או.פי.סי חתמה על הסכם עם מיצובישי להקמת תחנת כוח בעלות של 300 מיליון דולר

תחנת הכוח תגבה את רשת החשמל בשיא הביקוש, ותאזן את התנודתיות בתחנות המונעות על ידי אנרגיות מתחדשות כמו שמש ורוח ■ מיצובישי תשלים את עבודות הקמת הפרויקט בתוך שנתיים וחצי מיום קבלת צו התחלת העבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידן עופרצילום: סיון פרג'

חברת או.פי.סי, שבשליטתו העקיפה של עידן עופר, ממשיכה להתקדם בפרויקט של הקמת תחנת כוח בצומת פלוגות, אף שעד לרגע זה לא הסירה ועדת הריכוזיות את התנגדותה לפרויקט.

חברת צומת אנרגיה, שבשליטתה של או.פי.סי (95%), חתמה על הסכם תכנון רכש והקמה בסך 300 מיליון דולר עם חברת מיצובישי, להקמת תחנת כוח המונעת בגז טבעי בטכנולוגיה קונבנציונלית בהספק של 396 מגה-ואט. בעקבות החתימה על ההסכם, עלתה מניית החברה ב-3.3%.

תחנת הכוח תהיה מסוג Peaker, כלומר תגבה את רשת החשמל בשיא הביקוש ותאזן את התנודתיות בייצור החשמל בתחנות כוח המונעות על ידי אנרגיות מתחדשות כמו שמש ורוח. צומת תקבל תשלום עבור הזמינות של כושר הייצור שלה לרשת החשמל, שאמור להניב לה תשואה של 12% על ההשקעה, וכן תשלומים עבור מכירת החשמל שיכסו את עלות רכישת הגז. צומת לא תהיה רשאית לחתום על הסכמי אספקת חשמל עם לקוחות פרטיים.

התחנה שתוקם בצומת פלוגות מתוכננת להיות חלק מהסדרה הקובעת מכסה מוגבלת של עד 650 מגה-ואט למתקנים גמישים במחזור פתוח מסוג Peaker, ועל כן צומת תידרש להגיע לסגירה פיננסית לפני שהמכסה על פי אסדרה זו מוצתה ולפני תאריך היעד הנקוב באסדרה שהוא ינואר 2020.

על פי הסכם תכנון הרכש וההקמה, התחייבה מיצובישי להשלים את עבודות ההקמה של הפרויקט, כולל מבני הקבלה של תחנת הכוח, בתוך שנתיים וחצי מיום שתקבל  מאו.פי.סי צו התחלת עבודה. או.פי.סי, שמנוהלת על ידי גיורא אלמוגי, ציינה שבכוונתה לממן את עבודות ההקמה על פי ההסכם עם מיצובישי באמצעות הון עצמי וגיוס חוב. החברה מזכירה שהשלמת הפרויקט כפופה לקיומם של תנאים מתלים, כמו אישור רשות החשמל למתן רישיון נוכח התנגדות ועדת הריכוזיות מאוגוסט 2017, ויכולת חיבור של החשמל לרשת החשמל.

או.פי.סי ציינה בדו"חות הכספיים של 2017 שסקרו היתכנות של חיבור התחנה בצומת פלוגות לרשת החשמל, שבוצע על ידי חברת החשמל ונמסר לחברה באוגוסט 2017, העלו כי אין ודאות לגבי לוחות הזמנים שיאפשרו את חיבור התחנה לרשת ההולכה. הסיבה לכך היא שהתחנה אמורה להיות מחוברת למתח 400 קילו-ואט, שהוא מתח על, ועל כן יהיה צורך בביצוע השקעות בהקמת תשתית הולכה שיהיו מותנות באישור תוכנית מתאר להפעלת קו הולכה חוצה גוש דן במתח על.

ועדת הריכוזיות הביעה באוגוסט האחרון התנגדות להענקת רישיון לחברת צומת בנימוק שאו.פי.סי משתייכת לקבוצה שכוללת את החברה לישראל, בתי זיקוק, כיל, רשת מדיה וחברת החדשות, שהיא להערכת הוועדה הקבוצה הריכוזית ביותר במשק. הוועדה ציינה שאחזקותיה מתאפיינות בכך שהן בעלות חיוניות גבוהה במיוחד במשק האנרגיה, ושמתן הרישיון צפוי בסבירות גבוהה להמשיך ולשמר את מעמדה של הקבוצה כאחת מספקיות החשמל הפרטיות הגדולות במשק. נוכח עמדה זו החל עידן עופר במגעים להעברת אחזקתו בחברת רשת (25.5% ) לאודי אנג'ל, שותפו בעסקי הספנות.   

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker