דיסקונט: הביקוש לדירות חדשות עלה ב-11%; המלאי יספיק ל-7 חודשים

מחירה הממוצע של דירה ברבעון הראשון עלה ל-1.109 מיליון שקל ותקופת המשכנתא הממוצעת התארכה ל-20.8 שנים, לפי דו"חות דיסקונט למשכנתאות

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
ואדים סבידרסקי

מגמת ההתרחבות בשוק הנדל"ן נמשכה גם ברבעון הראשון של 2011, כך לפי דו"חות דיסקונט למשכנתאות ואתי לנגרמן, מנכ"לית החברה, מסכמת: "אנו לא מזהים שום שינוי במגמת הביקושים בענף".  זרוע המשכנתאות של בנק דיסקונט פירסם היום את דו"חותיו הכספיים הרבעוניים ולראשונה הציג בדו"ח ניתוח של התפתחות ענף המגורים - בהתאם לדרישת מפקח על הבנקים בבנק ישראל. הדו"ח שם דגש על הרבעון הראשון 2011 ובתקופה החל מינואר 2008 - מועד תחילת עליית המחירים הריאלית בשוק הנדל"ן למגורים במשק, שמסתכמת נכון להיום בכ-55% במצטבר.

ברבעון הראשון של 2011 בוצעו כ-25.7 אלף עסקות בדירות חדשות ויד שנייה במשק - בדומה למספר העסקות ברבעון אשתקד. מאידך, הביקוש לדירות חדשות בתקופה הנסקרת עמד על 10.9 אלף יחידות דיור, מדובר בגידול של כ-11% ביחס לרבעון המקביל. מחירה הממוצע של דירה עמד ברבעון האחרון על כ-1.109 מיליון שקל, עלייה של 1.1% לעומת הרבעון המסכם את 2010. מנגד, הוארכה תקופת ההלוואה הממוצעת בתחום הדיור מ-19.6 שנים ב-2008 ל-20.8 שנים ב-2010.

מלאי הדיור החדשות הקיים יספיק לכ-7.4 חודשים בלבד

יחד עם זאת, מלאי הדירות החדשות הלא מכורות גדל בכ-1.4% ל-14.85 אלף יחידות דיור. בדיסקונט מעריכים כי המלאי הקיים יספיק לכ-7.4 חודשים בלבד, בהתחשב בקצב המכירות הממוצע. היצע הדירות אינו עולה על הצרכים מזה מספר שנים, מציינים בדירקטוריון הבנק, זאת מאחר ותוספת משקי הבית נמוכה במעט בלבד מהיקפי התחלות הבנייה שהיו והחזויים בתוספת ביקושים מצד משקיעים, בעיקר מחו"ל.

מנגד, ברבעון הראשון 2011 הלך ופחת משקל רוכשי דירות להשקעה. כך במארס האחרון עמד שיעור המשקיעים על 26% לעומת 31% בשנה שעברה. בבנק מעריכים כי הירידה נובעת מהכבדת המסים על קבוצה זו. בבנק צופים כי היקפי האשראי החדש שיינתן בשנה הקרובה ימשיכו להיות גבוהים יחסית.

נוטלי המשכנתאות מודעים מאוד למחירי האשראי

בהתייחס לאוכלוסיית נוטלי משכנתאות, מציינים בבנק כי הינה מתאפיינת במודעות גבוהה מאוד למחירי המשכנתא. לקוח ממוצע בודק הצעות מ-2 עד 3 גורמים נותני משכנתאות. לאורך השנים התאפיין שוק המשכנתאות ברמת נאמנות נמוכה של הלקוחות וחומות מעבר נמוכות מאוד בין הבנקים. על מנת לקבל אישור זכאות משכנתא בריבית אטרקטיבית בדיסקונט, על הצרכן להשתכר בשכר חודשי מינימלי של 4 אלף שקל או להיות בעל הון עצמי מופקד מינימלי של חצי מיליון שקל, וזאת במשך 5 שנים לפחות.

שיעור הריבית הממוצעת על הלוואות הצמודות למדד המחירים לצרכן שניתנו בדיסקונט משכנתאות ברבעון הראשון 2011 הסתכם בכ-2.15%. ואילו ריבית משתנה ולא צמודה הסתכמה בכ-2.86%. בנוסף, תופעה מעניית מסתמנת ב-3 שנים האחרונות: גדל נתח משכנתאות לרוכשי דירות במימון בנקאי נמוך לעומת ירידה בהיקף האשראי למבקשי הלוואה במימון גבוה. כך למשל, בשיעור מימון הרכישה מעל ל-75% ירד נתח המשכנתאות שהוענקו על ידי הבנק מ-13% בשנת 2008 ל-4% בלבד בשנת 2010.

כמו כן, מתוצאות פעילות של דיסקונט משכנתאות מסתמנת תופעה נלווית: גידול בנטילת אשראי לצרכים שונים, פרט לרכישת דיור, כנגד משכון הבית. הבנק מציע לציבור שדירתו פנויה ממשכנתא להשתמש בדירתו כבטוחה לגיוס הון לשימוש משק הבית לצרכיו השונים. ברבעון הראשון 2011, גדל מתן אשראי מסוג זה בדיסקונט ב-21.7% לעומת הרבעון המקביל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker