"את הצמיחה של דור העתיד בישראל שיעבדנו לטובת ההגנה על הדולר"

ירון זליכה, החשב הכללי לשעבר: "כתוצאה מהמדיניות של פישר, ישראל צריכה לבזבז 10 מיליארד שקל בשנה לדכא את האינפלציה כשיש 25% אבטלה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

"מדינת ישראל היא המדינה הענייה בעולם", כך פתח היום ירון זליכה את דבריו בכנס רואי החשבון באילת. לדברי החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר, מחירי הנדל"ן הנוכחים הם תוצאת ישירה לכך. "אין מדובר בגזרת הגורל", הדגיש זילכה, "אלא כתוצאה ישירה מהריבית הנמוכה במשק". לטענתו, נכון להיום 25% מהאוכלוסיה בארץ חיה מתחת לקו העוני - פי שלוש מהממוצע במדינות העולם המערבי. זליכה הסביר כי כשהריבית הריאלית ממשיכה לרדת, נוצרים לחצים האינפלציוניים: בשוק המניות, בשוק הסחורות, במדד המחירים לצרכן ובשוק הנדל"ן.

"כיום נראה שרמות העוני במדינת ישראל לא איפשרו להעלות את המחירים יותר מכך. כתוצאה ישירה להתחזקות השקל, יצא בנק ישראל למלחמה בספקולנטים והשקיע 200 מיליארד שקל בשביל לקנות דולרים - ובכך הוא מגדיל את גירעון ההון של המדינה", אמר זילכה. הוא הוסיף כי אומנם רמת הרזרבות בישראל היא מהגבוהות בעולם אך עם גירעון כמו של ישראל אי אפשר לקרוא להם רזרבה.

זילכה המשיך לתקוף את מדיניות פישר. "לא מובן לי מאיזה הון בנק ישראל קונה את הדולרים. בנק ישראל לוקח היום הלוואות עם מח"מ (משך חיים ממוצע)ׂ של שישה חודשים, קונה איתם דולרים שהריבית שלהם היום בעולם אפסית וכתוצאה ישירה מהמדיניות הלא אחראית זו, אשר עתידה להשפיע על עתיד ילדינו - יש לה חשיפה מטבעית וחשיפה למח"מ. לא מובן לי איך שהפער בין הריבית להלוואה עומד על יותר מ-3% הבנק ממשיך במדיניות הרסנית - זאת הרי מדובר ב 6 מיליארד שקל ריבית בשנה, אותה ריבית אשר יורדת מרווחי בנק ישראל ולא מאפשרת לממשלה להקטין את המס. רבים וטובים ממני טענו בפני הנגיד בעבר כי המדיניות לא תעזור. עתה התוצאות שלה הן 6 מיליארד שקל ריבית אשר יורדים מהכנסות הממשלה, כאשר כל יום הם ממשיכים להיות חשופים מטבעית ולמח"מ. ואם לא די בך כדי לממן את הריבית בנק ישראל ממשיך לשמור על ריבית ריאלית נמוכה בשוק. ועתה כאשר המשק הישראלי צומח ב-3% בשנה והריבית הריאלית היא מינוס 3% - ברור לכולם שהלחצים האינפלציונים יגרמו להעלאות ריבית וכתוצאה ישירה הגדלת החובות של הממשלה. כדי לדכא את האינפלציה צריך שתהיה במשק ריבית של 4% ועתה בשביל להגיע לזה בנק ישראל יצטרך להשקיע 10 מיליארד שקל חוב בשנה כי אין למדינת ישראל מדיניות מוניטרית עצמאית בגלל שאנו משועבדים להגנה על שער הדולר".

זילכה רואה שחורות וטוען כי עם ישראל הולך בדרך של מדיניות מונטרית חסרת אחריות שהעוגן של ההון, לא קיים פה. את המחיר, לטענתו, משלמים כל יום זוגות צעירים, כשמחירי הנדל"ן ממשיכים לעלות בעשרות אחוזים. "יש עשרות אלפי זוגות צעירים שצריכים לממן עוד 400 אלף שקל שלפני שנתיים הם לא היו צריכים לממן אותה. מאיפה זה ירד? מהצריכה הפרטית של דור העתיד. אנו רואים שכתוצאה מהמדיניות המוניטרית, שיעבדנו את אופק הצמיחה לטובת מדיניות השמירה על הדולר. אם פישר ימכור עתה דולרים הוא ירסק את הדולר ל-2 שקל ובשביל מה? כל דור העתיד סובל כדי שהיצואנים לא יסבלו אך אנו חייבים לזכור כי העבודה במשק הישראלי אינה מתרכזת בשוק היצוא. רוב מקומות העבודה כיום הם במסחר ושירותים. שיעור התעסוקה בישראל הוא מהנמוכים במערב. כדי להשוות לממוצע המערבי צריך עוד 600 אלף מקומות עבודה, אך אצלנו לא סופרים את האבטלה הסמויה כי האבטלה המדווחת היא האבטלה החלקית לא כולל המתייאשים מחיפוש העבודה או המשרות החלקיות. וכאשר נספור אותם נגיע ל-25% אבטלה.

"ענפי המסחר והשירותים נמצאים בתת משקל. 30 שנה אנחנו מכים את הצריכה הפרטית, אשר מזיזה את הכלכלה העולמית, עם מקל. וכל פעם עם גזרה אחרת - פעם בנושא הנדל"ן, פעם אינפלציה ופעם בעיות בנקאיות. עתה אנו מעלים כקורבן את המנוע המרכזי של ההתפתחות במשק והוא מגזר הצריכה. כתוצאה, אנו המדינה הכי ענייה במערב שחיה על מספר בועות - וגדולים ממני כבר לא יודעים איך נצא מזה".

בתגובה לדבריו של ליובל בן זאב, אשר קרא בכנס למשקיעים להשקיע בחברות המחלקות דיבידנד אשר גדל במהלך השנים, טען זילכה כי הריבית הריאלית השלילית לא יכולה להמשיך לעלות. כתוצאה מסביבת הריבית הנמוכה - הצמיחה הוקדמה, כך שבעתיד ההוצאות יעלו, ההכנסות ירדו והריבית תעלה, טוען זילכה. בסוף התהליך אותו הוא צופה, הרווחים של החברות יישחקו והיכולת שלהן לחלק דיבידנד גם כן. "השווי של אותן חברות אשר מציין יובל בן זאב כטובות להשקעה היום יהיה אפסי וייעלם כלא היה".

ירון זליכהצילום: ניר קידר

לגבי העלייה במחירי הנדל"ן, ציין זילכה כי אפשר להשוות אותה לעליה ב-94 שנגרמה כתוצאה מעליית מיליון עולים למדינת ישראל - שבסופו של דבר הביאה לעשור אבוד לכל משקיעי הנדל"ן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker