כפי שהובטח לציבור מעט לעט בהפניה לתמונת ראש הממשלה", הוסיף גולדברג. "קל יותר להטיל מסים מסוג כזה או אחר מאשר לטפל בצמצום התצרוכת הממשלתית. יתר על כן כאשר מציגים לאזרחים את ההורדה במס החברות, שהוא חיובי לכשעצמו, קשה להתעלם מהגידול בדמי הביטוח הלאומי לעצמאים שהחל בהבטחה של הממשלה כי הוא יגדל לשנה אחת בלבד ובהמשכו לשנים הבאות. מנגנון המסים הישירים והעקיפים יגרום לגידול בפער בין השכבה הנמוכה והבינונית לשכבה הגבוהה".

"מגלגלים על האזרח הקטן"

אבי פרידמן, עו"ד ומומחה למס ערך מוסף, אינו מבין מדוע רשות המסים חייבת להקטין את הגירעון שנוצר כתוצאה מדחיית המס, כאשר באותה התקופה, כפי שפורסם ב-TheMarker , הרשות מחלה על חובות לחברת חשמל וכתוצאה מכך אינה גובה את המס בגין מחילת חובות אלו. "בית המשפט העליון קבע בפס"ד תהל שבמקרים של מחילה על חוב אי אפשר לוותר על המס ובסופו של יום כפי שאנו רואים כבר עתה את השלמת החסר בגבייה האזרח הקטן יממן דרך תעריף חשמל גבוהה יותר".

"באופן מעשי אף אחד מאזרחי ישראל לא מקבל תשובה מהרשויות לשאלה איך מחיר חבית העומד כיום 100 דולר בשער דולר של 3.5 שקלים - עולה לצרכן הסופי 7 שקלים, בעוד שלפני 3 שנים מחיר החבית היה יותר יקר כ-150 דולר בשעה ששער הדולר היה 5.5 שקלים. יש שטוענים שנעשו שינויים ברכיבים שונים בתוך המחיר והגיע הזמן שזה יהיה שקוף לציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker