דו"ח מעריב לרבעון: הפסד נקי של 52 מיליון שקל

על פי הסכם הרכישה, יעמיד דנקנר אשראי של 120 מיליון שקל, ויכסה חוב בסך 42 מיליון שקל לבנק הפועלים

ליאור זנו

ערב לפני ישיבת בעלי המניות הגורלית של "מעריב", בו אושרה פה אחד מכירת העיתון לקבוצת דסק"ש של איש העסקים נוחי דנקנר, פירסמה הקבוצה את דו"חותיה לרבעון הראשון של 2011, מהם עולה כי הפסדי העיתון ממשיכים להתרחב.

מכירות מעריב ברבעון הראשון עמדו על 70.3 מיליון שקל ­ ירידה של 23% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. לירידה בהכנסות התווספה גם עלייה בהוצאות המכירה, בעיקר בשל מחיר הנייר שעליו מודפס העיתון, כך ששולי הרווח הגולמי (שיעור הרווח הגולמי מתוך ההכנסות) עמד על 7% ברבעון הראשון של 2011, לעומת 26% ברבעון המקביל אשתקד. לשחיקה המהותית בשולי הרווח תרמה גם העובדה כי העיתון ביצע מהלך של החלפת מנכ"לים במהלך הרבעון, ובמשך חודש התנהל העיתון ללא מנכ"ל.

בנוסף לירידה ברווח הגולמי, גדלו הוצאות החברה הכלליות ב‑10 מיליון שקל, בעיקר בשל חובות לא משולמים לעיתון ועלייה של 2 מיליון שקל בשירותים מקצועיים שרכש. בשל כך, ההפסד התפעולי הרבעוני הסתכם ב‑45 מיליון שקל ­ לעומת הפסד של 11 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2010. בשורה התחתונה, סך ההפסד הנקי שהציגה מעריב הוא 52 מיליון שקל ברבעון ­ לעומת הפסד של 11 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

מבחינה תזרימית, השתמש העיתון במזומנים בסך 16 מיליון שקל לפעילותו השוטפת ­ גידול של מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד. נכון לסוף מארס 2011 נמצאו בקופת החברה 22 מיליון שקל, בעקבות הלוואה קצרת טווח של 20 מיליון שקל שהתקבלה בסוף הרבעון מדסק"ש ­ עם התגברות החששות לגורלו של העיתון ובמהלך ביצוע העסקה עם דנקנר.

ההפסדים המתמשכים הביאו להעמקת הגרעון בהון העצמי ­ 83 מיליון שקל גרעון בסוף מארס, לעומת הון עצמי חיובי של 30.4 מיליון שקל בחודש המקביל ב‑2010. כמו כן, למעריב גרעון של 222 מיליון שקל בהון החוזר השלילי של החברה.

על פי ההסכם הרכישה, ירכוש דנקנר מאיש העסקים זקי רכיב 59% ממניות ממעריב תמורת 13 מיליון דולר, יעמיד 120 מיליון שקל כאשראי לעיתון במהלך השנים הקרובות וישלם 42 מיליון שקל לבנק הפועלים שהסכים לקצץ את החוב המקורי בסך 106 מיליון שקל. בניכוי החוב לבנק, יהיה חייב מעריב לשלם לבעלי אגרות החוב שלו 67.7 מיליון שקל ב‑2013‑2015, ותשלומי ריבית של 3.4 מיליון שקל בכל שנה בחמש השנים הקרובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker