ישראכרט מתקרבת לבורסה: קרן אדוונט נסוגה מהעסקה לרכישתה לפי 3.5 מיליארד שקל

אדוונט ניסתה לרכוש את ישראכרט מהפועלים יחד עם הקרן האמריקאית ביין קפיטל שמתנדנדת בעסקה וביקשה מהפועלים הנחה במחיר. כרגע אלה המתעניינים היחידים בישראכרט ובבנק הפועלים עשויים לקדם את ההנפקה אחרי החגים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל הפועלים, אריק פינטו
מיכאל רוכוורגר

קרן ההשקעות הפרטית, אדוונט האמריקאית, הודיעה בימים האחרונים לבנק ה פועלים   כי היא נסוגה מהמגעים לרכישת השליטה בחברת כרטיסי האשראי ישראכרט, שבשליטת הפועלים (98.2%). 

אדוונט המנהלת נכסים ברחבי העולם בהיקף של כ-40 מיליארד דולר, מבצעת בשנים האחרונות עסקאות גדולות בתחום הפיננסים יחד עם קרן ההשקעות האמריקאית, ביין קפיטל, המנהלת נכסים בהיקף של כ-95 מיליארד דולר. כך תיכננו שתי הקרנות לרכוש ביחד את ישראכרט ואולי אף לצרף את קרן ההשקעות הישראלית סקיי.

אולם בשל חוסר הסכמות לגבי המחיר ולגבי תנאים נוספים בעסקה, החליטה אדוונט לפרוש ממנה. במקביל, ביין קפיטל לא הציגה הצעה משופרת לעומת ההצעה הקודמת שדיברה על שווי של כ-3.5 מיליארד שקל לישראכרט - גבוה בכ-10% מהונה העצמי.

לאחר פרישת אדוונט ומאחר שביין מתנדנדת, גוברים הסיכויים כי בסופו של דבר הפועלים ינפיק את מניות ישראכרט בבורסה וימכור אותם לציבור. בשבועות האחרונים נפגשו נציגי הפועלים, שלי תשובה - ראש מגזר ההיי-טק במשרד רו"ח וייעוץ עסקי דלויט ישראל, ופועלים אי.בי.אי חיתום - עם גופים מוסדיים בכדי להסביר להם על הסוגיות השונות בתחום כרטיסי האשראי - לקראת הנפקה אפשרית של ישראכרט בבורסה.

השבוע התברר סופית כי שרי אריסון תמכור את גרעין השליטה בבנק הפועלים. הדירקטורים מטעמה של אריסון, בראשות אפרת פלד, מנכ"לית ויו"רית אריסון השקעות והחזקות, התפטרו מדירקטוריון הבנק. כעת, בהנהלת הפועלים בראשות המנכ"ל אריק פינטו והיו"ר עודד ערן פחות לחוצים לחלק את מניות ישראכרט כדיבידנד בעין לבעלי מניות הפועלים. עם זאת, ייתכן שחלופה זו תשולב בכל זאת באופן חלקי לאחר שנתח ממניות ישראכרט יונפק בבורסה בתל אביב.

תאורטית, לבנק הפועלים יש זמן עד תחילת פברואר 2020 לנסות ולהתחיל מחדש את תהליך המכירה של ישראכרט לגופים אסטרטגיים חיצוניים כפי שעשה בנק לאומי כשמכר את השליטה בלאומי קארד לקרן ההשקעות האמריקאית, ורבורג פינקוס, לפי שווי נאה של כ-2.5 מיליארד שקל - גבוה בכ-30% מהונה העצמי של לאומי קארד. 
עם זאת, כפי שנראים פני הדברים כעת, ספק אם הפועלים שניהל תהליך לא מוצלח להיפרדות מישראכרט, יבחר להתניע מחדש את תהליך המכירה אלא ככל הנראה יתקדם בהליך הנפקתה בבורסה. 

גם הגופים שהגיעו לישורת האחרונה ברכישת ישראכרט, כמו קרן ההשקעות האמריקאית סנטרברידג', המיוצגת בישראל ע"י אלי יונס (לשעבר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות), וחברת התקשורת פרטנר שבשליטת חיים סבן, לא יוכלו לרכוש את ישראכרט. זאת כיוון שהתנאי של הפועלים היה שמי שנכנס לחדר המידע של לאומי קארד לא יוכל להתקדם עם רכישת ישראכרט. כך או אחרת, הפועלים יתקשה לקבל עבור ישראכרט מחיר הדומה לזה שלאומי קיבל עבור לאומי קארד.

אם ישראכרט אכן תגיע לבורסה, יווצר מצב שבו החברה הגדולה בענף מבחינת נתח שוק (היקף שימוש בכרטיסים) והרווחית ביותר תהיה היחידה ללא בעל שליטה - דבר שעשוי להחליש אותה בטווח הקצר. זאת כאשר לאומי קארד תהיה בשליטת קרן עם כיסים עמוקים כמו ורבורג פינקוס וכאל תמשיך ליהנות מהגב הפיננסי החזק והנוח של הבנקים דיסקונט וה בינלאומי , שיאפשרו לה המשך נגישות למקורות מימון מוזלים וליתרונות נוספים.

את אדוונט וביין קפיטל מייצגים בעסקת ישראכרט עו"ד דן שמגר, שותף במשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל, ודפנה קנטור, מנהלת הפעילות בישראל של בנק ההשקעות האמריקאי, מורגן סטנלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker