המסחר באחד העם חותם רצף תלת יומי של ירידות: ת"א 25 איבד 1%

מכתשים אגן ירדה ב-3.3% על רקע ספקולציות סביב מכירתה; מניות הבנקים ירדו ב-1.1%

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשקיעים באחד העם הגיבו בשעות הבוקר במתינות להחלטת בנק ישראל מאמש על העלאת הריבית במשק ל-3.25%. בהמשך עברו המדדים המובילים לירידות שערים, שהתגברו במהלך יום המסחר. על המגמה השלילית העיב החשש להתחדשות משבר החוב באירופה, ולאחר שגרר אמש את וול סטריט לירידות חדות. ענן האפר המתפשט באיסלנד כתוצאה מהתפרצות הר הגעש מכביד על מניות התעופה ביבשת.

מדד ת"א 25 ירד ב-1% לרמה של 1,250, מדד ת"א 100 איבד אף הוא 1% לרמה של 1,132 נקודות. מדד הנדל"ן עלה ב-0.2%, לאחר שהשיל אתמול 2.5% מערכו, ומדד מניות הבנקים נחלש ב-1.1%. מחזורי המסחר הסתכמו ב-1.83 מיליארד שקל, מעל לממוצע היומי המקובל.

ירידות שערים חדות נרשמו גם בשוק הסולידי. מדדי איגרות החוב הקונצרניות - תל בונד 20,40 ו-60 - נחלשו בעד0.8%. איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בירידות קלות.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, העלה אתמול את הריבית ב-0.25%. אחד הגורמים שתרמו להחלטה היה מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל, שעלה ב-0.6%. הציפיות, לעומת זאת, היו לעלייה משמעותית יותר של 0.8%. מדד המחירים לצרכן עלה מתחילת השנה ב-1.3%, וב-12 החודשים האחרונים הסתכמה האינפלציה ב-4%. חטיבת המחקר של הבנק מעריכה שהאינפלציה במהלך 2011 תהיה מעל הגבול העליון של היעד, ותרד לתוך תחום היעד ברבע הראשון של 2012.

באירופה גובר החשש כי משבר החובות ימשיך להחריף למרות צעדי החירום שננקטו. חברת דירוג האשראי פיץ' רייטינגס הורידה את דירוגה של יוון בשלוש רמות בסוף השבוע, לרמה של B+ - כארבע רמות מתחת לדירוג "השקעה", והזהירה מפני הורדות דירוג נוספות בעתיד. במקביל, ספגה מפלגת השלטון בספרד מפלה בבחירות מקומיות, והרוחות במדינה סערו כאשר אלפי מפגינים צעדו ברחובות למרות איסור על כך לפני הבחירות.

מניות בולטות במסחר

מניית מכתשים אגן ירדה במהלך המסחר למחיר של 17.40 שקל - נמוך ב-14% ממחיר העסקה למכירת החברה לחברת כמצ'יינה, בשל הערכות שהעסקה עומדת בפני ביטול. חברת כור דיווחה בינואר על מכירת השליטה בחברה לחברת כמצ'יינה תמורת 1.44 מיליארד דולר, כלומר לפי שווי חברה של 2.4 מיליארד דולר. עם זאת, כור, בעלת השליטה במכתשים אגן, הגיבה לשמועות על קשיים בעסקה כשהודיעה לבורסה שהיא ממשיכה לקדם במרץ את עסקת כמצ'יינה במטרה להשלימה.

חברת הנדל"ן בריטיש ישראל, שנרכשה בחודש שעבר על ידי מליסרון (70%) מקבוצת משפחת עופר, גייסה איגרות חוב בהיקף של 587 מיליון שקל. החברה קיבלה ביקושי יתר בהנפקה בהיקף של כ-1.2 מיליארד שקל, שהביאו את החברה להגדיל את היקף הגיוס הראשוני המתוכנן מ-200 מיליון שקל לכ-587 מליון שקל.

מניית אלביט הדמיה קרסה אתמול במסחר בכ-17.6% במחזור מסחר גבוה מהרגיל, על רקע הערכות כי בעל השליטה, מוטי זיסר, באמצעות חברת אירופה ישראל (47%), מצוי בהליכי הסדר של החברות הפרטיות שברשותו. שלשום במהלך המסחר צנחו שמונה איגרות החוב של חברת הנדל"ן ושתי סדרות האג"ח של החברה הבת פלאזה סנטרס בשיעורים שהגיעו עד 8%. אלביט הדמיה הודיעה בתגובה על רכישת איגרות חוב בהיקף של עד 300 מיליון שקל.

שטף דו"חות הרבעון נמשך

כלל פיננסים, מבית כלל ביטוח, מדווחת הבוקר על תוצאותיה לרבעון הראשון של שנת 2011. בית ההשקעות דיווח על הפסד של כ-8 מיליון שקל, ו-EBITDA חיובי של כ-14 מליון שקל. כמו כן דווח על שיפור במגזר ניהול התיקים וקרנות הנאמנות, לעומת חולשה בפעילות הברוקראז' והנוסטרו.

כמות מכירת המכוניות של דלק רכב, המוחזקת על ידי גיל אגמון (38%) ודלק השקעות (32%), עלתה ב-6% ברבעון הראשון. סך מכירות הרכבים של החברה עמד ברבעון על 10,295, המהווים 16% מסך המכירות בישראל. זאת לעומת נתח שוק של 19% ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח התפעולי של החברה צנח ב-22% והסתכם ב-121 מיליון שקל.

חברת האלומיניום קליל תעשיות המשיכה להציג צמיחה ברבעון הראשון, בהמשך למגמה של השנים האחרונות. עיקר ההשפעה על דו"חות קליל הוא מחירי האלומיניום, חומר הגלם העיקרי שלה. הכנסותיה של קליל ברבעון הראשון עלו ב-15% ביחס לרבעון המקביל והסתכמו ב-89 מיליון שקל. שולי הרווח הגולמי (שיעור הרווח הגולמי מתוך ההכנסות) השתפרו ועמדו על 31% ברבעון, לעומת שולי רווח של 29% ברבעון המקביל.

הרווח התפעולי של חבס השקעות ברבעון הראשון הסתכם ב-25.6 מיליון שקל לעומת 34.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הכנסות החברה ברבעון הראשון הסתכמו בכ-77 מיליון שקל, לעומת כ-116 מיליון שקל ב-2010. בתקופת הדו"ח הכירה הקבוצה, בגין דירות שנמסרו בפרויקט יו תל אביב ושדרות רוטשילד 1, בסך של כ-67 מיליון שקל.

ת"א 25
ת"א 100
מדד נדל"ן 15
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker