רשות ניירות ערך האמריקאית מאשימה את פיליפ פרוסט, יו"ר ומנכ"ל אופקו, בהרצת מניות

מניית אופקו, שנסחרת בבורסה בתל אביב, קרסה אמש ב-18% במסחר בבורסה של ניו יורק לאחר שרשות ני"ע הגישה תלונה נגד פרוסט ו-19 אנשים נוספים בגין הרצת מניות של 3 חברות קטנות - שהניבה להם רווח של 27 מיליון דולר

יורם גביזון
פיליפ פרוסט
פיליפ פרוסטצילום: תומר אפלבאום

מניית חברת התרופות אופקו התרסקה ב-18% במסחר בורסה של ניו יורק, לפני שהמסחר במניותיה הופסק, לאחר שרשות ניירות ערך האמריקאית הגישה תביעה לבית משפט מחוזי בניו יורק, בטענה שהחברה יחד עם היו"ר והמנכ"ל פיליפ פרוסט ו-18  משקיעים פרטיים וחברות אחרות, כולל חברות פרטיות שבבעלות פרוסט, השתתפו בהרצת מניות בין 2013 ל-2018.

על פי התביעה, בארי הוניג, שהוביל את הרצת המניות, ופרוסט רכשו כמויות גדולות של מניות של 3 חברות בעלות שווי שוק זעיר ששמן אינו מפורט בתביעה, בהנחות ניכרות. בשלב מאוחר יותר, הם פעלו כקבוצת שליטה בלתי מוכרזת, ניהלו את החברות לטובתם האישית כדי להעלות את מחיר המניה, בין היתר על ידי ביצוע עסקות שיעוררו עניין בה. אחד הנאשמים, ג'ון פורד, כתב מאמרים חיוביים על החברה, וכשמניותיהן של 3 החברות עלו מכרו את מניותיהן ברווח.

הנאשמים בהרצת המניות מסוג Pump and Dump (פמפם את המניה ואז מכור אותה ברווח) בראשות הוניג, גרפו על פי הנטען בתביעה רווחים של 27 מיליון דולר בסך הכול, תוך שהם משאירים את המשקיעים בחוסר כל, כך על פי לשון התלונה.

הרשות ביקשה מבית המשפט המחוזי בניו יורק שיצהיר שהנאשמים עברו על חוקי ניירות ערך, יורה על עריכת משפט נגד כל החשודים, יורה לנאשמים להחזיר את הרווחים שגרפו בתוספת ריבית וקנסות, ויאסור על הנאשמים השתתפות בהנפקות של מניות בעלות שווי שוק מזערי.

אופקו נסחרת בבורסה בתל אביב ובבורסה של ניו יורק בשווי של 2.5 מיליארד דולר. פרוסט בעל השליטה באופקו (34% ) היו"ר והמנכ"ל שלה היה יו"ר חברת טבע בין 2010 ל-2014. פרוסט היה בעל המניות הפרטי הגדול ביותר ב טבע לאחר שהחברה רכשה ב-2006 את חברת איווקס שהקים ושלט בה תמורת 7.4 מיליארד דולר במזומן ובמניות.

אופקו נרשמה למסחר בבורסה בתל אביב באפריל 2013, לאחר שרכשה את חברת פרולור בעסקת מזומן ומניות, שהיתה עסקת בעלי עניין - משום שפרוסט החזיק בשתי החברות. אופקו הודיעה באפריל 2018 על מחיקת מניותיה - אולם שלושה שבועות אחר כך משכה את הודעתה והחליטה להמשיך ולהיסחר בבורסה. אופקו מהווה 2.3% ממדד ת״א 35.

חברת אופקו מסרה בתגובה: "נודע לנו היום שרשות ניירות ערך הגישה תביעה בבית המשפט המחוזי של דרום ניו יורק נגד משקיעים פרטיים וחברות, כולל אופקו והיו"ר והמנכ"ל שלה פיליפ פרוסט. רשות ניירות ערך נמנעה מלדווח על כוונתה להגיש את התביעה, שכוללת אי דיוקים עובדתיים מהותיים. אילו רשות ניירות ערך היתה עומדת בנהלים המקובלים שנקבעו על ידה, אופקו וד"ר פרוסט היו מספקים בשמחה מידע, שהיה עונה על כמה מתהיותיה של הרשות, וניתן היה להימנע מהגשת התביעה. אופקו וד"ר פרוסט גאים בכך שדבקו תמיד באמות המידה הגבוהות ביותר של גילוי נאות פיננסי, ובטוחים שכאשר תיפתח חקירה ועובדות המקרה יתבררו, העניין ייפתר לטובתם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker